Będzie nowa spółka komunalna?

W ramach wdrożenia nowej Strategii Centrum Rozwoju Komunalnego 2018 – 2024 w grupie kapitałowej została powołana spółka CRK ENERGIA, którą kierował będzie Jan Grześkowiak. Nowy podmiot będzie wyspecjalizowanym operatorem wielowymiarowej ofensywy energetycznej Ostrowa Wielkopolskiego.

 CRK logo

CRK Energia zostanie wyposażona w odpowiednie wymagane prawem koncesje na obrót i dystrybucję energii i będzie lokalnym operatorem innowacyjnych projektów energetycznych, w tym Ostrowskiego Rynku Energetycznego. Rezultatem Ostrowskiego Rynku Energetycznego mają być mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy i poprawa jakości środowiska. Cały wielowymiarowy projekt wpisuje się w europejski trend tzw. energetyki rozproszonej i już na samym starcie został pozytywnie dostrzeżony w ogólnopolskich mediach branżowych.

Jednym z pierwszych wyzwań CRK ENERGIA będzie samodzielne kompleksowe przeprowadzenie pierwszego w historii Ostrowa Wielkopolskiego w pełni zintegrowanego zakupu energii dla miejskich obiektów.

– Ponadto zadaniami nowego podmiotu będzie koncentrowanie podmiotów produkujących energię i klientów – odbiorców (mieszkańców, przedsiębiorców) na lokalnym rynku, prowadzenie własnego obrotu energią, inicjowanie powstawania nowych obiektów OZE oraz koordynowanie i podtrzymywanie spójności wszystkich inwestycji energetycznych w mieście – wskazuje Jan Grześkowiak, prezes CRK ENERGIA Sp. z o.o. w organizacji.

 Jan Grześkowiak to postać dobrze znana w ostrowskiej (i nie tylko) gospodarce komunalnej. Był współtwórcą powołania Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego w roku 1991. Jest autorem i realizatorem koncepcji budowy w Ostrowie Wielkopolskim pierwszej infrastruktury własnej produkcji energii. To tzw. kogeneracja  – czyli energia oparta na turbinie gazowej. Realizował w przeszłości pionierskie przedsięwzięcia komunalne dofinansowane z grantów Banku Światowego i zarządzał kilkudziesięcioma systemami ciepłowniczymi w Polsce. (jw)

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie