Artystyczne projekty dla Ostrowa

Swoje pomysły na instalacje przestrzenne dla Ostrowa zaprezentowała w synagodze rzeźbiarka Maria Podskarbi-Hebisz. To plastyczne spojrzenia na poszczególne miejsca w naszym mieście, które tylko by zyskało, gdyby wreszcie pojawiłyby się w nim rzeźby, artystyczne realizacje przestrzenne i dopracowana mała architektura różnych twórców.

 podskarbi_1

Maria Podskarbi-Hebisz to rzeźbiarka, organizatorka plenerów, twórczyni pracowni autorskiej „Jaskinia Sztuki”, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków od 1981 r., Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy od 2005 r. oraz Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego od 2005 r. Od roku 1987 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2013 r. pełni funkcję kierownika Pracowni Rzeźby i Działań Przestrzennych, a od 2015 r. na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zorganizowała 36 wystaw indywidualnych oraz uczestniczyła w 118 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Swoje obiekty ceramiczne tworzy w cyklach – to m.in.: „Formy uskrzydlone”, „Formy organiczne”, „Wiszące ogrody”, „System gier”, „Odloty aniołów”, „Myśli tajemne”, „Przyloty”.

Przez ostatnie tygodnie w Forum Synagoga można było oglądać jej wystawę ,,Bank projektów rzeźbiarskich dla Ostrowa Wielkopolskiego”. Stanowiło ją kilka realizacji oraz pokazane na planszach projekty instalacji przestrzennych, osadzonych w znanych miejscach w Ostrowie jak choćby w Parku Miejskim czy na skwerze przed magistratem. Ich autorami są plastycy z Ostrowa: Maria Podskarbi-Hebisz i uczestnicy plenerów artystycznych. – Celem jest uświadomienie, że Ostrów jest miastem sztuki, a rzeźba może być znakiem rozpoznawczym dla tego miasta – przekonywała podczas wernisażu artystka.

I miała rację. Ostrów tylko by zyskał, gdyby w jego publicznej przestrzeni znalazły się prace plastyków, i to nie tylko rodzimych…

Spotkanie z rzeźbiarką, które odbyło się w piątek, 7 lipca, było podsumowaniem jej wystawy w Forum Synagoga. (hol)

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie