Arcybiskup poświęcił zwierzęta

Psy, koty, konie, krowy, a także chomiki, świnki morskie, żółwie i po raz pierwszy od dawna koza oraz gęś – te i inne zwierzęta były głównymi bohaterami uroczystości odpustowych św. Rocha w Mikstacie. Tradycyjne święcenie inwentarza domowego i gospodarczego odbyło się przy diecezjalnym sanktuarium mieszczącym się w małym, zabytkowym kościółku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Przy pięknej, słonecznej pogodzie do Mikstatu zjechały setki pielgrzymów z wielu stron. W tym roku ceremonię po raz pierwszy prowadził arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Bardzo się cieszę, że po tylu latach życia mogłem wreszcie trafić do Mikstatu. Dzięki relacjom medialnym wiele słyszeliśmy o tym, co tu się dzieje podczas odpustu, ale nigdy nie uczestniczyłem osobiście w tych uroczystościach. Jedynie  17 stycznia pod Monachium święciłem kawalkadę koni. Bo właśnie w tym dniu, w środku zimy, zamiast na św. Rocha odbywa się tam wielka parada konna – powiedział arcybiskup do wiernych zgromadzonych przed sanktuarium.

Stanisław Gądecki podkreślił, że mówiąc o Rodzinie Bożej, nie patrzymy tylko na ludzi, ale na wszelkie stworzenia.

– To one tworzą z nami jedną, wielką rodzinę, która się nawzajem bardzo potrzebuje i powinna się wspierać oraz dbać o siebie nawzajem. Myślę, że Mikstat przoduje przed innymi miastami pod względem szacunku do zwierząt i troski o nie. Dziękuję wszystkim, którzy od lat gromadzą się tu na błogosławieństwo, a szczególnie dzieciom, które przyprowadziły swoje zwierzęta – powiedział biskup.

Podczas obrzędu poświęcenia zwierząt alejką przy sanktuarium przeszła nietypowa parada. Otworzyły ją konie, a dalej prowadzono kolejne duże zwierzęta gospodarskie. Drobny inwentarz reprezentowały koty, psy, kury, chomiki, świnki morskie, króliki. Wiele z nich specjalnie na tę okazję zostało przez właścicieli przyozdobionych i umieszczonych w specjalnych koszyczkach lub klatkach. Przemarsz, jak co roku, ,,zamykały’’ gołębie, które symbolicznie wypuszczono w powietrze jako symbol pokoju i przyjaźni. Kilka z nich osobiście ,,uwolnił” arcybiskup Gądecki.

Wszyscy wierni, którzy przybyli 16 sierpnia do św. Rocha, mogli posilić się przygotowaną grochówką. Przygrywała im odolanowska Kapela znad Baryczy.

Obchody odpustu zainaugurowane zostały już 9 sierpnia mszą w intencji osób chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia. W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się sesja popularnonaukowa z cyklu ,,Siła kultu – tradycji – wiary” połączona z otwarciem okolicznościowych wystaw. Dzień samego odpustu poprzedziło całonocne czuwanie modlitewne i pasterka koncelebrowana przez kapłanów pochodzących z Mikstatu. Odbyła się również procesja z relikwiami do Sanktuarium św. Rocha.

W ramach tegorocznych uroczystości od 7 sierpnia codziennie w sanktuarium odbywały się spotkania dla dzieci i młodzieży w ,,Szkole Świętego Rocha”. Zwieńczeniem uroczystości będzie Dzień Dziękczynienia w Mikstacie w najbliższą niedzielę, 23 sierpnia.

Według przekazów, w czasach zarazy mieszkańcy Mikstatu szukali wstawiennictwa świętych patronów. Szczególne modlitwy zanoszono do świętego Rocha, którego kult szeroko rozwinął się w Wielkopolsce na początku XVIII wieku. Odnotowano przypadki uzdrowienia wielu osób, toteż jako wotum dziękczynne za wysłuchanie próśb mieszkańcy wybudowali w Mikstacie pierwszy kościół pod jego wezwaniem. Na jego miejscu w 1786 roku pobudowano świątynię, która dotrwała do naszych czasów. Od kilku lat posiada ona godność sanktuarium. Pierwszym jego kustoszem został ks. kanonik Krzysztof Ordziniak. Sam kościół wraz ze swoim wnętrzem wpisany jest do rejestru zabytków.

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie