Adwent czasem łaski

Uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka i biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna w ostrowskiej konkatedrze zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego. Uroczystość połączono z odpustem ku czci św. Andrzeja Apostoła, drugiego patrona parafii.

Odpust 1

Uroczystości odbyły się w niedzielę, 30 listopada, w ostrowskiej konkatedrze. Biskupów, kapłanów, siostry zakonne i licznie zgromadzonych wiernych powitał ks. prałat Tomasz Ilski.

– Księże Biskupie osiemnaście lat temu otworzyłeś swoje serce, by przyjąć święcenia biskupie. Od tamtego czasu towarzyszy Ci zawołanie biskupie „Oportet servire”. Od przeszło dwóch lat w diecezji kaliskiej dzielisz się wiarą i zachęcasz nas do służby Bogu i człowiekowi – mówił proboszcz konkatedry.

Rozpoczynając Eucharystię biskup kaliski stwierdził, że odpust to czas dziękczynienia. – Chcemy dziękować dobremu Bogu za każde dobro duchowe, które jest udziałem całej wspólnoty parafialnej. Podczas tej Mszy św. koncelebrowanej z udziałem sióstr zakonnych modlimy się, aby ten rok był szczególnym rokiem łaski wobec wszystkich tych, którzy bezgranicznie poświęcają się na służbie Panu Bogu i ludziom. Życie konsekrowane oznacza pierwszeństwo wszystkich spraw duchowych wobec Pana Boga i aby tego ducha nieść do ludzi. Do Boga prowadzi każdy człowiek, który jest stworzony na obraz Boga i Jego podobieństwo – powiedział ks. biskup Edward Janiak, który odniósł się także do rocznicy święceń biskupich.

– Ja dzisiaj osobiście dziękuję za osiemnaście lat posługi w biskupstwie, za każde doświadczenie, które ubogaca, ale też za te szczególne dwa lata w diecezji kaliskiej. Dziękuję za kapłanów, za każde dobro, które udało nam się wspólnie wypracować i proszę pokornie Apostoła Andrzeja i św. Józefa o opiekę – podkreślił pasterz diecezji kaliskiej.

Homilię wygłosił ks. biskup Łukasz Buzun. Kaznodzieja wskazywał, że Rok Życia Konsekrowanego poświęcony jest osobom, które oddają się w swoim życiu Panu Bogu i służą w Kościele w zakonach, w konkretnych nurtach charyzmatu swoich założycieli. Podkreślał, że Adwent jest czasem łaski danym człowiekowi przez Boga.

– Adwent to czas łaski, która budzi się w ludzkim sercu. Duch Święty działa w sercu każdego z nas i woła przez ten twórczy niepokój: nie niszcz tego wewnętrznego ukierunkowania, nie niszcz tego wewnętrznego dynamizmu, nie daj sobie zdusić daru łaski. Niech czas Adwentu będzie czasem zwycięskim w naszym życiu – mówił ks. biskup. Zachęcał do modlitwy i wsłuchiwania się w Słowo Boże.

– Ważna jest modlitwa do Ducha Świętego, który otwiera i przygotowuje nas na przyjęcie Słowa Bożego. Może w tym czasie Adwentu potrzeba zarezerwowania sobie takiego odcinka czasu, aby był poświęcony na wyciszenie, oddalenie niepokojów, myśli, skupienie, pochylenie się nad Słowem Bożym, bo inaczej nie będziemy poznawali Chrystusa – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Zaznaczył, że słowo z dzisiejszej Ewangelii „czuwajcie” to jest wezwanie, które dotyczy każdego chrześcijanina.

– Czuwanie to otwartość, gotowość na odebranie Słowa na różne sposoby, bo Bóg mówi do nas w różny sposób: w kościele, świątyni, ale także mówi w naszej codzienności, przez drugiego człowieka, może biednego, odrzuconego, na którego nikt nie patrzy dobrym okiem. Duch Święty wzywa nas do przemiany, do bycia człowiekiem miłosiernym, do bycia człowiekiem modlitwy – podkreślał kaznodzieja. Wskazał na Maryję jako przewodniczkę Adwentu.

– Niech w tym czasie Adwentu Maryja będzie obecna w naszych myślach, modlitwie, spojrzeniu na drugiego człowieka – mówił biskup pomocniczy.

Uroczystość była okazją do przekazania diecezji kaliskiej przez ks. kanonika dr Jana Stachowiaka medali papieskich zbieranych przez niego przez wiele lat. W kolekcji znalazło się 60 najcenniejszych medali wydanych przez Stolicę Apostolską od 1417 r. po czasy współczesne łącznie z medalem papieża Franciszka. Emerytowany kapłan podarował też swoją książkę wydaną w 2007 r. pt. „Papieże w przepowiedni św. Malachiasza w heraldyce i numizmatyce”, w której spisał przepowiednie o 112 papieżach, gdzie uwzględnił też Jana Pawła II jako „Pracę słońca” i Benedykta XVI jako „Chwałę oliwki”.

Ks. biskup Edward Janiak podziękował za ten dar i zapewnił, że medale ubogacą Muzeum Diecezji Kaliskiej. Jako dar wdzięczności ofiarował ks. kanonikowi Janowi Stachowiakowi kopię figury św. Jana Pawła II, która stoi przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Na zakończenie Eucharystii biskup kaliski nawiązał do uroczystości odpustowej wskazując na św. Andrzeja Apostoła. – Wszyscy apostołowie ponieśli śmierć męczeńską. Dzisiaj tyle ludzi na świecie ginie z powodu przyznania się do Chrystusa. Chcemy o nich pamiętać. Bądźmy odważnymi świadkami Chrystusa. Czuwajmy i módlmy się, bo o godzinie, której się nie spodziewamy Syn Człowieczy przyjdzie. Wszystkim na optymizm, który płynie z chrześcijańskiej wiary, na bogactwo życia duchowego, byśmy żyli według zamysłu i planu Bożego jako rodzice, jako osoby konsekrowane, jako kapłani, jako biskupi, jako ludzie pełniący jakąkolwiek funkcję wobec społeczeństwa wraz z ks. biskupem Łukaszem udzielamy pasterskiego błogosławieństwa – powiedział ks. biskup Edward Janiak.

Tekst i zdjęcia: Ewa Kotowska-Rasiak

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie