Chóralni ambasadorowie Ostrowa – CHÓR NAUCZYCIELSKI w Austrii GALERIA FOTO

Od 28 czerwca do 2 lipca ostrowski CHÓR NAUCZYCIELSKI im. Stanisława Wiechowicza  kierowany przez Janusza Lipińskiego koncertował w Austrii. Wyjazd miał przede wszystkim charakter artystyczny. Ostrowski zespół wystąpił trzykrotnie przed publicznością austriacką, polską, ale nie tylko.

 @2

Chór Nauczycielski przed bazyliką św. Michała w Mondsee. Foto: Archiwum zespołu

      

W pierwszym koncercie zatytułowanym „Sacrum w muzyce chóralnej”, który miał miejsce w bazylice św. Michała urokliwym Mondsee nieopodal Salzburga, ostrowscy chórzyści zaprezentowali wyłącznie repertuar o tematyce sakralnej. Były to utwory różnych kompozytorów począwszy od renesansu do tworzących współcześnie. Koncert rozpoczął się od zaśpiewania  pieśni „Gaude Mater Polonia”, która w okolicznościach występu poza granicami kraju zabrzmiała i odebrana była w sposób szczególny. Niektóre z pieśni chór wykonał z akompaniamentem organów oraz fortepianu, przy których zasiadł Łukasz Kryjom.

       Drugi koncert „Pieśni świata” odbył się w kościele św. Józefa na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu, miejscu historycznie dla Polski wyjątkowym. Repertuar tego koncertu był bardziej zróżnicowany ponieważ obok pieśni sakralnych obejmował również utwory o tematyce świeckiej, w tym bardzo interesujące opracowania polskich melodii ludowych, a także standardów muzyki rozrywkowej. Partie solowe wykonała Lucyna Rajch – solistka CHÓRU NAUCZYCIELSKIEGO, a przy fortepianie  i organach podobnie jak w Mondsee zasiadł Łukasz Kryjom. Oba koncerty prowadziła Marta Lewicka, chórzystka , uzupełniając je informacjami  o zespole i repertuarze.

 Ostrowscy chórzyści wzięli również udział w głównej Mszy św. w kościele na wzgórzu Kahlenberg, wzbogacając ją śpiewem.

– Linz, Mondsee nieopodal Salzburga, Salzburg oraz Wiedeń, to właśnie tam spędziliśmy pięć dni, reprezentując Ostrów Wielkopolski, pełniąc niejako rolę ambasadora polskiej chóralistyki. Koncerty naszego zespołu spotkały się z dużym uznaniem i sympatią publiczności, a w polskim kościele na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu słuchacze podziękowali chórowi owacją na stojąco, nie obyło się także bez bisów – podsumował dyrygent chóru, Janusz Lipiński.  

       Obok aspektu artystycznego tego wyjątkowego wyjazdu, chórzyści mieli również niebywałą okazję zobaczyć  miejsca, w których  urodził się, żył  i  tworzył jeden z największych kompozytorów  w historii muzyki – Wolfgang Amadeusz Mozart.

      Wyjazd mógł się odbyć dzięki finansowemu wsparciu ze środków: Miasta i Gminy Ostrów Wielkopolski,  SKLEJKI – EKO S.A., Zakładu Oczyszczania MZO oraz CHÓRU NAUCZYCIELSKIEGO. (jw)

CZYTAJ RÓWNIEŻ W WYDANIU PAPIEROWYM GAZETY OSTROWSKIEJ 

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie