Chóralne pożegnanie Wojtaszka

 Blisko 30 chórów szkolnych z regionu południowej Wielkopolski wystąpiło na dorocznym ostrowskim Koncercie Jesiennym, organizowanym w ramach programu ,,Śpiewająca Polska”. Podczas koncertu z funkcji koordynatora zrezygnował Jerzy Wojtaszek, który od wielu lat działał na rzecz popularyzacji śpiewu chóralnego wśród dzieci i młodzieży.

 wojtaszek

Koncert Jesienny to tradycyjny przegląd chórów szkolnych, skupionych w programie ,,Śpiewająca Polska”, będącego obecnie gałęzią Akademii Chóralnej. W Ostrowie koncert odbywa się od lat w auli domu katechetycznego przy kościele pw. św. Antoniego. Tegoroczny miał miejsce w miniony piątek, 17 listopada. Wystąpiło na nim 28 chórów szkolnych z całej południowej Wielkopolski, w tym z samego Ostrowa osiem, a pięć z miejscowości powiatu ostrowskiego. Każdy z zespołów zaprezentował dwa utwory, a sam koncert miał formułę przeglądu.

Podczas koncertu z prowadzenia programu na terenie południowej Wielkopolski od 1 stycznia 2018 roku zrzekł się jego wieloletni koordynator Jerzy Wojtaszek. – Serdecznie dziękuję wszystkim dyrygentom i uczniom za pracę w tym programie, a dyrygentom szkół i władzom wszystkich szczebli za wspieranie programu i życzliwą współpracę. Jednocześnie życzę dalszego rozwoju chórów w tym ambitnym programie i jak najlepszej współpracy z nowym kuratorem – powiedział Jerzy Wojtaszek.   

Akademia Chóralna to projekt, którego celem jest rozpowszechnianie śpiewu przez stworzenie spójnego programu rozwoju chórów – od przedszkola do zespołu zawodowego. Projekt zakłada wsparcie dyrygentów, chórów i młodych śpiewaków. W ramach Akademii kontynuowane są działania Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych ,,Śpiewająca Polska”, rozpoczętego w 2006 r., a dofinansowanego przez MKiDN. Program ten wspiera rozwój chórów przedszkolnych i szkolnych przez m.in. dofinansowywanie godzin lekcyjnych, sprawowanie opieki merytorycznej nad chórami i dyrygentami, organizowanie warsztatów, konkursów i koncertów. W projekcie uczestniczy ponad 200 chórów. Warto podkreślić, że to nasz region – Ostrów Wielkopolski – Południowa Wielkopolska – ma najwięcej chórów szkolnych w kraju biorących udział w programie. We wszystkich zespołach chóralnych śpiewa coraz więcej dzieci i młodzieży, a poziom artystyczny z roku na rok jest coraz wyższy. Duża w tym zasługa właśnie Jerzego Wojtaszka, który od samego początku programu był jego koordynatorem regionalnym. (hol)

FOTY

CHÓRY 1

Jerzy Wojtaszek, dotychczasowy koordynator regionalny programu, zrzekł się swojej funkcji Fot. 4x(hol)

CHÓRY 2

Chór Dziecięcy ,,Śpiewająca Dziewiątka” ze Szkoły Podstawowej nr 9

CHÓRY 3

Chór ,,Cantabile” z Pleszewa

CHÓRY 4

Koncert miał formułę przeglądu, ale bacznie występom przysłuchiwał się m.in. koordynator regionalny programu Jerzy Wojtaszek i zaproszeni goście

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie