Barakaldo w Ostrowie

Grupa uczniów z hiszpańskiego gimnazjum salezjańskiego w Barakaldo rozpoczęła wizytę Ostrowie Wielkopolskim. Programie są m.in. wspólne wyjazdy do Warszawy, Wrocławia czy Oświęcimia, plener malarski, ale także wykład otwarty w Forum Synagoga o historii, kulturze i ruchach nacjonalistycznych w kraju Basków. Wykładu będzie można posłuchać 13 czerwca 2014 r. o godzinie 18.00 Wstęp otwarty.

 

IMG_0793

Młodzi Hiszpanie mieszkają u polskich rodzin, które przyjęły ich bardzo gościnnie serdecznie. Pierwsze dni poświęcone sa na zapoznanie z rodzinami i okolica Ostrowa. Później młodzież z Barakaldo zwiedzi najciekawsze miejsca w Polsce. Barakaldo leży na północy kraju w pobliżu Bilbao, a szkoła salezjańska jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół w regionie. Podobnie jak w naszym zespole wychowanie oparte jest na systemie prewencyjnym św. Jana Bosko. Celem wymiany jest poznanie tradycji i kultury hiszpańskiej, nawiązanie kontaktów młodzieży polskiej i hiszpańskiej, doskonalenie umiejętności językowych, promocja regionu, integracja młodzieży oraz wymiana doświadczeń. W lutym 2013r. opracowano projekt zatytułowany „DIFFERENT ROOTS, SAME LANGUAGE”, który został zarekomendowany przez Narodowy Komitet Ewaluacyjny oraz zaakceptowany przez Zarząd Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Uczniowie od listopada 2012r. nawiązali kontakt e-mailowy. We wrześniu i październiku 2013r. odbyły się spotkania organizacyjne nauczycieli w Barakaldo i Ostrowie Wielkopolskim.
W lutym 2014r. młodzież z Ostrowa Wielkopolskiego wraz z nauczycielami udała się z pierwszą wizytą do Kraju Basków, gdzie zostali fantastycznie przyjęci przez rówieśników, ich rodziny i hiszpańskich nauczycieli. Uczniowie oprócz realizacji zadań projektowych zwiedzili San Sebastian, Loyolę, Bilbao, Guernikę, San Juan de Gaztelugatxe, Bermeo, a także przyglądali się treningowi zespołu piłkarskiego Athletic Bilbao w miejscowości Lezama.
W listopadzie 2012r. Publiczne Gimnazjum Sióstr Salezjanek im. św. Jana Bosko w Ostrowie Wielkopolskim rozpoczęło współpracę ze szkołą salezjańską w Barakaldo, w Hiszpanii. Pełna nazwa szkoły to COLEGIO „SAN PAULINO DE NOLA”, który jest zespołem liczącym 800 uczniów.
Pomysłodawcą i głównym koordynatorem projektu w ramach Comeniusa jest Zofia Szafałowicz, a ze strony hiszpańskiej Oscar Gonzalez Lopez. (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie