Czy w Przygodzicach powstanie muzeum wojskowości i motoryzacji?

Który z chłopców, tych małych i tych dużych, nie chciałby bawić się w „wojnę” i jeszcze zbierać za to pochwały? Bartek Lisiak wie jak to zrobić, bo militaria i motoryzacja to jego dwie wielkie życiowe pasje. Chciałby się nimi dzielić z innymi w muzeum, do którego już nawet ma eksponaty. Jednak droga do powstania ekspozycji jest jeszcze długa i bardzo trudna.

Militaria_1

W domu Bartka Lisiaka (rocznik 1974) zawsze dużo się mówiło o historii i wojskowości. Nic więc dziwnego, że i on przesiąkł tą atmosferą.
– Pamiętam długie, rodzinne opowieści o dziadku, który walczył w Armii Hallera, a potem bił się z bolszewikami w 1920 roku, i o wielu innych członkach mojej rodziny, którzy walczyli na różnych frontach I i II Wojny Światowej. Słuchałem ich, jako mały chłopiec, z wielkim zainteresowaniem, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo moje życie będzie z tym związane – wspomina Bartek.
Do historii i motoryzacji ciągnęło go „od zawsze”. Wybrał liceum o profilu humanistycznym, ale nawet studiując na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu nie zapomniał o swoich pasjach. Chyba jako pierwszy student na tej uczelni pisał prace dyplomową o… kulisach organizacji zlotów motocyklowych, zwłaszcza tych z udziałem „harleyowców” – czyli właścicieli motocykli legendarnej marki Harley Davidson. Dziś sam ma kilka zabytkowych motocykli i innych pojazdów, którymi często jeździ dla przyjemności.

Rekonstruktorzy ponad granicami

Militaria_6
W Ostrowie stał się szerzej znany stosunkowo niedawno, a to głównie za sprawą działalności Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz zaangażowania w poczynania Automobilklubu Ostrowskiego. Rekonstruktorzy to przede wszystkim pasjonaci historii i wojskowości, którzy jeżdżą po całej Europie biorąc udział w inscenizacjach odtwarzających wydarzenia i przebieg znanych bitew. Ostrowska grupa, której od 2009 roku prezesuje Bartek Lisiak, powstała około 8 lat temu i formalnie działa przy Automobilklubie Ostrowskim. Grupa obecnie liczy prawie 30 osób. W Ostrowie i okolicach dali się poznać przed kilkoma laty brawurową inscenizacją wydarzeń „Republiki Ostrowskiej”, czy odtwarzając „Pamiętny rok 1914″.
Ostrowianie są już znani nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Wchodzą w skład międzynarodowej federacji „International Military Historical Association” z którą realizują międzynarodowe projekty. W ciągu kilku lat dynamicznego rozwoju organizacji wzięli udział w mnóstwie imprez, rajdów, wystaw, spektakli, inscenizacji w kraju oraz poza jej granicami. W październiku 2010 oficjalnie uczestniczyli na zaproszenie Ministerstwa Kultury Rosji – jako pierwsza grupa z Polski – w obchodach ku czci poległych w czasie II wojny światowej w uroczystościach pod Borodino (Rosja).

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie