Chirurgia dziecięca na nowym

Do końca września 2018 r. planowane jest zakończenie budowy nowego Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii oraz Wielkopolskiego Centrum Oparzeń w ostrowskim szpitalu. W miniony czwartek, 5 kwietnia, w Starostwie Powiatowym w Ostrowie podpisano umowę w tej sprawie.

 15_chirurgia

To będzie drugi pełnoprofilowy oddział, który zlokalizowany zostanie w wybudowanym w ubiegłym roku nowym skrzydle ostrowskiego szpitala. Zmiany będą tym większe, że ostatni duży remont oddział przechodził w latach 70. – Początek budowy to podwójna radość. Jestem dumny, bo przystępujemy do realizacji kolejnego segmentu w naszym szpitalu dedykowanego dzieciom i udaje się nam tworzyć produkt medyczny ponadregionalny i miastotwórczy. Powód do zadowolenia jest także z tego powodu, że udało się na ten cel pozyskać środki finansowe ze źródeł unijnych i budżetu Powiatu Ostrowskiego. Z tego wsparcia skorzystało tylko 16 szpitali, tym większy powód do zadowolenia powiedział starosta Paweł Rajski.

W sumie inwestycja kosztować będzie ponad 7 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 6,5 mln, a pozostałe pieniądze pochodzą z budżetu powiatu ostrowskiego.

W ramach projektu w nowym oddziale będą 23 dla dzieci i młodzieży, w tym na części oparzeniowej wydzielone zostaną trzy łóżka. To trzeci w Polsce taki oddział, na który trafiać mogą dzieci z poparzeniami skrajnymi i ciężkimi. Wyposażenie łóżek „oparzeniowych’’ nie odbiega od intensywnej terapii, bo są tam respiratory i kardiomonitory, pompy infuzyjne wszystko potrzebne do intensywnej terapii. Często jestem pytany, czy to wystarczająca liczba łóżek na oparzeniówce. Te dwie jednostki to naczynia połączone. Dzieci po pierwszych dniach spędzonych na oparzeniówce są sukcesywnie przenoszone na tzw. zwykły oddział powiedział dyrektor szpitala Dariusz Bierła.

Projekt obejmuje nie tylko część budowlaną, ale także zakup sprzętu i aparatury medycznej za ponad 2,5 mln zł.

Współwłaściciel firmy przyznaje, że termin realizacji jest dość krótki, jednak zapewnia, że nie powinno być problemów z realizacją.

Budowa chirurgii wpisuje się w realizowany od lat projekt rozwoju diagnostyki i leczenie dzieci w ostrowskim szpitalu. – Budowa nowego skrzydła, inwestycja 50-lecia, była odważną decyzją. Dzięki niej zwalniają się nowe metry. Po wyprowadzeniu chirurgu dziecięcej planujemy generalny remont tego oddziału i przystosowanie go dla potrzeb neurologii. Jest kilka oddziałów, w których widzimy konieczność przeprowadzenia remontu, ale neurologia jest tym, który w pierwszej kolejności przejdzie do nowych warunków – kończy starosta Paweł Rajski.

15_chirurgia_2

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie