Ciepło z kredytu – szansa na dofinansowanie, ale pod wieloma warunkami

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane 21 lutego 2017 roku w synagodze spotkanie dotyczące oferowanego wsparcia finansowego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na docieplenia domów i wymianę pieców.

 cieplo termo

Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a także stowarzyszenie „Ostrowski Alarm Smogowy”.

O programach „Piecyk – 2017” i „Termo – 2017”, którego beneficjentami będą osoby fizyczne, opowiedział Ireneusz Ratajczak z WFOŚiGW w Poznaniu. Już w marcu planowane jest uruchomienie programu TERMO-2017. Budżet, który przeznaczono na realizację Programu wynosi 10 000 000,- zł. Dofinansowaniem mogą zostać objęte szeroko rozumiane prace termomodernizacyjne wykonywane w budynkach jednorodzinnych na obszarze województwa wielkopolskiego, wybudowanych przed rokiem 1999, takie jak:  ocieplenie ścian zewnętrznych, dachów, stropodachów, podłóg na gruncie, stropów nad/pod nieogrzewanymi pomieszczeniami, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, bram garażowych, modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną modernizacją/wymianą instalacji c.o. ic.w.u.,  zakup i montaż mikroinstalacji (o mocy do 40 kW) z zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE – systemy zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną). Planowane terminy: ogłoszenia naboru – 13 marca, rozpoczęcia naboru – 20 marca i zakończenia naboru – 31 marca 2017 r. Budżet na realizację Programu „Piecyk – 2017” wynosi 5 000 000 zł. Dofinansowaniem zostaną objęte następujące przedsięwzięcia: modernizacja/wymiana źródła ciepła wraz z ewentualną modernizacją/wymianą instalacji c.o. ic.w.u., w tym zakup i montaż: kotłów olejowych, kotłów gazowych, kotłów gazowo-olejowych, ogrzewania elektrycznego, wymiennika ciepła/węzła cieplnego, kotłów na paliwa stałe.

Planowany termin ogłoszenia naboru, to 8 maja br. Rozpoczęcie naboru wniosków planowane jest na 15 maja, a zakończenie na 26 maja 2017 roku.

– Wsparcie finansowe polega na udzieleniu pożyczki z możliwością umorzenia do 30% wysokości kosztów kwalifikowanych w przypadku termomodernizacji i 40% w przypadku wymiany pieca. Oprocentowanie pożyczek wynosi 0,5 s.r.w. w stosunku rocznym, lecz nie mniej niż 2,8% w stosunku rocznym. Odsetki z tytułu oprocentowania spłacane są na bieżąco w okresach miesięcznych. Minimalny okres spłaty pożyczki wraz z należnymi odsetkami wynosi 2 lata od wypłaty ostatniej transzy pożyczki. Ę sMaksymalny okres trwania umowy pożyczki wynosi 15 lat od daty jej zawarcia – informuje Ireneusz Ratajczak z poznańskiego WFOŚiGW.

Przy okazji spotkania, o miejskich działaniach mających na celu poprawę, jakości powietrza w Ostrowie opowiedział mieszkańcom zastępca prezydenta, Jakub Szczurek.

– W minionym roku pozyskaliśmy blisko 15 000 000 zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na unowocześnienie transportu miejskiego. Dzięki temu na ulicach Ostrowa pojawią się autobusy elektryczne i niskoemisyjne. W ramach projektu powstanie także parking buforowy oraz stacje roweru miejskiego. Namawiamy tym samym mieszkańców do korzystania z innych środków transportu, niż z samochodów. Wymienimy również oświetlenie w dwóch osiedlach na oświetlenie nowoczesne i ekologiczne – mówił Jakub Szczurek.

Wiceprezydent wspomniał także o dotacjach, jakie na wymianę starych pieców uzyskać można z budżetu miasta. W 2016 roku miasto udzieliło 118 dotacji na wymienne starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. W budżecie tegorocznym mamy na ten cel aż 900 tysięcy złotych. Taka kwota pozwoli na wymianę 180 przestarzałych pieców węglowych. Jakub Szczurek mówił też o działaniach spółek – rozbudowie sieci ciepłowniczej Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego oraz o termomodernizacjach wykonywanych w zasobach Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. OZC zachęca właścicieli kamienic i domów jednorodzinnych do przyłączenia się do miejskiego ciepłociągu. Trwa obecnie promocja pozwalająca zmniejszyć koszty takiego podłączenia.

– Do projektów prowadzonych przez miasto zaliczyć można także budowę ścieżek rowerowych oraz wsparcie dla ogrodów działkowych. Prowadziliśmy kampanię „CHCEMY ODDYCHAĆ W OSTROWIE”. Nie brakuje też licznych akcji i konkursów ekologicznych -–wyliczał zastępca prezydenta.

Należy dodać, że ostrowianie przyjęli ofertę z mieszanymi odczuciami. O ile na początku spotkania zabrakło miejsc siedzących dla zainteresowanych, to w miarę słuchania konkretów zostawało ich coraz mniej, by na koniec sala świeciła pustkami. Do tematu wrócimy. (jw)

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie