Anioły i Diabły na wystawie

Blisko 50 prac można obejrzeć na nowej wystawie, jaką w piątek, 8 kwietnia otwarto w Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Nosi ona tytuł „Anioły i Diabły w tradycyjnej rzeźbie ludowej”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prezentowane zbiory wypożyczone zostały z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Są wśród nich rzeźby artystów ludowych pochodzących z południowej Wielkopolski, m.in.: Zdzisława Staszaka z Brudzewa, Franciszka Chowańskiego z Ligoty, Bogdana Osucha z Jarocina czy Józefa Ryby z Kobierna. Wystawa pokazuje, w jaki sposób twórcy postrzegają postaci Aniołów i Diabłów, będących uosobieniami prostego podziału na dobro i zło. – Podczas gdy Anioł był człowiekowi w pewien sposób zawsze odległy i przebywał gdzieś w dalekim Niebie, Diabeł był bliski. Można go było spotkać na rozstaju dróg, w dziupli starej wierzby czy pod drzewem czarnego bzu. W każdej chwili mógł zaczaić się na człowieka i zrobić psotę. Był swojski, oswojony. I być może właśnie dlatego postać Diabła w ludowej rzeźbie jest tak barwnie i różnorodnie pokazywana – mówi Jagoda Kosadko z Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Na wystawie oprócz rzeźb Aniołów i Diabłów pokazane zostały również tematy, które w pewien sposób kojarzą się lub są przypisywane dobru lub złu. Dlatego zobaczyć możemy także rzeźby przedstawiające ,,Czarownicę” czy ,,Kobietę losem pokaraną”. Ekspozycja będzie dostępna do 5 maja, a towarzyszyć jej będą warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży inspirowane rzeźbą ludową.

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie