“Dobry Początek”  dla przyszłych mam – rusza innowacyjny gminny program dedykowany kobietom w ciąży

W Gminie Ostrów Wielkopolski rusza innowacyjny program skierowany dla kobiet w ciąży. „Dobry Początek” to zarówno kompendium wiedzy jak i pomoc rzeczowa. To pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.

 

W Gminie Ostrów Wielkopolski rusza innowacyjny program dla przyszłych mam

 

– Wiedząc jak ważny jest dla każdej kobiety okres ciąży i moment przygotowań do powitania na świecie nowego członka rodziny pragniemy poprzez program “Dobry Początek” wesprzeć kobiety ciężarne z terenu naszej gminy w trudzie wychowania dziecka. Dzieci to przyszłość i nadzieja zarówno dla rodziców jak i dla naszej lokalnej społeczności, dlatego niezwykle ważnym elementem polityki prorodzinnej Gminy Ostrów Wielkopolski jest realne wspieranie rodziców, którzy decydują się na dziecko – mówi Wójt Gminy Piotr Kuroszczyk.

Każda kobieta w ciąży otrzyma rzetelne materiały edukacyjne dotyczące profilaktyki ciąży oraz vademecum pediatryczne. Obie propozycje zostały przygotowane przez lekarzy specjalistów, w tym popularną ze swojego blogu Nicole Sochacki – Wójcicka, znana jako Mama Ginekolog.

Dodatkowo dla każdej kobiety w ciąży przygotowano świadczenie rzeczowe w formie wyprawki. To 50 różnego rodzaju elementów takich jak: ubranka dla noworodka, pieluszki, kosmetyki dla mamy i maluszka, różnego rodzaju niezbędne akcesoria m.in. do czyszczenia noska, mierzenia temperatury wody, czyszczenia dziąseł oraz wiele innych niezbędnych rzeczy potrzebnych szczególnie w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka.

Wdrożenie programu “Dobry Początek” poprzedzone było blisko rocznymi pracami projektowymi. Autorką projektu jest Marta Kuroszczyk właścicielka firmy projektowej In Visible Studio.

– Celem projektu było stworzenie nowej usługi publicznej dedykowanej kobietom w ciąży. Aby to mogło nastąpić, wykonałam badania, podczas których rozpoznałam potrzeby i problemy przyszłych mam. Następnie rozpoczęły się prace nad rozwiązaniami. W trakcie serii warsztatów współtworzenia wartości z przyszłymi i obecnymi mamami i tatusiami oraz pracownikami gminy i radnymi powstały kolejne elementy usługi i docelowe świadczenie. W trakcie trwania projektu szukaliśmy odpowiedzi na problemy związane z dostępem do rzetelnej wiedzy, prawami kobiet w ciąży w przestrzeni publicznej oraz ich pragnieniem odpowiedniego przygotowania się na przyjście na świat dziecka. Uważam, że program „Dobry Początek” może być również wzorowym programem dla innych gmin w Polsce – mówi Marta Kuroszczyk, inicjatorka i główny koordynator programu.

W prace nad projektem zaangażowany był także zespół pracowników z gminy: Marlena Kruszyk i Sylwia Talaga oraz Mateusz Kołeczko i Mateusz Krawczyk.

– Naszym założeniem było, aby poszczególne elementy świadczenia były wysokiej jakości tak, by zapewnić matce i dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa – mówi Sylwia Talaga.

– Dużym wyzwaniem były również odpowiednie ramy prawne dla tego programu. Wszystko dlatego, że  jesteśmy pierwszą gminą w Polsce, która w tak kompleksowy sposób odpowiada na potrzeby kobiety w ciąży – dodaje Marlena Kruszyk.

– Dziękuję radnym gminy, szczególnie Ewie Mierzwickiej i Halinie Mikołajczyk,  pracownikom Urzędu Gminy, głównej inicjatorce programu Marcie Kuroszczyk za ogromną roczną pracę nad programem. Nietuzinkowymi pomysłami, godzinnymi warsztatami i spotkaniami. Wiem, że Dobry Początek będzie wartościową pomocą dla każdej przyszłej mamy – dodaje Piotr Kuroszczyk Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski.

Zarówno uczestnicy jak i osoby po stronie koordynatora projektu, łącznie z Martą Kuroszczyk pracowali nad programem społecznie, nie otrzymując żadnego wynagrodzenia.

Program rusza od 1 października tego roku.  Chcąc skorzystać z programu “Dobry Początek” należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia rzeczowego w siedzibie Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski Al. Powstańców Wielkopolskich 12.

Odpowiedzi na  pytania związane z realizacją świadczenia można uzyskać: na stronie urzędu: www.ostrowwielkopolski.pl , telefonicznie pod numerem 62 734 62 32; osobiście w Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski. Pytania dotyczące programu można także kierować pod adres e-mail: dobrypoczatek@ostrowwielkopolski.pl (jw)

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie