Ostrowianin Roku 2012 – tytuł dla Banacha

Witold Banach – historyk, regionalista, wydawca książek i albumów został Ostrowianinem Roku 2012. Ostrowianie wybrali również wydarzenie społeczne, kulturalne, sportowe, gospodarcze i młody talent roku 2012. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali finałowej w piątek, 22 marca, w sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury.

 

ostrowiann szpor do zbiorówki

 

 

Plebiscyt o tytuł Ostrowianina Roku odbywa się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Ostrowianin Roku to najstarszy odbywający się do dziś plebiscyt tego typu w regionie, gdyż odbywa się – z dwuletnią przerwą – od 1992 roku. W tym czasie przechodził różne koleje losu, swoje wzloty i upadki, ale do dziś jest uważany za najbardziej prestiżową imprezę w Ostrowie Wielkopolskim. Od kilkunastu już lat ukształtował się regulamin i zasady organizacji.

W pierwszym etapie każdy ma prawo zgłosić dowolnego kandydata w jednej z kategorii: Ostrowianina Roku lub Wydarzenia Społecznego, Kulturalnego, Sportowego, Gospodarczego Roku lub Młodego Talentu Roku. Zebrane propozycje oceniała kapituła Plebiscytu, tworzona przez organizatorów oraz Ostrowian Roku z lat poprzednich. Na tej podstawie spośród wszystkich zgłoszonych propozycji wybrano 10 nominowanych w kategorii Ostrowianin Roku oraz po 3 nominowanych w kategoriach Wydarzeń Roku.

Od tej pory można już głosować na konkretne osoby i wydarzenia. W dalszej części Plebiscytu obowiązywała zasada większościowa. O przyznaniu tytułów decydowała ostatecznie wyłącznie liczba oddanych głosów. Głosować można było na dwa sposoby: na oryginalnych kuponach z „Gazety Ostrowskiej” oraz poprzez system SMS.

Tak więc kapitule nie pozostało nic innego, jak policzyć głosy i na tej podstawie przydzielić nagrody.

 

Przygotowania do gali

Wcześniej jednak trzeba było przygotować Galę Finałową. To spore przedsięwzięcie logistyczne, w które co roku zaangażowanych jest co najmniej kilkanaście osób. To głównie członkowie Stowarzyszenia „Strefa Kultury”, ale również przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim oraz sponsorzy i przyjaciele imprezy, która zdążyła już na trwałe zapisać się w kalendarzu ostrowskich przedsięwzięć z pogranicza kultury i zjawisk społecznych.

Organizatorzy konsekwentnie starają się zaprezentować w części artystycznej Gali głównie utalentowaną ostrowską młodzież, która z powodzeniem, gra, tańczy czy śpiewa, jak również dorosłych artystów różnych specjalności. Od kilku już lat, gwiazdą wieczoru jest również artysta ostrowski, z tym że o ustalonej już renomie. Dzięki tej decyzji – a także dzięki realizowanej od kilku lat transmisji internetowej na żywo podczas gali – ostrowianie mogli obejrzeć i wysłuchać specjalnych koncertów takich gwiazd, jak Maciej Balcar, mistrzowski duet „Saxodeon” czy Czarno-Czarni. W tym roku pełen emocji wieczór umilił minirecital Michała Kaczmarka – utalentowanego wokalisty z Ostrowa, który wystąpił z Big Bandem Powiatu Ostrowskiego pod batutą Roberta Matuszewskiego.

 

Moc wrażeń w OCK

Wyniki plebiscytu poznaliśmy na uroczystej gali, która odbyła się 22 marca 2013 w sali widowiskowej Ostrowskiego Centrum Kultury. Gala będzie w całości transmitowana w Internecie na stronach www.ok24.tv i www.eostrow.pl Dzięki temu mogli obejrzeć ją wszyscy chętni, bo bezpłatnych wejściówek zabrakło na długo przed imprezą. Chętnych do obejrzenia finałowej gali było co najmniej drugie tyle, niż mogła pomieścić duża sala widowiskowa OCK.

Gala finałowa rozpoczęła się jednak w tym roku nietypowo, bo od wzruszającego przypomnienia sylwetki Ostrowianki Roku 2011, zmarłej kilka tygodni temu, Izabeli Kaczmarek. Na ekranie widzowie ujrzeli kulminacyjne momenty zeszłorocznej uroczystości i usłyszeli słowa nowo wybranej Ostrowianki Roku, której pamięć uczcili później symboliczną minutą ciszy.

Program Gali jest tak ułożony, że emocje są stopniowane. Najpierw więc rozstrzygnięto kategorię Wydarzeń Roku. Każdy z nominowanych otrzymywał piękne kwiaty, dyplom z nominacją i książkę wydaną przez Stowarzyszenie „Strefa Kultury”. Werdykty odczytywali zaproszeni na scenę goście. Wydarzeniem Gospodarczym Roku ostrowianie uznali wynalazki inżynierów firmy Delphi montowane seryjnie w samochodach najlepszych światowych marek. Wydarzeniem Społecznym wybrano oddanie do użytku nowoczesnej przychodni specjalistycznej. Wydarzeniem Sportowym wybrano zdobycie mistrzostwa świata w kolarstwie przez Katarzynę Pawłowską, a Wydarzeniem Kulturalnym roku uznano koncert z okazji 10-lecia Big Bandu Powiatu Ostrowskiego z udziałem m. innymi: Lory Szafran i Piotra Wojtasika.  Młodym Talentem Roku został Maciej Ryfa – jeden z najlepszych młodych kartingowców w Polsce.

W większości kategorii wydarzeń konkurencja była w tym roku niezwykle wyrównana, praktycznie każda z nominowanych propozycji mogła zwyciężyć. Widzom szczególnie zapadły jednak w pamięć słowa taty nieobecnej na gali Katarzyny Pawłowskiej, który pięknie mówił o emocjach, jakie towarzyszą jego córce podczas startów oraz rodzicom przy oglądaniu jej zmagań.  – Kasia na pewno bardzo by się cieszyła z tego wyróżnienia, tym bardziej, że pochodzi od swoich. Moja córka kocha robić to, co robi i robi to dobrze. Na pewno nie robi tego dla pieniędzy. Jestem przekonany, że robi to dla nas, dla tego orzełka, którego z dumą nosi na piersi – mówił wzruszony ojciec.

 

Tytuł dla Banacha

W najbardziej prestiżowej z kategorii w tym roku największe uznanie ostrowian zdobył Witold Banach – historyk i regionalista z zamiłowania, dyrektor Muzeum Miasta. Banach to również wydawca wielokrotnie nagradzanych albumów o Ostrowie Wielkopolskim, pomysłodawca Biblioteki Ostrowskiej – serii książek autorów związanych z miastem.

– Jestem bardzo wzruszony i mimo wszystko zaskoczony. Cieszę się ogromnie z tego wyróżnienia, dziękuję moim przyjaciołom oraz wszystkim tym, którzy mnie wspierali. Cieszę się także dlatego, że poprzez moją osobę została doceniona kultura ostrowska, która jest ważna w naszym mieście i którą reprezentuję. Ubiegły rok był dla mnie szczególny, był dla mnie rokiem spełnienia. Nie tylko z powodu albumu „Nostalgia”, ale kilku ciekawych wystaw w muzeum, interesujących gości w muzeum. Ostrów kulturą stoi – ja też tak uważam, chociaż doceniam inne obszary aktywności – mówił wyraźnie wzruszony nowy Ostrowianin Roku.

Gala była w całości transmitowana przez Internet. Gwiazdą artystyczną wieczoru był utalentowany wokalista wywodzący się z Ostrowa Wielkopolskiego, Michał Kaczmarek. Oprócz niego zaprezentowali się młodzi ostrowscy artyści: Julia Jaszczyk, Wiktoria Kliber, tancerze z grupy baletowej „Gwiazda” i Szkoły Tańca „True School”.

Plebiscyt o tytuł Ostrowianina Roku odbywa się pod honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Patronat medialny sprawują: „Gazeta Ostrowska”, Radio Merkury telewizja internetowa ok24.tv. Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Strefa Kultury.  (jw)

 

 

 

OSTROWIANIN ROKU 2012 – nominowani

1. Witold Banach – dyrektor Muzeum Miasta, wydawca albumów i książek

2. Katarzyna Bierła – lekarz, twórca i ordynator oddziału neonatologii

3. Włodzimierz Grabowski – dyrektor Biblioteki Publicznej, wydawca książek

4. Irena Kasprzak – prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Józefa”

5. Robert Matuszewski – dyrektor szkoły muzycznej, dyrygent Big Bandu Powiatu Ostrowskiego.

6. Łukasz Mikołajczyk – innowacyjny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9

7. Dariusz Nowacki, Jarosław Maj – społecznicy, organizatorzy turystyki rowerowej

8. Witold Olejniczak – prezes klubu biegaczy „Maratończyk”

9. Emilia Szymandera  – założycielka i kierownik Domu Pomocy im. św. Brata Alberta.

10. Ryszard Węgrzynowski – prezes Sklejki Eko S.A., sponsora ostrowskiej kultury i sportu.

 

WYDARZENIE SPOŁECZNE 2012

1. Wielkopolskie Dożynki Diecezjalne w Ostrowie

2. Oddanie do użytku przychodni specjalistycznej w Ostrowie

3. 20 lat „Gwiazdki na Rynku”

 

WYDARZENIE GOSPODARCZE ROKU 2012

1. Jubileusz 100 lat ostrowskiej Sklejki Eko

2. Nagroda dla wynalazców z Delphi Ostrów

3. Pomoc miasta dla PKS-u

 

WYDARZENIE SPORTOWE ROKU 2012

1. Tomasz Jędrzejak Indywidualnym Mistrzem Polski na Żużlu

2. Mistrzostwo Świata w Kolarstwie Katarzyny Pawłowskiej

3. Książka o 80-leciu ostrowskiego żużla Macieja Kmiecika i Artura Małeckiego

 

WYDARZENIE KULTURALNE ROKU 2012

1. Koncert „Chopin w aksamicie nocy”

2. Koncert z okazji 10-lecia Big Bandu Powiatu Ostrowskiego

3. Wydanie albumu „Ostrowska Nostalgia”

 

MŁODY TALENT ROKU 2012

1. Julia Jaszczyk – wokalistka

2. Wiktoria Kliber – instrumentalistka (marimba, wibrafon)

3. Maciej Ryfa – kierowca gokartów

 

Laureaci tytułu Ostrowianina Roku

1992 – Władysław Grześczyk – przedsiębiorca, sponsor kultury

1993 – Emilia Nawrocka – zasłużony krwiodawca, organizator ruchu krwiodawstwa w Ostrowie

1994 – Jerzy Psikus i Zbigniew Tapert – inżynierowie, twórcy oryginalnej metody oczyszczania wody za pomocą braunsztynu, do dziś używanej w Ostrowie

1995 – Paweł Rajski – samorządowiec, społecznik, prezes Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”, starosta ostrowski

1996 – Marian Matysiak –miłośnik sportu, prezes Terenowego Klubu Olimpijczyka

1997 – Grzegorz Woźny – polityk, wielokrotny poseł i senator, społecznik

2000 – Stanisław Grześkowiak – trener piłki ręcznej drużyny Ostrovia

2001 – Józef Szeląg – przedsiębiorca, wieloletni właściciel „Malfarbu”, sponsor ostrowskiego sportu i kultury

2002 – Waldemar Gostomczyk – wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Technicznych

2003 – Andrzej Kowalczyk – trener ostrowskich koszykarzy, z którymi zdobył trzecie miejsce w Polsce

2004 – Zenon Gubański – zasłużony profesor III LO, fizyk i anglista, Honorowy Obywatel Miasta

2005  – Ryszard Tyrpa – przedsiębiorca, prezes sieci sklepów Społem i Grosik

2006 – Włodzimierz Jędrzejak – starosta ostrowski, społecznik

2007 – Bożena i Czesław Woś – plastycy, pomysłodawcy i organizatorzy międzynarodowego konkursu exlibrisu

2008 – Józef Kozan – wieloletni dyrektor IV LO, aktywny działacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku

2009 – Jerzy Wojciechowski – pasjonat i propagator jazzu, organizator koncertów z cyklu „Jazz w Muzeum”

2010 – Alina Janikowska – założycielka i kierownik artystyczny grupy baletowej „Gwiazda”, autorka spektakli baletowych, rewii i koncertów

2011 – Izabela Kaczmarek – działaczka gospodarcza i sportowa sekcji koszykarskiej „Stali” Ostrów

2012 – Witold Banach – historyk, regionalista, autor i wydawca książek, dyrektor Muzeum Miasta

 

Galeria zdjęć z finałowej gali plebiscytu o tytuł Ostrowianina Roku 2012 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie