Ambasador Peru na święcie patrona

200-lecie urodzin patrona Ernesta Malinowskiego obchodził Zespół Szkół Budowlano-Energetycznych w Ostrowie. O wybitnym polskim inżynierze, który za sprawą swych osiągnięć został honorowym obywatelem Peru, opowiedział gość specjalny – Ambasador Peru JE Alberto Salas-Barahona.

 11_ambasador_1

Goście Święta Patrona (od lewej): Marzena Wodzińska z Zarządu Województwa Wielkopolskiego, ambasador Peru Alberto Salas-Barahona, starosta Paweł Rajski wraz z dyrektor szkoły Honoratą Sachowska-Barańczak Fot. 3x Starostwo Powiatowe  

Polski inżynier drogowy i kolejowy, projektant i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej Ernest Malinowski został patronem technikum i szkoły zawodowej w Zespole Szkół Budowlano Energetycznych w Ostrowie Wielkopolskim (ZSB-E) w styczniu ubiegłego roku. Jak podkreśliła dyrektor szkoły Honorata Sachowska-Barańczak od tamtej pory Ernest Malinowski jest inspiracją i drogowskazem dla uczniów jak dążyć do celów, które wydają się praktycznie niewykonalne.

Uroczystość 200. rocznicy urodzin patrona obchodzono w szkole 7 marca. Biografię i najbardziej znane osiągnięcia patrona przybliżył dr Piotr Wiertelak. Dokonania Ernesta Malinowskiego są najlepiej znane przez mieszkańców Ameryki Południowej. O wkładzie w rozwój gospodarczy oraz walkę niepodległościową Peru opowiedział gość specjalny uroczystości – Ambasador Peru. Jego Ekscelencja Alberto Salas-Barahona podkreślił, że pamięć o Erneście Malinowskim w Peru jest ciągle żywa. Polak wzbudzał szacunek swoim solidnym wykształceniem i innowacyjnością rozwiązań technicznych. Budowle Ernesta Malinowskiego do dziś wykorzystywane są głównie w zakresie przemysłu wydobywczego.

Warto podkreślić, że za pośrednictwem Ambasady Peru oraz Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu nawiązana została współpraca pomiędzy polskimi i peruwiańskimi uczelniami wyższymi. Jak podkreśliła obecna na uroczystości Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Ernest Malinowski zbudował autorytet branżowca, inżyniera, technika, który może być wzorem dla kolejnych pokoleń.

Z okazji święta patrona po raz pierwszy wręczono „Ernesty”. Statuetki, wykonane przez artystę z Odolanowa Marcina Szorskiego, otrzymały osoby i instytucje wspierające rozwój szkoły. Nagrodzeni zostali: starosta Paweł Rajski, Ryszard Glapa z Cechu Rzemiosł Różnych, Wielkopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa reprezentowana przez Mirosława Karolaka, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji z Sewerynem Kaczmarkiem na czele oraz Biblioteka Publiczna reprezentowana przez Włodzimierza Grabowskiego.

Podczas Święta Patrona zaprezentowano także szkołę, która kształci uczniów w kierunkach: kolejowych, budowlanych, geodezyjnych i związanych z projektowaniem zieleni.

Podczas uroczystości zaprezentowano także stare pocztówki z bogatego prywatnego zbioru JE Alberto Salas-Barahona. Jak wyjaśnił specjalny gość obchodów, kolekcja bierze swój początek od pocztówki zakupionej w Paryżu z wizerunkiem mostu Ernesta Malinowskiego. (mk)

 

11_ambasador_2

Z okazji święta patrona po raz pierwszy wręczono „Ernesty”

 

11_ambasador_3

 

Takie statuetki wręczono osobom, zaangażowanym w rozwój szkoły

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie