Artysta powrócił do domu – „GALERIA POD SCENĄ” w Raszkowie otwarta

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Raszkowie uroczyście otwarto Galerię pod Sceną. Na inauguracyjnej wystawie zaprezentowano prace wybitnego artysty wywodzącego się z gminy Raszków, Stanisława Brajera.

 IMG_1671

Galeria została utworzona w jednym ze specjalnie wyremontowanych pomieszczeń domu kultury w Raszkowie. W kwietniu br. rozpoczęły się prace remontowe przyziemia wraz z wejściem, czyli bocznym korytarzem. Została wtedy wymieniona cała instalacja elektryczna, część piwniczna centralnego ogrzewania oraz wykonano brakujący kanał wentylacyjny. Oprócz tego wyrównane zostały ściany, na części których odtworzono istniejący wcześniej motyw cegły. Istniejąca klatka schodowa została odnowiona i dostosowana do wymogów budowlanych. Zamontowano nowe oświetlenie oraz zainstalowano klimatyzację. We wnękach jednej ze ścian zostały wklejone lustra, które optycznie powiększają pomieszczenie. Został zakupiony i zamontowany system zawieszeń do obrazów. Sala oprócz funkcji galerii sztuki może pełnić rolę sali konferencyjno-szkoleniowej oraz dodatkowego pomieszczenia, którego bardzo brakowało do realizowania stałych zajęć sekcji działających w raszkowskim ośrodku kultury.

Koszt wykonanych prac opiewa na kwotę 61 tysięcy złotych wygospodarowanych z dotacji gminy przeznaczonej na działalność raszkowskiego ośrodka oraz dochodów własnych M-GOK w Raszkowie.

 Artystę do wystawy inauguracyjnej wybrano nieprzypadkowo. Stanisław Brajer (ur. 1939 r. w Skrzebowej, gmina Raszków) to uznany malarz, mający swych kolekcjonerów na całym świecie. Może pochwalić się ponad 50 wystawami indywidualnymi. Dotychczas namalował około 3000 obrazów.

 Autor podzielił się z uczestnikami otwarcia swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi sztuki i samym procesem tworzenia.

Za ogromne zaangażowanie w sztukę oraz wspaniały dar w postaci obrazów, przekazanych już kilka lat wcześniej przez artystę dla Gminy i Miasta Raszków, podziękował osobiście Burmistrz Jacek Bartczak.

Symboliczną wstęgę przecięli Stanisław Brajer, Burmistrz GiM Raszków Jacek Bartczak oraz dyrektor M-GOK Katarzyna Pawłowska. 

 Miłośnicy sztuk plastycznych i twórczości pana Brajera mogli zobaczyć 25 prac malarskich wykonanych na przestrzeni kilku dekad oraz osobiście wymienić z ich autorem swoje wrażenia i spostrzeżenia. 

 Podczas malowania obrazów inspirację czerpie z natury, otaczającego świata, kosmosu i życiowych zdarzeń. Żadne jednak obrazy nie przedstawiają tego w sposób oczywisty. Każdy obraz jest abstrakcją, w której ukryte są emocje artysty, jak również jego przemyślenia dotyczące współczesnego świata. W każdym obrazie zawarta jest spora dawka tajemniczości.

            Obecnie galeria zaprasza wszystkich do zwiedzania wystawy prac Stanisława Brajera, która będzie trwała do końca stycznia 2018 roku. Kolejne wystawy są już planowane.   (jw)

 Brajer 1

Foto: Stanisław Brajer (z prawej) odbiera gratulacje od starosty ostrowskiego Pawła Rajskiego (z lewej) i burmistrza gminy Raszków Jacka Bartczaka (w środku). Fot: Organizator 

Brajer Szuflady

Stanisław Brajer – Szuflady 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie