Absolutorium „w cuglach”

Jednogłośnie „za” głosowała w poniedziałek Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego nad udzieleniem absolutorium dla prezydent miasta Beaty Klimek.  Podczas dyskusji podkreślano, że ta wyjątkowa – jak na Radę Miejską Ostrowa Wielkopolskiego – zgodność wynika głównie z tego, że obecna Rada Miejska oceniała budżet poprzedniego prezydenta miasta. 

absolutorium sesja klimek

Jak wiadomo, Jarosław Urbaniak przegrał wprawdzie wybory prezydenckie, ale aż 14 z 23 mandatów w radzie zdobyli radni z jego komitetu. Nic więc dziwnego, że podczas ostatniej przed wakacjami sesji rady Miejskiej przypominano głównie rekordowo proinwestycyjny budżet 2014 roku. Na inwestycje wydano wówczas ponad 50 mln zł.

W swoim stylu poprzedni budżet przypomniał radny Wojciech Matuszczak.

– Poprzednie władze samorządowe miały węża w kieszeni jeśli chodzi o wydatki miękkie. Nie było becikowego, darmowego przedszkoli, było na twarde inicjatywy lokalne, nie było budżetu obywatelskiego.  Dzięki takiej oszczędnej polityce udało się uzyskać potężny zastrzyk inwestycyjny, przy rekordowym wsparciu funduszy zewnętrznych. To był wynik właściwej współpracy w marszałkiem i dobrej pracy wydziałów Urzędu Miejskiego. To nastawienie proinwestycyjne się opłaca, wpływa na podniesienie poziomu życia mieszkańców – przekonywał radny Matuszczak.

O inwestycjach z poprzedniej kadencji mówiła również obecna prezydent miasta Beata Klimek.

– Był to budżet wyjątkowy, rekordowy jeśli chodzi o wysokość budżetu, ale to wynikał również z faktu, że w ostatnim roku były dostępne duże środki z Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że gdy zostanie uruchomiona nowa perspektywa unijna, to będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie inwestycyjne w równie imponującym wymiarze – podsumowała prezydent Klimek.

Prezydent Beata Klimek nie ukrywa, że pierwszy w całości jej budżet miasta będzie zawierał mniej tak zwanych twardych inwestycji, a za to więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na różnego rodzaju wsparcie rodzin.

– Będę starała się przekonać radnych, że zwiększone wydatki socjalne to nie nasza fanaberia, ale wyraz głębokiej potrzeby społecznej. Trzeba stworzyć ludioim warunki, by chcieli w Ostrowie mieszkać, pracować i spędzać wolny czas – twierdzi prezydent miasta. (jw)

 

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie