Blanchard – muzyczny wizjoner – GALERIA FOTO

To była niezwykła podróż po różnych obszarach jazzu, zahaczająca o brzmienia elektryczne, funky, a nawet hip-hop. Terence Blanchard udowodnił wyrobionej ostrowskiej publiczności, że nowoczesny jazz niejedno ma imię i nie da się jednoznacznie zaszufladkować.

 AAA_9324

 

Blanchard to dziś jeden z najważniejszych trębaczy i wizjonerów jazzowych na świecie, nie bez powodu porównywany do samego Milesa Davisa. Obdarzony niezwykłą wyobraźnią muzyczną, od kilku dekad wytycza nowe ścieżki współczesnego jazzu.  

Został do tego starannie przygotowany. W wieku pięciu lat zaczął naukę gry na fortepianie, a w wieku ośmiu lat na trąbce. Zdobył wykształcenie klasyczne. Dorastając słuchał muzyki zespołów Headhunters i Weather Report, później przyznawał się do wpływów Jimmiego Hendriksa, czy Prince’a.

W latach 1980-1982 grał w zespole Lionela Hamptona, a w latach 1982-1986 w Art Blakey’s Jazz Messengers po rekomendacji Wyntona Marsalisa. Karierę solową rozpoczął w 1990 r. zakładając swój kwintet. Spod jego skrzydeł wyszli tacy muzycy jak: Lionel Loueke, Aaron Parks czy Kendrick Scott. Przez cały dotychczasowy okres nagrał ponad trzydzieści albumów z muzyką o różnym gatunku.

Terence Blanchard jest pięciokrotnym laureatem Grammy. Za swoje kompozycje nominowany był również do Złotych Globów i Emmy Awards. Jest także autorem muzyki do filmów Spike’a Lee, do dzisiaj obaj artyści pozostają nierozłącznym duetem.

Terence Blanchard stał się już legendą sceny jazzowej, wizjonerem sztuki muzycznej niczym Miles Davis. Jest wirtuozem trąbki, ale również komponuje duże formy orkiestrowe, do opery włącznie i jest znany nie tylko fanom jazzu. Należy także podkreślić, że Terence Blanchard pełni zaszczytną funkcje dyrektora artystycznego Thelonious Monk Institute of Jazz.

 W Ostrowie Blachard przedstawił materiał ze swojej najnowszej płyty „Breathless” nagranej dla słynnej wytwórni Blue Note. W jego najnowszych kompozycjach dają się słyszeć echa jazzie, fusion, electric i hip-hopu, a także bluesa, funku i R&B.

Artysta w Ostrowie zagrał z zespołem w składzie: DJ – David Ginyard – gitara basowa, Taylor Eigsti – fortepian, keyboards, Oscar Seaton – perkusja, Charles Altura – gitara i Tondrae Kemp – vocal. (jw)

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie