Dożynkowa tradycja z nowoczesnością w gminie Ostrów Wielkopolski GALERIA FOTO

To były jedne z najbardziej udanych dożynek ostatnich lat – i to nie tylko w gminie Ostrów Wielkopolski. Dopisało praktycznie wszystko: pogoda, organizacja i frekwencja. Przygotowany program mógł zaspokoić oczekiwania gości w praktycznie każdym wieku, godząc przy tym dożynkową tradycję z wymogami nowoczesnej imprezy plenerowej. 

 

Tegoroczne Święto Plonów w gminie Ostrów Wielkopolski zorganizowano na boisku sportowym w Gorzycach Wielkich. Jak się okazało, był to bardzo dobry wybór. Cała impreza odbywała się na starannie przygotowanej trawie, przez co goście nie byli narażeni na kurz i brud, a każdy element infrastruktury wyglądał przy tym lepiej, niż na „gołej” ziemi.

DSC_1502

 

Gorzyce tętniące życiem

Gorzyce Wielkie to największa wieś Gminy Ostrów Wielkopolski, w której mieszka niemal 2 i pół tysiąca osób. To również wieś z długimi tradycjami. Pierwsza wzmianka o wsi o tej nazwie pochodzi z roku 1402. Dziś to jedna z najlepiej rozwijających się wsi Gminy Ostrów Wielkopolski, z własną ofertą edukacyjną, kulturalną i sportową.

Do najstarszych organizacji należy Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1924 roku i działająca z powodzeniem do dziś. Historia gorzyckiej parafii sięga roku 1936, kiedy to kardynał Hlond erygował parafię Gorzyce Wielkie z parafii ostrowskiej. We wsi działa szkoła podstawowa i gimnazjum, ze świetną baza edukacyjno-sportową, regularnie rozbudowywaną przez władze gminy. Od 2015 roku szkoły działają tworząc Zespół Szkół. W zeszłym roku otwarto też owoczesne przedszkole. Prężnie działa gorzycka biblioteka, która pełni też rolę lokalnego centrum kultury, organizującego wiele przedsięwzięć kulturalnych. Do organizacji i promocji tych działań powołano aktywnie działające Stowarzyszenie Qultura 21. W gminie działają i realizują swoje pasje wędkarze, szachiści, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, zespół folklorystyczny „Gorzyczanie”, klub sportowy „Gorzyczanka”, kapela ludowa „Furmany, chór parafialny „Radość” oraz od niedawna zespół „Wiecznie Młodzi”.

 

Dożynkowe tradycje

DSC_1518_Fotor

 

Dożynkowe świętowanie w Gorzycach Wielkich rozpoczęło się od tradycyjnego korowodu i Mszy Świętej w kościele parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzycach Wielkich.

Organizatorzy przywiązywali dużą wagę do tradycyjnej strony dożynkowych obrzędów. Do ich przeprowadzenia zaproszono miejscowe zespoły folklorystyczne, które wzbogaciły obrzędy o oryginalne, lokalne utwory ludowe i przyśpiewki. Zespół „Gorzyczanie”,  czy kapela „Furmany” to jedne z nielicznych już na naszym terenie oryginalnych ludowych zespołów folklorystycznych, kultywujących muzyczne i taneczne tradycje wsi i regionu. Ich występy zostały więc przyjęte gromkimi oklaskami licznej publiczności.

W kulminacyjnym momencie obrzędu dożynkowego chleb wypieczony z ziarna pochodzącego z tegorocznych zbiorów został przekazany włodarzom gminy. Za trud włożony w zebranie obfitych plonów dziękowali: wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk i przewodniczący Rady Gminy Piotr Śniegowski.

DSC_1540_Fotor

Starostami tegorocznych dożynek byli: Danuta Małyjasik z Gorzyc Wielkich – gospodarująca wraz mężem na 70 ha ziemi oraz Ryszard Ryfa – znany rolnik i społecznik z Wtórku.

Nie zapomniano również o tradycyjnych dożynkowych wieńcach. Te małe dzieła sztuki są przygotowywane czasem przez wiele dni. Niemal każda wieś stara się wykonać najpiękniejszy wieniec, który zostaje później poddany ocenie komisji. W tym roku komisja najwyżej oceniła wieniec przygotowany przez KGW z Kołątajewa oraz Franklinowa i Nowych Kamienic. Wyróżnienia przyznano za wykonanie wieńców kołom KGW z Karsek, Daniszyna, Czekanowa, Cegieł, Zacharzewa, Kwiatkowa, Sobótki, Chruszczyn i Młynowa.

 

Dobra zabawa musi być

DSC_1626_Fotor

 

Dożynki to jednak dziś już nie tylko tradycja, ale także dobra zabawa. Dlatego oprócz ludowej tradycji zadbano o atrakcje dla gości w każdym wieku. Najmłodsi mogli do woli korzystać z wielu atrakcji zabawowych: zjeżdżalni, dmuchanych zamków, zabaw zręcznościowych itp. Na wszystkich czekała urozmaicona gastronomia.

Gwiazdą muzyczną imprezy był popularny wokalista Rafał Brzozowski, który wieczorem zagrał koncert dla kilku tysięcy widzów. Wcześniej na scenie zaprezentował się zespół Żuki grający utwory The Beatles oraz przeboje polskiego rocka z lat 60. i 70. Oklaski zebrały także utalentowane wokalistki z gminy Ostrów: Anna Świątek i Julia Błaszczyk.

Jednak prawdziwą furorę zrobił taneczny show zespołu „Wiecznie Młodzi”. Ta działająca od niedawna grupa kilkunastu zapaleńców pod kierownictwem Iwony Pacholczyk „zaraża” publiczność swoim entuzjazmem, optymizmem i poczuciem humoru. Absolutni amatorzy, ćwiczący dla własnej przyjemności, z ogromnym dystansem do samych siebie stworzyli urozmaicony program, po którym ręce same składają się do oklasków.

Jak można się było spodziewać, wielką (dosłownie i w przenośni) atrakcją były pokazy lotów balonowych nad terenem dożynek. Olbrzymi i bajecznie kolorowy balon kilkakrotnie pojawił się nad boiskiem w Gorzycach. Śmiałkowie, których nie brakowało, mogli nawet sami skorzystać z atrakcji balonowego przelotu na uwięzi.

Na koniec wszyscy chętni mogli się pobawić przy muzyce zespołu Revers.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie