Budrem wybuduje nową halę – rozstrzygnięto największy od lat miejski przetarg GALERIA

Ostrowski Budrem wygrał przetarg na budowę nowej hali widowiskowo – sportowej przy ulicy Wojska Polskiego. Autorem zwycięskiego projektu jest ostrowski architekt Mariusz Szczuraszek. Inwestorem jest miasto, które zamierza wydać na ten cel ok. 31 milionów złotych.  

 

Hala Budrem Szczuraszek_5

 

 Przypomnijmy, że na przetarg złożono 6 ofert. Oceniał je specjalny zespół złożony z zewnętrznych, nie zaangażowanych w przetarg architektów, oraz plastyk miejski, konserwator zabytków i pracownik Urzędu Miejskiego. Przyjęto założenie, że o wyborze oferty do realizacji decyduje cena (50%), jakość i atrakcyjność projektu (40%) oraz gwarancja wykonawcy (10%). Na tej podstawie sporządzono listę rankingową, na podstawie której wybrano projekt do realizacji. Najwyższą ocenę – 89,49 na 100 pkt, otrzymał Budrem, a kolejne miejsca zajął projekt Prebetu  – 80,35 % i firmy KIK Ostrzeszów 76,06 na 100 pkt.

 

Hala razem z Centrum Przesiadkowym

Hala widowiskowo-sportowa zaprojektowana przez Mariusza Szczuraszka dla Budremu przylega bezpośrednio do Centrum Przesiadkowego.

– Budynek obsługi Centrum został wchłonięty w bryłę hali, co pomaga identyfikować przestrzennie te obiekty, jako jeden. Udało się między halą i parkingami wygospodarować sporych rozmiarów plac, który z jednej strony stanowi „oddech” izolujący halę od parkingów, a z drugiej strony podkreśla ciąg komunikacyjny z Centrum Przesiadkowego do hali i centrum miasta – powiedział portalowi wlkp24.info Mariusz Szczuraszek.

W nowym miejscu przewidziano razem około 400 miejsc parkingowych.

 

Projekcje na ścianie

 Ciekawostka projektu jest miedzy innymi wykorzystanie ściany hali do projekcji.

– Przed tą ściana jest około 4 000 m 2 powierzchni, na której spokojnie zmieści się stojąc nawet około 10 tysięcy osób. Jesteśmy w stanie stworzyć na tej ścianie miejsce do ciekawych projekcji, na przykład kinowych, 3 D, różnego rodzaju mapingi. Można w tym miejscu przeprowadzić również projekcję meczów, czy koncertów odbywających się w hali, dzięki czemu hala jakby przestawała mieć ściany – mówi Mariusz Szczuraszek.

 

Przesuwane trybuny na różne potrzeby

Projektant założył jedną stałą, żelbetową trybunę oraz cztery składane trybuny siedmiorzędowe, z możliwością ich demontażu podczas na przykład imprez wystawienniczych, czy koncertów. Na trybunach składanych jest około 1,5 tys. miejsc siedzących.

Strefa VIP ma około 200 miejsc połączonych ze strefą gastronomiczną. Korytarzami można dojść albo na taras z miejscami do siedzenia, albo w drugą stronę, do części administracyjno sportowej, bez krzyżowania z drogami dla reszty publiczności.

 Zaplanowano pięć aranżacji funkcyjnych. Ustawienie dla rozgrywek koszykówki i siatkówki posiada dokładnie 3130 miejsc siedzących. Do rozgrywek w piłce ręcznej trzeba złożyć dwie trybuny za koszami, co da łącznie 2586 miejsc siedzących. Aranżacje koncertowe i sceniczne zakładają postawienie dodatkowych krzesełek na całej arenie i wtedy razem z trybunami otrzymujemy około 5 tys. miejsc siedzących. Bardzo ciekawa jest też aranżacja koncertowa, w której po złożeniu wszystkich składanych trybun otrzymujemy prawie sześć tysięcy miejsc stojących na arenie i siedzących na trybunie głównej.

 

Osobne strefy

Hol wejściowy i arena zlokalizowane są na tym samym poziomie. Dzięki temu widzowie wchodząc przez hol mogą bezpośrednio dostać się na arenę, albo na trybuny. Po prawej stronie holu jest zlokalizowany zespół administracji i mediów, szatnie zawodników i sędziów. Są tu również pomieszczenia sędziowskie, toalety dla głównej trybuny oraz niezależne toalety dla kibiców drużyn przyjezdnych. Jest zaprojektowany osobny korytarz dla zespołów wychodzących na arenę, a pomiędzy szatniami jest pomieszczenie do badań antydopingowych. (…)

 

CZYTAJ WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY OSTROWSKIEJ

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie