CO? GDZIE? KIEDY? w Ostrowie Wielkopolskim

co_gdzie_kiedy

17 listopada

o godz. 18 w Forum Synagoga w ramach 5. Mazel Tov Festival wernisaż wystawy ,,Kalendarz pamięci wg Brunona Schulza” Miry Żelechower-Aleksiun

46_mira

Cykl obrazów ,,Kalendarz Pamięci wg Brunona Schulza” jest hołdem artystki dla B. Schulza i całego pokolenia Żydów zamordowanego w Holokauście. Inspiracją do pracy nad tym cyklem stała się współpraca w roku 2007 z Double Edge Theater z Ashfield koło Bostonu nad sztuką Republic of Dreams wg tekstów B. Schulza. Przy tej okazji artystka natrafiła na esej Jorg‘a Schulte ,,Wielka kronika Kalendarza”. Zauważa on, że 13 opowiadań trzech części Traktatu o Manekinach to zaszyfrowany kalendarz żydowski.

o godz. 20 na Małej Scenie Ostrowskiego Centrum Kultury w ramach 5. Mazel Tov Festival koncert Łukasza Lach ,,10 piosenek Boba Dylana”, bilet: 25 zł

Tomasz Lach (L.Stadt), Karim Martusewicz (VOO VOO), Atma Anur (Jason Becker, Richie Kotzen), Adam Lenartowski (L.Stadt) pokłonią się nad twórczością jednego z największych Artystów naszych czasów, laureatowi literackiego Nobla – Bobowi Dylanowi. Łukasz jest wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 12 lat jako frontman zespołu Puzzle oraz muzyk pop-rockowego zespołu L.O.27. Jest współzałożycielem i liderem grupy L.Stadt, zaliczanej do grona najciekawszych przedstawicieli współczesnego rocka alternatywnego. Wspólnie z zespołem nagrał cztery świetnie przyjęte płyty, zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, a także wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach.Jest autorem muzyki reklamowej i filmowej, a jako instrumentalista i wokalista współpracował m.in. z Robertem Gawlińskim, Melą Koteluk, T.Love.
Projekt „10 Piosenek Boba Dylana” artysta traktuje w sposób niezwykle osobisty. Jak sam twierdzi, jest fanem Dylana od zawsze i już jako dziecko postrzegał go jako duchowego i muzycznego przewodnika.

46_lukasz_lach

od godz. 21 w Klubie Stara Przepompownia koncert Grubsona, promujący płytę ,,Gatunek L”, bilet: 30-45 zł

,,Gatunek L” to 4. album studyjny GrubSona, którego premiera odbyła się 29 września 2017 r.
GrubSon to artysta, który wielokrotnie udowadniał, że potrafi łączyć różne gatunki muzyczne, tym razem przedstawia swoją najbardziej przemyślaną i spójną płytę, która stanowi jego największe muzyczne przedsięwzięcie w całej dotychczasowej karierze. Gościnnie na płycie pojawili się jego przyjaciele, Jarecki, oraz niezaprzeczalni międzynarodowi gracze – Szwed Promoe z Looptroop Rockers, oraz Nowojorczyk Chip-Fu z grupy Fu-Schnickens.

46_grubson


 

18 listopada

o godz. 19 w Forum Synagoga w ramach 5. Mazel Tov Festival koncert Oli Bilińskiej ,,Libelid”, bilet: 20 zł

LIBELID to cykl pieśni miłosnych w języku jidysz opracowanych przez Olę Bilińską z towarzyszeniem zespołu doświadczonych muzyków z Gdańska, Warszawy i Sejn. Stanowi on kontynuację płyty „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“, wydaną przez Żydowski Instytut Historyczny, która zdobyła tytuł Folkowego Fonogramu Roku 2014, przyznawany przez Program II Polskiego Radia oraz Folkowej Płyty Roku 2014 w konkursie portalu folk.pl.

Kompozycje tworzące program LIBELID to wybór przedwojennych pieśni w jidysz układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości. W tekstach wyraźne są wątki z obyczajowości żydowskiej, która silnie wpływała na życie uczuciowe i rodzinne członków społeczności: małżeństwa kojarzone, silne więzy rodzinne, obrazy z codziennego życia – takim, jakie było przed Zagładą. Z drugiej strony teksty takich poetów jak przyjaciółka Brunona Schultza Debora Vogel, czy Mojsze Lejb Halpern, obfitują w obrazy poetyckie o wymiarze uniwersalnym, w którym miłość nie mierzona jest czasem, obyczajowością i pochodzeniem. Są one wciąż zaskakująco świeże i aktualne, ujmują poczuciem humoru i delikatnością nastroju.

46_bilińska

o godz. 20 w Piwiarni u Bossmana koncert zespołu Over The Under, wstęp wolny

Over The Under – licznie koncertujący zespół blues metalowy z Bydgoszczy od 1 września jest w trasie „100%tour” – czyli 100 koncertów w 100 dni! Tą trasą starać się będzie pobić światowy rekord Guinnessa.

 


 

19 listopada

o godz. 18 w Forum Synagoga w ramach 5. Mazel Tov Festival koncert Symcha Keller ,,Bramy”, bilet: 30 zł

Kiedyś zachwycał jako współtwórca legendarnej w latach 80. grupy Katharsis. Teraz powraca na scenę z zupełnie innym repertuarem – z wyjątkową wrażliwością interpretuje mistyczną muzykę chasydów polskich. W finale MAZEL TOV Festival 2017 Symcha Keller zabierze słuchaczy w muzyczną podróż śladami swojej najnowszej płyty „Bramy”. To płyta niezwykła, oddająca ducha czasów minionych, mających swoje źródło przed setkami lat. Czasów, które tworzyły rytuały, nadawały ducha modlitwie oraz zrodziły żydowską muzykę chasydzką. Album poświęcony jest rebemu Icchakowi Frojmowskiemu, kantorowi łódzkiej synagogi, u którego Symcha Keller uczył się prowadzenia modlitw. Reb Icchak Frojmowski modlił się cicho i niezwykle łagodnie, używał laszon kodesz tj. języka starohebrajskiego. Prowadził modlitwy na swój własny sposób, na niepowtarzalne melodie.
Większość utworów, jakie usłyszymy podczas koncertu, to stare chasydzkie niguny, pochodzące z różnych dworów chasydzkich.

46_keller

 


 

20 listopada

o godz. 19 w kinie Komeda w ramach DKF film ,,Powiernik królowej” – dramat biograficzny, Wielka Brytania, USA, 106 min, reżyseria: Stephen Frears, bilet: 10 zł

,,Powiernik królowej” to historia niezwykłej przyjaźni, jaka połączyła brytyjską królową Wiktorię z Abdulem Karimem, indyjskim muzułmaninem, który towarzyszył jej i służył przez ostatnie 15 lat panowania królowej. Wiktoria nadała mu tytuł ,,munshi”, sekretarza, ale także nauczyciela. Platoniczna relacja łącząca oboje była źródłem plotek i niepokoju na brytyjskim dworze. Spekuluje się, że to dzięki wpływowi Abdula Karima polityka zagraniczna kraju i silny, bezkompromisowy charakter królowej uległy złagodzeniu.

46_powiernik


 

24 listopada

o godz. 19 w Ostrowskim Centrum Kultury koncert charytatywny – zespół UNIVERSE, bilet: 50 zł

Zespół Universe tworzy aktualnie sześciu muzyków – liderem zespołu jest Henryk Czich, który śpiewa i gra na instrumentach klawiszowych. Wokalnie wspiera go Wojtek Wesołek, który gra również na gitarze, podobnie jak Damian Filipowski. Marek Kopecki jest basistą a Marek Jagucki gra na instrumentach klawiszowych. Perkusją zawiaduje Grzesiek Krzykawski.
Do zespołu gościnnie podczas koncertu dołączy Boga Kowalska. Dochód z koncertu zostanie przekazany na lecznie Maksa Mareckiego.
46_universe
 


 

KINO KOMEDA

,,Listy do M.3″ – reż. Tomasz Konecki, komedia romantyczna, Polska, 109 min (15-16 XI o godz. 15.30, 18, 20.30)

Bohaterowie przeboju kinowego Listy do M. i Listy do M.2 powracają! Listy do M. 3 to komedia romantyczno-świąteczna, której akcja dzieje się w dniu Wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Do obsady dołączyli: Magdalena Różczka, Borys Szyc, Danuta Stenka, Iza Kuna, Filip Pławiak, Katarzyna Zawadzka, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Stanisława Celińska, Marcin Kwaśny i Grażyna Szapołowska. Na ekranie zobaczymy ponownie m.in. Wojciecha Malajkata, Agnieszkę Dygant, Piotra Adamczyka oraz Tomasza Karolaka jako niegrzecznego Mikołaja Mela.

465_LISTY

,,My Little Pony” – film animowany, komedia, przygodowy, Kanada, USA, 99 min (17-18 XI o godz. 15.45, 19 XI o godz. 14.30, 21-23 XI o godz. 15.45)

Stadko dzielnych kucyków staje oko w oko ze swoim największym wrogiem. Złowrogi Król Burzy postanawia wykraść całą magię z ich rodzinnego królestwa Equestrii. By ją odzyskać, dzielni bohaterowie wyruszą w pełną przygód podróż, podczas której zyskają nowych przyjaciół jak morskie kucyki czy dobroduszni piraci, przeżyją wiele emocjonujących i zabawnych perypetii i po raz kolejny udowodnią, że przyjaźń to magia!


WYSTAWY

w Ostrowskim Centrum Kultury wystawa stała prac Piotra Łopatki „Implication”

w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury wystawa pokonkursowa: REMIS 21. Biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu

w Muzeum Miasta wystawa „150 lat OSP Ostrów Wielkopolski”

w Galerii Sztuki Współczesnej przy ul. Królowej Jadwigi 10 wystawy prac: Szymona Wasielaka ,,Mistrzowskie profile”, Gabrieli Michalak ,,Fragmenty” i Elżbiety Wasyłyk ,,Mąż i mężyna”

w Galerii 33 wystawa prac M. Barysza

w Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży „Pędzelek” w Młodzieżowym Domu Kultury wystawa „Kolorowa 9″

w Forum Synagoga wystawa poplenerowa – 4 Międzynarodowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski ,,Plenerowy Wymiar Sztuki”

w Cafe Bravo wystawa prac Anny Michalczak „La vie un rose”

w Italiano Vero wystawa malarstwa Piotra Kachnego

na rynku wystawa „Sentymentalny portret miasta” oraz „Na granicy imperiów”

w Galerii u Szewca przy ul. Gimnazjalnej wystawa plakatów Józefa Bendziechy

Galeria/Pracownia Artystyczna „UNIKAT” – „Skórka” Agnieszka Lisiak, ul. Kr. Jadwigi 40, tel. 693 614 401

Galeria Autorska Gaworzewski przy al. Słowackiego 17 tel. 62 735 10 13, 500 234 355

w Chacie Regionalnej w Przygodzicach stała ekspozycja dotycząca historii regionu; czynne

poniedziałek – piątek w godz. 8­-14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie