BIG CYC wspiera sportową kampanię

Zespół BIG CYC, wraz z wieloma gwiazdami sportu i estrady, wspiera aktywnie kampanię „Stop zwolnieniom z WF-u” Ministerstwa Sportu i Turystyki. W Ostrowie akcje wspiera między innymi Gimnazjum nr 3, gdzie w poniedziałek odbyła się premiera video clipu nagranego udziałem Big Cyca i zrealizowanego przez młodzież. Pokazową lekcję przeprowadził Wojciech Szawarski – była gwiazda ostrowskiej koszykówki.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W ramach nowej odsłony ogolnopolskiej kampanii nakręcono już dwa spoty wideo z udziałem karateczki Anny Lewandowskiej. Sportsmenka i przekaz akcji mają na celu zachęcić uczniów do aktywniejszego uczestnictwa w podnoszeniu sprawności fizycznej. To odpowiedź na coraz częstsze sytuacje, kiedy to na zajęciach z wychowania fizycznego ponad połowa dzieci i młodzieży zgłasza niedyspozycje, brak stroju lub pokazuje zwolnienia od rodziców czy lekarza.

Ciekawy spot – a wł;asciwie teledysk do piosenki Big Cyca „Jesteśmy najlepsi”  – nakręciła również młodzież z Gimnazjum nr 3 w Ostrowie Wielkopolskim.  Młodzi filmowcy zaprosili do udziału Jacka Jędrzejaka, Romana Lechowicza, i Jarka Lisa – czyli ¾ składu zespołu Big Cyc, którzy zgodzili się udostępnić im swój utwór i wzięli udział w nakręcaniu teledysku. Wszystko odbyło się według scenariusza przygotowanego przez młodzież, która również zajęła się montażem video – clipu. W poniedziałek odbyła się premiera teledysku, który został przyjęty gromkimi oklaskami.

Jacek Jędrzejak, żartobliwie podkreślał, że Big Cyc nigdy nie uciekał z WF-u. – Jak już, to sami dokładaliśmy sobie dodatkowe godziny, zostając po lekcjach żeby grać w piłę – mówił popularny Dżej Dżej, do dziś aktywnie uprawiający różne sporty.

Na uroczystości inauguracji kampanii obecna była także prezydent miasta Beata Klimek. Jak szczerze przyznała, nie jest u niej najlepiej z aktywnością ruchową. Prezydent Ostrowa solennie obiecała, że do końca kampanii to się zmieni i zacznie ćwiczyć.

Wybór Gimnazjum nr 3 na szkołę szczególnie promującą akcje nie był przypadkowy. Jak podkreślił dyrektor Marek Ewiak, to placówka gdzie WF traktuje się na poważnie. – Czynią tak zarówno uczniowie, jak i nauczyciele wychowania fizycznego pracujący z ogromnym poświęceniem i profesjonalizmem – podkreślał dyrektor.

Z badań Centrum Edukacji Obywatelskiej i PBS wynika, że co piąty uczeń w polskich podstawówkach nie ćwiczy na WF-ie. W gimnazjum i szkołach ponadgimnazjalnych odsetek ten wynosi kolejno 23 proc. i 36 proc. Absencja znacznie częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców. Za dobrą wymówkę służy im nierzadko fakt miesiączkowania. Wśród sztuczek służących jako wymigiwanie się od ćwiczeń pojawiają się takie zachowania jak bandażowanie kończyn z symulacją bólu, udawanie problemów z oddychaniem czy domniemana alergia. Na popularnych forach dla nastolatków oraz portalach społecznościowych nie brakuje złotych porad – to właśnie tam spora część uczniów czerpie inspiracje „jak ściemniać przed WF-em”.

Problemowi masowych zwolnień z WF-u w ubiegłym roku zajęła się również Najwyższa Izba Kontroli. Uczniowie w rozmowach z przedstawicielami NIK za główny powód niechęci wobec tych zajęć podawali nieatrakcyjność zajęć. Ich zdaniem wuefiści ograniczają się do gier zespołowych i gimnastyki, nie proponując tym samym alternatywny form lekcji. Młodzież chciałaby natomiast propozycji w stylu: taniec, aerobik, jazda na łyżwach i rolkach, pływanie, aktywna turystyka oraz bieganie terenowe. (jw)

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie