Dożynkowe świętowanie w Raszkowie – GALERIA FOTO

Hucznie i okazale wypadło tegoroczne święto plonów w gminie Raszków. Były zarówno tradycyjne zwyczaje i obrzędy, jak i nowoczesne koncerty rockowe – te ostatnie w wykonaniu politykującego rockmana, Pawła Kukiza.

DSC_8823

Tegoroczne Dożynki Gminne w Gminie Raszków rozpoczęły się rano od zbiórki powozów konnych przed Ratuszem na Rynku w Raszkowie, skąd starostowie dożynek Renata Turbańska z Sulisławia  i Czesław  Dudziński z Niemojewca w towarzystwie Burmistrza Gminy i Miasta Raszków Jacka Bartczaka oraz sołtysa wsi Sulisław Zenona Szatkowskiego i sołtysa wsi Niemojewiec Ewy Dudzińskiej pojechali do Sulisławic. Korowód dożynkowy dotarł do sali wiejskiej, a następnie wrócił na boisko sportowe w Raszkowie, gdzie był główny plac dożynkowy.

Po chwili uformował się tam korowód dożynkowy, wraz ze sztandarami. Na czele korowodu znalazła się para taneczna z zespołu „Swojacy” niosąca bochen dożynkowego chleba, za nimi ustawił się gospodarz dożynek Burmistrz Jacek Bartczak wraz ze starostami dożynek. Za delegacjami poszczególnych sołectw z wieńcami dożynkowymi do korowodu dożynkowego włączyli się goście oraz przedstawiciele rad sołeckich.

Para taneczna po wejściu na płytę główną placu przekazała niesiony na  tacy bochen chleba starostom dożynek, którzy przekazali bochen burmistrzowi, a ten miejscowemu księdzu.

Wówczas rozpoczęła się msza święta podczas której śpiewał Chór Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie. Podczas Mszy Świętej złożone zostały przygotowane dary: chleb, wino, owoce, warzywa oraz miód i poświęcone zostały wieńce i chleby, które gospodarz dożynek po zakończeniu Mszy Św. wręczył  wszystkim sołtysom.

ł Po Mszy widowisko dożynkowe rozpoczęła  wiązanka tańców cieszyńskich w wykonaniu zespołu „GŁOGOWIANIE”, działającego przy M-GOK. Następnie wystąpił zespół „Swojacy” prowadzony przez Jolantę Marszał z obrzędem dożynkowym. Zespół wykonał tańce wielkopolski, krakowskie, lubelskie, śląskie, rzeszowskie oraz wielkopolskie obrzędy: dożynki „Wieniec Wielkopolski”, „podkoziołek” i „Nowe lotko” oraz kolędy i pastorałki w formie tanecznej.

Podczas dożynek w Raszkowie można było zwiedzać wystawę dożynkową przygotowaną przez KGW z terenu gminy i miasta Raszków, wystawę maszyn rolniczych,  wystawę sprzętu militarnego z Muzeum Techniki  i Uzbrojenia Wojskowego w Kaliszu oraz inne stoiska wystawowe.  (jw)

Foto: Ilona Szczucka

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie