Badacze rodzinnych historii

Ostrowskie Towarzystwo Genealogiczne było organizatorem spotkania poświęconego efektom badań prowadzonych przez członków i sympatyków tego stowarzyszenia. Mówiono m.in. o źródłach poszukiwań oraz o pasji związanej z odkrywaniem rodzinnych historii.
otg2

Prezentację dorobku genealogicznego poprzedziła krótka prelekcja Stefana Kucharskiego na temat: ,,Fotografia nie taka trudna’’. Autorowi udało się w ciekawy sposób przybliżyć ten temat, poczynając od historii fotografii, poprzez budowę aparatu po nazewnictwo terminów fotograficznych. Ponadto mówił on o błędach popełnianych przy robieniu zdjęć oraz sposobach ich unikania. Po części wstępnej dotyczącej fotografii nastąpiła prezentacja opracowań genealogicznych.

Kilka ksiąg rodowych

Henryk Przerwa genealogią rodzinną  zajmuje się od roku 2005. Do chwili obecnej zdołał  opracować kilka tomów ksiąg rodowych. W jego dorobku genealogicznym są opracowania: Przerwów  (od 1740 r.), Dąbrowskich (od 1821 r.), Kocobolskich (od 1783 r.) oraz Pokorów (od 1776 r.). Zasygnalizował on źródła, z jakich korzystał w toku prowadzonych poszukiwań. W kilku słowach odniósł się do trudności, jakie napotykał w toku badań na obszarze dawnego zaboru rosyjskiego. Wspomniał o napotkanych przypadkach
opisywania tej samej postaci różnymi nazwiskami. Jako przykład przywołał postać pradziadka żony Tomasza Dąbrowskiego, który żenił się jako Tomasz Olejniczak, zaś swoje potomstwo zgłaszał jako Dąbrowski. Trudno także było znaleźć akt małżeństwa Krystiana Kocobolskiego z Barbarą Jarzęcką, którzy posłużyli się nazwiskami Andrzejak (od Andrzeja) i Antczak (od Antoniego) – pochodnymi od imion swoich ojców. Swoje wystąpienie Henryk Przerwa zakończył informacją, że jego autorstwa jest także opracowanie pt. ,,Żołnierza wspomnienia niedokończone (1945—- )’’, opisujące zawodową służbę wojskową prelegenta. Na spotkanie przyniósł on kilka opracowań genealogicznych swoich przodków, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Książka dla potomnych

Jerzy Sówka swoje poszukiwania genealogiczne prowadzi od 2015 roku. Najdalej dotarł do roku 1726, w którym to odnalazł ciekawe dokumenty dotyczące pochodzenia swojej matki oraz dane związane z nazwiskiem ze strony ojca i jego przodków. Swoje poszukiwania przelał na papier, wydając dla potomnych książkę zatytułowaną: ,,Nasza genealogia’’. Publikacja zawiera ciekawe wydarzenia przodków autora na tle wydarzeń historycznych: powstania chłopskiego w Galicji w 1846 roku,  obydwu wojen światowych oraz okresu powojennego. Irena Psikus omówiła dorobek badawczy rodziny Pawlaków, prezentując publikację okolicznościową ,,Album rodziny Pawlaków’’, w którym zawarte zostały informacje, dokumenty, materiały i zdjęcia sięgające do szóstego pokolenia jej przodków. Przedstawiła  także drzewo rodziny Psikusów przygotowane na I zjazd rodzinny, który odbył się w restauracji ,,Pyrlandia’’ w Michałkowie. Opracowanie to sięga do siódmego pokolenia wstecz.

Więcej w papierowym wydaniu ,,Gazety Ostrowskiej”

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie