Centrum Przesiadkowe oficjalnie otwarte

Ponad 300 odjazdów w ramach 24 linii autobusowych generuje Centrum Przesiadkowe położone między ulicą Wojska Polskiego i Towarową. Na otwarciu Centrum skorzystają nie tylko pasażerowie ostrowskiego MZK, ale także PKS-u, który już od lutego dołączy do lokalnych przewoźników, korzystających z nowej infrastruktury. Kolejnym krokiem ma być zaproszenie przewoźników prywatnych.

 

 

Wprawdzie Centrum działa już od początku roku, to oficjalne otwarcie, z udziałem władz Ostrowa Wielkopolskiego województwa wielkopolskiego: wicemarszałków Marzeny Wodzińskiej i Krzysztofa Grabowskiego, miało miejsce w poniedziałek 7 stycznia.

Formalnie, Centrum Przesiadkowe, razem z zakupem niskoemisyjnych autobusów, systemem roweru miejskiego, elektronicznymi tablicami z rozkładem jazdy, nowymi wiatami przystankowymi, budową ścieżek rowerowych, wymianą oświetlenia ulicznego na energooszczędne czy biletomatami, to element wielkiego przedsięwzięcia pod nazwą „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. Projekt został wyceniony na blisko 40 mln zł, z czego prawie 30 mln zł to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach WRPO na lata 2014-2020. Tak wysoka dotacja była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy miasta z Urzędem Marszałkowskim,  co w poniedziałek w Ostrowie podkreślały obie strony.

 

Jak mówiła prezydent Beata Klimek, największa korzyścią z Centrum jest „skupienie ruchu autobusowego w jednym miejscu, w dogodnej lokalizacji w centrum miasta”.

– Nasze centrum znajduje się w bliskiej odległości od dworca kolejowego, z którego kursy pociągów osobowych odbywają się w Leszna, Poznania, Wrocławia, Łodzi czy Katowic. Inwestycja znacznie poprawia komfort oczekiwania na autobus dzięki powstałej tu infrastrukturze dworcowej. To zadaszenia, wiaty przystankowe, biletomaty, miejsca do siedzenia i wreszcie nowoczesny i funkcjonalny,  wyposażony w toalety,  budynek dworca autobusowego ze sanitariatem, który chroni naszych pasażerów przed zimnem i złymi warunkami pogodowymi – mówiła Beata Klimek.

 

Na otwarciu Centrum skorzystają również pasażerowie ostrowskiego PKS-u, który już od lutego dołączy do lokalnych przewoźników, korzystających z nowej infrastruktury. Kolejnym krokiem ma być zaproszenie przewoźników prywatnych.

Prezydent Beata Klimek zwróciła również uwagę, że Centrum Przesiadkowe to również inwestycja podnosząca estetykę tej części miasta, która wcześniej była niezagospodarowana i zdegradowana.

– Centrum Przesiadkowe świetnie wpisuję się w naszą ideę odnowy tego fragmentu miasta. Kilka lat temu powstały tu sklepy, w ubiegłym roku Centrum Kształcenia Praktycznego, dziś symbolicznie inaugurujemy działalność Centrum Przesiadkowego, za chwile ruszy tu budowa Miejskiej Hali Widowisko – Sportowej, która dopełni nasz zamysł efektywnego i estetycznego zagospodarowania tej części Ostrowa Wielkopolskiego – mówiła prezydent miasta.

– Jestem absolutnie przekonana, że idea powstania tutaj Centrum Przesiadkowego, modelowa wręcz rewitalizacja terenów powojskowych, nowe drogi i ścieżki rowerowe – że ta idea sama się obroni – podkreśliła prezydent miasta.

Centrum Przesiadkowe od godz. 4:26 do godz. 23:20 generuje ponad 300 odjazdów w ramach 24 linii autobusowych.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Wardawy

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie