Aktywność się opłaca – gmina wykorzystała unijną szansę

Bardzo dobrze poradziła sobie Gmina Ostrów Wielkopolski z pozyskiwaniem i wykorzystaniem środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.  Z opublikowanych niedawno przez Urząd Marszałkowski danych wynika, że oceniając wartość dofinansowania UE na 1 mieszkańca gminy w euro, gmina znalazła się w przedziale od 250 do 500 euro na „głowę”. To drugi wynik w powiecie ostrowskim i jeden z lepszych w całej Wielkopolsce.

 mapa powiatu do ikonografii 

Od początku uruchomienia programu w ramach siedmiu priorytetów Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ogłosił 86 konkursów, w których zgłoszono 4460 wniosków. Podpisano prawie 2 500 umów o wartości ponad 2,3 mld euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ogromną kwotę ok. 10 mld zł!

Z opublikowanych danych Urzędu Marszałkowskiego wynika, że oceniając wartość dofinansowania UE na 1 mieszkańca gminy w euro, gmina Ostrów Wielkopolski znalazła się w przedziale od 250 do 500 euro na „głowę”. To drugi wynik w powiecie ostrowskim i jeden z lepszych w całej Wielkopolsce.

Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk tłumaczy, w jaki sposób gmina tak skutecznie aplikowała po środki unijne.

– Wybraliśmy różne drogi i urozmaicone sposoby aplikowania, przy którym współpracowaliśmy z różnymi instytucjami. Ta współpraca dotyczyła między innymi Lokalnej Grupy Działania, instytucji oświatowych, czyli naszych szkół i przedszkoli. Jak się okazało, taka aktywność się opłaca, bo wiele mniejszych projektów dało nam razem dużą kwotę pozyskanych pieniędzy unijnych – tłumaczy wójt Piotr Kuroszczyk.

Za pozyskane pieniądze wykonano w gminie wiele potrzebnych instytucji. Do największych, zdaniem wójta Kuroszczyka, należy zaliczyć budowę sieci kanalizacyjnej w trzech miejscowościach: Czekanowie, Świeligowie i Gorzycach Wielkich. Unijne dotacje posłużyły w gminie Ostrów Wielkopolski do budowy kilku świetlic wiejskich, między innymi w Gorzycach, Biniewie, Wtórku, Cegłach, Topoli Małej, Daniszynie, Borowcu, Wysocku Wielkim Sadowiu, Olędrach Smardowskich oraz do renowacji kilku remiz OSP.

Z wielu inwestycji oświatowych największą była budowa hali sportowej w Sobótce, wspartej pozyskaniem pół miliona zł dotacji. Nowe drogi lub remonty wykonano między innymi w Gorzycach Wielkich.  (jw)

 

 

Dofinansowania ze środków WRPO 2007-2013 na 1 mieszkańca gminy w euro

 

Legenda:

80 – 160 euro/mieszkańca

160 – 260 euro/mieszkańca

260 – 500 euro/mieszkańca

500 – 1000 euro/mieszkańca

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie