Centrum Kształcenia Praktycznego. Przełomowa inwestycja otwarta

Ta inwestycja to prawdziwy skok cywilizacyjny szkolnictwa zawodowego w Ostrowie – mówił we wtorek podczas otwarcia Centrum Kształcenia Praktycznego Marek Wojtasz dyrektor Zespołu Szkół Transportowo- Elektrycznych, któremu formalnie podlega CKP. I nie przesadził ani trochę, bo CKP to przykład znakomicie zaplanowanej i zrealizowanej inwestycji, odpowiadającej na rzeczywiste potrzeby zarówno rynku pracy, jak i pracowników.

 

@CKP_1 

 

Nowo otwarte Centrum Kształcenia Praktycznego to największa inwestycja oświatowa w historii odrodzonego samorządu powiatowego. Wartość całego przedsięwzięcia przebudowy, rozbudowy istniejących budynków ZSTE CKU i utworzenia Centrum Kształcenia Praktycznego wraz z wyposażeniem wynosi 13,188 mln zł. Inwestycja objęta została wsparciem w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014–2020 z dofinasowaniem w wysokości 9.623 zł.

 

Nowoczesne technologie dla szkolnictwa zawodowego

Rok temu, 31 października 2017 r. wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Centrum, a 4 września 2018r. obiekt oficjalnie przekazano uczniom. Fachowcy będą uczyć się w pięknych wnętrzach, korzystając z najnowocześniejszych technologii.

W rozbudowywanym Centrum Kształcenia Praktycznego odbywać się będą zajęcia dydaktyczne, praktyczne, zawodowe dla uczniów trzech ostrowskich zespołów szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Ostrowski: Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych. Do tych celów wykorzystany zostanie także w części dach Centrum, na którym zlokalizowane są instalacje do fotowoltaiki.

CKP to 10 nowych pracowni do kształcenia zawodowego w specjalnościach: obróbki skrawaniem, budowlano-instalacyjna, projektowania i programowania komputerowego, energetyki odnawialnej i mechatroniki, pracownia obróbki ręcznej, szkoleń BHP, chłodnictwa i mechatroniki, elektrotechniki, elektroniki i elektroenergetyki, pojazdów motocyklowych oraz spawalnicza.

Obiekt zaprojektowali: Piotr Jański i Andrzej Cempel. Główne prace budowlane wykonało Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim. Aranżacją wnętrz zajęła się Iwona Trzcińska, natomiast nowoczesne wyposażenie techniczne zamówiono zgodnie ze wskazówkami dyrektorów i nauczycieli kształcących w przedmiotach zawodowych, a także lokalnych przedsiębiorców, którzy czekają na wykwalifikowanych fachowców.

 Integralną częścią budowanego CKP będzie program szkoleń i kursów zawodowych uczniów i nauczycieli szkół powiatowych pod nazwą „Kompleksowy programu rozwoju kształcenia zawodowego młodzieży w Powiecie Ostrowskim”, który będzie wsparty dofinansowaniem zewnętrznym w wysokości 2,812 mln zł.

– Jestem przekonany, że ta inwestycja będzie przełomem w rozwoju szkolnictwa zawodowego powiatu ostrowskiego. Wręcz skokiem cywilizacyjnym. Przekonacie się Państwo sami, jak zobaczycie wnętrza i wyposażenie – mówił Marek Wojtasz dyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych CKU w Ostrowie Wielkopolskim, na którego terenie zrealizowano rozbudowę.

 CKP_4

 

Pod potrzeby rynku

Nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, który potrzebuje specjalistów różnych branż.

– Kiedy bezrobocie jest na poziomie nieco ponad 3 proc., brakuje fachowców do pracy. Od kilku lat konsekwentnie podejmujemy działania, żeby zmienić tendencję i wspieramy rozwój szkolnictwa technicznego. Począwszy od 2010 roku, przystąpiliśmy do modernizacji szkolnictwa zawodowego, w związku z czym rozpoczęły się remonty i przystosowanie do wymogów XXI wieku warsztatów szkolnych. Cały czas myśleliśmy jednak o budynku, który byłby na wskroś nowoczesny i wyjątkowy. Ten budynek to jest spełnione marzenie całej naszej powiatowej drużyny – mówił podczas otwarcia Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

 Starosta Ostrowski zwrócił uwagę obecnych również na otoczenie CKP, czyli obiekty przy ul. Wolności i Wojska Polskiego, które za sprawą powiatowych środków w ostatnich latach znacznie się odmieniły.

– Do pięknych rzeczy przyzwyczajamy się dość szybko, a jeszcze niedawno bliźniacze budynki byłych koszar straszyły odpadającym tynkiem. Dziś są to nowoczesne obiekty, które służą nie tylko Młodzieżowemu Domowi Kultury, ale również Zespołowi Szkół Usługowych, który zyskał nowoczesne pracownie gastronomiczne i piękne boisko zewnętrzne. Po drugiej stronie ulicy III LO, które ma piękne tradycje sportowe zyskało nowe boisko. W tym miejscu był natomiast popękany betonowy plac i tu dwa lata temu zrodziło się marzenie: nowoczesne Centrum Kształcenia Praktycznego. Właśnie w tym miejscu, bo Unia, która przekazała środki finansowe na ten cel, postawiła jeden warunek: „to ma być rozbudowa” – mówił Starosta Ostrowski Paweł Rajski, dziękując przy tym Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego za przyznane środki, radnym Powiatu Ostrowskiego za wsparcie inwestycji oraz wszystkim osobom osobiście zaangażowanym w ten projekt.

 Inwestycja od samego początku miała wsparcie Marzeny Wodzińskiej, Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, dla której rozwój szkolnictwa zawodowego w Wielkopolsce nie był obojętny.

– To dowód na to, jak pięknie to przedsięwzięcie wpisuje się w rozwijającą gospodarkę, ale i oczekiwania rynku pracy. Panie Starosto, w podziękowaniu wymienił Pan wiele osób, ale to efektywne zarządzanie po stronie Starosty i ludzie, który z należytą jakością wykonują swoją pracę doprowadzili do tego sukcesu. W imieniu własnym, jak i Marszałka Województwa Wielkopolskiego serdecznie dziękuję za to Centrum Kształcenia Praktycznego i gratuluję! –  mówiła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Nie tylko dla Ostrowa

 Jednocześnie w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2018/2019 akty powołania na kolejne 5 lat odebrali z rąk starosty dyrektorzy: Beata Serbakowska (ZSS) i Eugeniusz Namysł (ZST). Wraz z nowym rokiem szkolnym w powiatowych placówkach naukę rozpoczęło 6069 osób. 2039 uczniów wybrało licea, natomiast 2530 osób szkoły zawodowe.

– Zmienia się proporcja w stosunku uczeń liceum a uczeń technikum czy szkoły zawodowej. W chwili obecnej więcej uczniów wybiera kształcenie zawodowe, bo szkolnictwo zawodowe nie jest już takim obciachem jak było jeszcze do niedawna – podkreślił Roman Pacholczyk Wicestarosta Ostrowski.

 Warto dodać, że ostrowskie szkoły wybrało 278 osób z innych powiatów. Oświata ponadgimnazjalna Powiatu Ostrowskiego ma swoją markę, o czym świadczy fakt, że tutejsze szkoły wybierają mieszkańcy województwa dolnośląskiego, łódzkiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego.

Flagowej inwestycji gratulowali zaproszeni goście: Tomasz Ławniczak Poseł na Sejm RP, Jarosław Urbaniak Poseł na Sejm RP, Łukasz Mikołajczyk Senator RP, Zastępca Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Ewa Matecka, Wójt Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk. Obiekt poświęcił ks. prałat dr Witold Szala.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Wardawy

WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY OSTROWSKIEJ

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie