Biskup gościł w bibliotece

Ks. biskup Edward Janiak odwiedził Gminną Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach, gdzie spotkał się z dziećmi z okazji Roku Świętego Jana Pawła II. Biskup kaliski opowiedział najmłodszym czytelnikom o swoich spotkaniach z papieżem.

 

Biskup 2

Było to ostatnie spotkanie z cyklu „Dziecięce lata Karola Wojtyły”, którego pomysłodawcą była Ewa Kotowska-Rasiak, redaktor portalu internetowego biblioteki. Zaproszonych gości i dzieci powitała dyrektor książnicy Maria Marciniak. Tym razem uczniowie klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej w Sieroszewicach wysłuchali jednego opowiadania z książki Joanny Krzyżanek pt. „Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem i kilkadziesiąt razy okrążył kulę ziemską”. O tym, jak kardynał Karol Wojtyła został papieżem przeczytał ks. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa kaliskiego. Dzieciom towarzyszyły wychowawczynie: Barbara Drzazga i Anna Grzesiak. W spotkaniu uczestniczyli także: wójt gminy Sieroszewice Czesław Berkowski, ks. kanonik Damian Hołoś, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Latowicach i ks. Łukasz Skoracki, dyrektor Radia Rodzina Diecezji Kaliskiej.

W swoim wystąpieniu biskup kaliski nawiązując do opowiadania o wyborze kardynała Wojtyły na papieża podzielił się osobistymi przeżyciami tego dnia. – Byłem świadkiem tych wydarzeń. Wtedy, kiedy na Watykanie ogłoszono, że papieżem zostaje kardynał Karol Wojtyła byłem diakonem. Pierwsze kroki skierowaliśmy do kaplicy. Było nas ponad 200 kleryków. Śpiewaliśmy i modliliśmy się dziękując Panu Bogu za takie wielkie wydarzenie. Byliśmy pierwszym rocznikiem księży wyświęconych za pontyfikatu Jana Pawła II – mówił ks. biskup. Opowiedział też o swoich spotkaniach z Janem Pawłem II. – Miałem to szczęście, że w czwartym roku kapłaństwa kardynał Gulbinowicz z Wrocławia wysłał mnie do Rzymu na tę samą uczelnię, gdzie studiował Karol Wojtyła. Przez cztery lata studiów doktoranckich mogliśmy widzieć papieża, przede wszystkim na modlitwie Anioł Pański. Wówczas Polacy tak bardzo licznie zaczęli przyjeżdżać do Rzymu, żeby ujrzeć Jana Pawła II choćby z tego okienka i otrzymać błogosławieństwo od papieża – zaznaczył pasterz diecezji kaliskiej. Podkreślał, że każde spotkanie z Janem Pawłem II było wielkim przeżyciem. – Miałem to szczęście, że dwa razy do roku przed świętami papież zapraszał nas na obiad. Dwa razy w roku my polscy studenci księża mogliśmy uczestniczyć we wspólnym posiłku, który był poprzedzony poranną Mszą św., a później na naznaczoną godzinę stawialiśmy się w prywatnych apartamentach Ojca Świętego. Dla każdego z nas było to wielkie przeżycie. To są chwile niepowtarzalne, bardzo radosne – powiedział ks. biskup Janiak.

Na pamiątkę spotkania dzieci wręczyły biskupowi własnoręcznie wykonaną laurkę, a gość ofiarował uczniom obrazki z wizerunkiem św. Józefa i św. Jana Pawła II. Z kolei ks. kanonik Damian Hołoś obdarował milusińskich lizakami.  EKR

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie