Chorwacka victoria „Gwiazdy”

Przysłowiowy worek na medale to za mało, żeby pomieścić wszystkie trofea zdobyte przez zespół „Gwiazda” pod kierownictwem Aliny Janikowskiej podczas międzynarodowego konkursu dla dzieci i młodzieży TOP ART FESTIVAL „Island of Talent” w Chorwacji. Ostrowianki zdobyły 20 wyróżnień we wszystkich kategoriach wiekowych i stylistycznych, w których występowały. Zdobyły też najważniejsze trofeum – serca międzynarodowego jury i publiczności, która na długo zapamięta ich występy w Chorwacji.

 

GWIAZDA_1

Międzynarodowy konkurs dla dzieci i młodzieży TOP ART FESTIVAL „Island of Talent” w Chorwacji odbywał się od 10 do 18 lipca. W festiwalu wzięły udział grupy taneczne, wokalne i instrumentalne z Polski i Chorwacji, patronat honorowy nad konkursem sprawowała Ambasada RP w Chorwacji oraz Burmistrz Starego Gradu Visko Haladić.

- To wielka impreza na bardzo wysokim poziomie wykonawców. Przepiękne kostiumy sceniczne, niesamowita energia, ponad 70 choreografii, ok. 500 uczestników. Do konkursu przygotowywaliśmy się prawie cały rok szkolny, była to bardzo ciężka praca wielu osób, moich asystentek, które kiedyś były członkami zespołu Gwiazda a dziś są zawodowymi tancerkami, Zarządu i rodziców  – podkreśla Alina Janikowska.

Młode tancerki z zespołu „Gwiazda”, pod kierownictwem artystycznym Aliny Janikowskiej, przebywały na wyspie Hvar, w miejscowości Stari Grad. Podczas pobytu w Chorwacji miały okazję, nie tylko zmierzyć się z najlepszymi zespołami, ale również doskonalić swoje umiejętności taneczne, podczas warsztatów prowadzonych przez choreografów z Polski – Agatę Suchocką, Katarzynę Krawczonek oraz Włoch – Angelę Lupa, Michael’a  Valentini. Był również dzień Polsko- Chorwacki, na którym prezentowały się zespoły z Polski i Chorwacji, mające w swoim repertuarze tańce narodowe, „Gwiazda” zatańczyła polskiego krakowiaka, za który między innymi otrzymała I- miejsce.

Organizatorzy Top Art Festiwal przygotowali dla uczestników mnóstwo atrakcji: wycieczkę do Splitu, powiązaną z koncertem dla turystów, rejs statkiem na wyspę Brać, wycieczkę do miasta Hvar oraz wieczór polsko-chorwacki z muzyką, śpiewem i tańcem ludowym.  Wolne chwile uczestnicy festiwalu spędzali na plaży i przy basenie, korzystając z pięknej, słonecznej pogody.

Impreza zakończyła się rozdaniem nagród dla laureatów oraz prezentacją układów choreograficznych, stworzonych i doskonalonych podczas warsztatów. Grupa Baletowa „Gwiazda” została nagrodzona we wszystkich kategoriach, do których zgłosiła swoje choreografie, zdobywając tym samym aż 20 pucharów w konkursie!  Po raz kolejny, podopieczne Aliny Janikowskiej udowodniły, że należą do grona najlepszych zespołów tanecznych na świecie.

- Jesteśmy dumni z osiągnięć naszych tancerek 0 ostrowianek, dziękujemy za godne reprezentowanie naszego miasta i kraju – mówi kierownik zespołu Alina Janikowska, która podkresa również duży wkład w sukces swoich asystentek: Agaty Kupczyk, Patrycji Stendery i Weroniki Pilarczyk.

- Obecnie Grupa Baletowa „Gwiazda liczy 60 osób, na zajęcia przyjeżdżają dzieci z Kępna, Krotoszyna, Kalisza i z powiatu ostrowskiego. Mamy również Przedszkole Baletowe, do którego uczęszcza ponad 100 dzieci w wieku 4-7 lat. Od września odbędą się zapisy na zajęcia do Ostrowskiego Studia Tańca, ul Kolejowa 21, czekamy więc na uzdolnione tanecznie dzieci – dodaje A. Janikowska.

Tekst: Jarosław Wardawy, Foto: Archiwum zespołu „Gwiazda”

Zdobyte przez „Gwiazdę” miejsca i puchary

Grupa I (17-20 lat):
- I miejsce w stepie irlandzkim
- I miejsce w tańcu współczesnym
- I miejsce w tańcu ludowym
- II miejsce kwartet w tańcu współczesnym
Grupa II (11-13 lat):
- I miejsce w stepie irlandzkim
- II miejsce w jazz dance
Grupa III (12-13 lat):
- I miejsce w tańcu klasycznym
Grupa IV (9-11 lat):
- Grand Prix w tańcu klasycznym
Solistki:
- Agnieszka Wenderska – I miejsce w tańcu współczesnym
- Aleksandra Czuchra – I miejsce w tańcu współczesnym
- Weronika Pawlak – I miejsce w tańcu klasycznym
- Julia Trzesniewska – I miejsce w jazz dance
- Hanna Szczepaniak – I miejsce w tańcu klasycznym
- Wiktoria Krupa – II miejsce w tańcu klasycznym
- Iga Koszkało – II miejsce w tańcu współczesnym
- Anna Zaradna – II miejsce w tańcu współczesnym
- Laura Lewandowska – II miejsce w jazz dance
- Julia Kurzawska – III miejsce w show dance
- Aleksandra Wesołowska – III miejsce w tańcu współczesnym
- Maja Lewińska – III miejsce w tańcu charakterystycznym

 

Wyjazd był współfinansowany przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. Stowarzyszenie Kulturalne „Gwiazda” składa serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom i osobom, które wspomogły organizację tego przedsięwzięcia, a w szczególności: Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beacie Klimek, Staroście Ostrowskiemu Pawłowie Rajskiemu, Spółdzielni Mleczarskiej „Lazur”, Pracowni Reklamy SITODRUK oraz Hurtowni Rosiek&Rosiek.

Zobacz galerię zdjęć

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie