„Amber Gold” po kalisku – afera finansowa „za miedzą”

Sąd Okręgowy w Kaliszu skazał na kary pozbawienia wolności 47 letniego mieszkańca Kalisza oraz 41 letniego mieszkańca jednej z podkaliskich miejscowości oskarżonych między innymi o stworzenie tzw. „piramidy finansowej”. W wyniku ich przestępczej działalności ponad 640 osób zostało poszkodowanych na niemal 64 miliony złotych. Akt oskarżenia przygotowany został przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim.

 temida

 

Sposób na finansowy przekręt zastosowany przez podejrzanych był banalnie prosty. Obaj przestępcy opracowali internetową platformę w postaci tzw. „programu partnerskiego”, będącego w istocie platformą pożyczkową. Dla przykrycia prawdziwej operacji zawierali z pokrzywdzonymi tzw. „umowy inwestycji”, w których zobowiązywali się do inwestowania wpłaconych od klientów środków w organizowanie kampanii reklamowych na cyfrowych nośnikach LED.

W rzeczywistości podejrzani nie inwestowali uzyskanych pieniędzy. Pozyskaną kasę przeznaczali na własne potrzeby oraz wypłatę rzekomych zysków dla części klientów, w celu uwiarygodnienia prowadzonej działalności.

Jak to ma miejsce w typowej „piramidzie finansowej”, pieniądze na wypłaty pochodziły z wpłat pożyczek udzielanych przez kolejnych uczestników „programu partnerskiego”.

Skala takiej działalności była olbrzymia. Sąd uznał mężczyzn za winnych wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w łącznej wysokości ponad 63 milionów 847 tys. zł, na szkodę 641 pokrzywdzonych. Zarzuty obejmowały także przestępstwa  prowadzenia działalności bankowej bez pozwolenia oraz tzw. „ prania brudnych pieniędzy”.  

W toku prowadzonego od 2014 r. przez Prokuraturę postępowania zgromadzono obszerny materiał dowodowy, w tym między innymi przesłuchano ponad 700 osób, zabezpieczono obszerną dokumentacje finansową oraz uzyskano kompleksowe opinie międzynarodowej instytucji zajmującej się audytem finansowym.

 Za powyższe czyny 47 latkowi wymierzona została łączna kara 12 lat pozbawienia wolności, grzywny w wysokości 700.000 zł , obowiązku częściowego naprawienia szkody oraz pokrycia kosztów postępowania w wysokości 250.000 zł. Drugi z mężczyzn skazany został na karę 3 lat pozbawienia wolności, grzywnę w wysokości 250.000 zł oraz obowiązek częściowego naprawienia szkody a także zobowiązany został do pokrycia kosztów postępowania w wysokości 160.000 zł. (jw)

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie