Dzień Animatora i Pracownika Kultury – GALERIA FOTO

Kilkudziesięciu twórców, animatorów i pracowników ostrowskiej kultury odebrało nagrody i wyróżnienia z okazji ich święta. To dzięki nim o Ostrowie słychać we wszystkich zakątkach Polski i nie tylko.  Przedstawiamy  obszerną fotogalerię i sylwetki nagrodzonych.

 

FILAR KULTURY (po raz pierwszy przyznawany tytuł „za całokształt”)

 JADWIGA  JANKIELEWICZ

Była animatorka kultury, pedagog. Przez 19 lat dyrektorowała  festiwalem muzyki „Chanterelle Festival”, umiejętnie łączącego dawne tradycje muzyczne ze współczesnością, teatrem i edukacją. Priorytetowo traktowała promowanie wybitnie utalentowanych młodych twórców i wykonawców polskich. Dbała o tworzenie jak najlepszego klimatu i naturalnej scenografii dla muzyki, wykorzystując do tego obiekty sakralne i okoliczne obiekty zabytkowe. Ostrowscy melomani szczególnie doceniali możliwość obcowania z muzyka w pięknych, stylowych wnętrzach pałacowych i zamkowych. Laureatka „Srebrnego Mikrofonu Radia Merkury”, otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Republiki Ostrowskiej.

 

 

Osobowość Ostrowskiej Kultury 2015

1.               Katarzyna Bielawska

Pomysłodawczyni realizatorka wielu cieszących się ogromnym wystaw, warsztatów i lekcji muzealnych. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości Pani Katarzyny w ubiegłym roku w muzeum przeprowadzono 188 lekcji muzealnych i warsztatów, w których uczestniczyło ponad 4500 dzieci i młodzieży. Jednym z najatrakcyjniejszych okazał się „Magiczny świat sztuki meksykańskiej”. Z ogromnym uznaniem i zainteresowaniem spotkała się prezentacja przez Panią Kasię obrazu malarza impresjonisty związanego z ostrowem Stefana Szmaja, przedstawianego podczas tegorocznej „Nocy muzeów”.

 

 1. 2.               Mirosława Chudek

Pracownik Ostrowskiego Centrum Kultury, od wielu… wielu lat – na rzecz ostrowskiej kultury pracuje od 1980 roku. Ostatnio dzięki swemu zaangażowaniu i kreatywności wniosła istotny wkład w udoskonalenie systemu kasowego w OCK, Forum Synagoga i Kinie Komeda.

 

 1. 3.               Maria Frąszczak

Od lat działa w ruchu społeczno-kulturalnym naszego miasta. Członek ostrowskiego koła im. Fryderyka Chopina, aktywny członek Zarządu Stowarzyszenia „Wielkopolskie Centrum Chopinowskiego – Antonin” z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim oraz Stowarzyszenia „Ostrowianie Dzieciom Specjalnej Troski”. Współorganizatorka wielu cyklicznych wydarzeń kulturalnych, m.in.: Turnieju Pianistów Stypendystów Zagranicznych, Konfrontacji Chopinowskich, Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”, Zaduszek Ostrowskich i Gwiazdki na Rynku „Zapal światło ponad nami”.

 

 1. 4.               Jakub Godziszewski

Artysta plastyk, wyróżniony absolwent Uniwersytetu Adama Mickiewicza – Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Obecnie instruktor w MDK. Aktywny w lokalnym środowisku plastycznym. Ma na swoim koncie liczne plenery i wystawy, w tym: XI Sommerakademie Erich Lutkenhaus w niemieckim Hamm, wystawa „Jasiński and friends – apetyt na polską sztukę” w Warszawie, prezentacje w sopockim Domu Aukcyjnym, Galeria „Think Art.” w Poznaniu oraz Galeria BOHEMA w Warszawie. Od marca 2015 jest publikowany oraz promowany na łamach portalu Fundacji „Niezła Sztuka”.  Jego obraz olejny „Twarze 2” prezentowany był w ramach Biennale Sztuki w Wenecji. W 19. edycji amerykańskiego kwartalnika artystycznego „The Art. of Man” zamieszczono wywiad poświęcony jego sylwetce artystycznej z licznymi reprodukcjami prac.

 

 1. 5.               Alina Janikowska

W roku 2014 obchodziła 40-lecie twórczej pracy artystycznej z dziećmi i młodzieżą. Wychowawczyni wielu młodych tancerek i tancerzy, z których obecnie wiele tańczy w najlepszych teatrach w Polsce i poza jej granicami. Założycielka i kierownik Grupy Akrobatyczno-Baletowej „Gwiazda”, Ostrowskiego Studia Tańca i Przedszkola Baletowego, do których uczęszcza ponad 250 dzieci i młodzieży. Zespół „Gwiazda” występował na scenach w wielu krajach Europy oraz w Ameryce Północnej zdobywając czołowe nagrody i ogromne uznanie.

Oprócz pracy artystycznej, Pani Alina Janikowska jest autorką wielu koncertów charytatywnych, musicali i rewii. Stworzyła m.in.: musical „Ekspresem do Gwiazd”, „Bajkoteka marzeń” oraz ponad 90 koncertów dla dzieci i dorosłych.

 

 1. 6.               Janusz Jurek

Zwycięzca Judgment Day Awards 2015 w kategorii grafika 3D podczas Independent Festival of Creative Communication w Chorwacji. Głównie zajmuje się grafiką komercyjną, a efekty jego pracy – często nawet nieświadomie – oglądamy na co dzień. Jest też autorem projektu logo, które firmowało 600-lecie Ostrowa Wielkopolskiego oraz sztandaru Ostrowa Wielkopolskiego. Działania artystyczne traktuje jako odskocznię od codziennej pracy. W tym roku po raz pierwszy grafik zgłosił swoją pracę na Independent Festival of Creative Communication w Chorwacji i od razu odniósł sukces. Jego grafika „Papilarnie” wygrała Judgment Day Awards 2015 w kategorii 3D. Jest to tym cenniejsze, że jury konkursu stanowili autorzy ponad 400 zakwalifikowanych prac.

 

 1. 7.               Anna Kłopocka

Inicjatorka Ostrowskiego Maratonu Fotograficznego. Autorka „Zdjęcia Roku 2014” Wielkopolskich Spotkań z Fotografią. W roku 2014 wyróżniona w konkursie  Wielkopolska Press Photo, organizowanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu za zestaw fotografii p.t. „Awans”, dokumentujących sukces ostrowskich żużlowców.

 

 1. 8.               Zbigniew Kowalczyk

Powszechnie uznany i lubiany pracownik Ostrowskiego Centrum Kultury – kierownik działu techniczno-eksploatacyjnego. Z pracą w kulturze związany od 1988 roku. Ogromnie zaangażowany, kreatywny, często w swoich działaniach pozytywnie wykraczający poza zakres standardowych obowiązków.

 

 1. 9.               Janusz Lipiński

Dyrygent i kierownik artystyczny Chóru Mieszanego ZSM „Con Forza”. Od wielu lat chór zalicza się do grona najlepszych chórów szkół muzycznych w Polsce, czego dowodem są najwyższe lokaty w ogólnopolskich festiwalach chórów szkół muzycznych.  W maju 2014  podczas VIII Ogólnopolski Festiwal Chórów Szkół Muzycznych „Bel Canto” w Ostrowie Wielkopolskim nasz chór otrzymał Srebrny Dyplom. W czerwcu 2015 r. Chór „Con Forza” odniósł duży sukces w X Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „Musica Sacra Bratislava” zdobywając dwa „Srebrne Dyplomy”: jeden w kategorii muzyki sakralnej a drugi w kategorii z repertuarem dowolnym. Warto podkreślić, że „Con Forza” był jednym z dwóch chórów, reprezentujących Polskę w tym prestiżowym festiwalu.

Inicjator i organizator Ogólnopolskich Festiwali Chórów szkół Muzycznych „Bel Canto” – przedsięwzięcia w środowisku chóralnym Polski postrzegany jako przedsięwzięcie artystyczne wysokiej rangi.

 

 1. 10.           Piotr Łopatka

Tworzy od 1972 roku. Jest bardzo aktywny artystycznie. Jego prace są eksponowane m.in. na korytarzach obiektów służby zdrowia, w urzędach, instytucjach kultury. Na przestrzeni wielu lat działalności brał udział w licznych wystaw w mieście. Pomysłodawca kampanii promującej nasze miasto „Tu mieszkam”, autor stylizacji pieczęci miasta Ostrowa. Międzynarodowy Dom Aukcyjny Fineart umieścił jego obraz w aukcji obok kilku wybitnych twórców.

Prowadząc własne studio projektowe od ponad dwudziestu lat jest autorem albumów, takich jak: „Jazz w muzeum”, „Klimaty Komedy”, „Ostrowska nostalgia”, „Powiat ostrowski w dawnej ikonografii”, „Tango”. Projekty realizowane dla miasta wpisują się w ideę podnoszenia jego standardów wizualizacji miasta, do polepszenia wizerunku Ostrowa. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach, ze światowym konkursem grafiki komputerowej „Corel Draw World Design Contest” w Kanadzie, na czele. Ma na swoim koncie wiele ekspozycji indywidualnych, zarówno w kraju jak i zagranicą. Współpracuje z wieloma galeriami wystawienniczymi oraz prezentuje swoje prace w internetowych galeriach i serwisach aukcyjnych. Jego kilka grafik stanowi tło w filmie promującym program do tworzenia grafiki komputerowej firmy Corel Draw.

 

 1. 11.           Jacek Malkowski

Pracownik ostrowskiej Straży Miejskiej. Z wykształcenia historyk. Zajmuje się historią regionalna i genealogią, heraldyką. Od lat gromadzi archiwum dotyczące rodów południowej Wielkopolski. Współzałożyciel Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego. Jako konsultant naukowy w zakresie genealogii współpracuje z przedstawicielami znanych i zasłużonych rodów mających związek z ziemia ostrowską. Owocem jego wieloletnich badań jest wydana w 2015 roku książka pt. „O rodzie Brodowskich herbu Łada i majątku Psary w powiecie ostrowskim” Ksiązka ta stanowi pionierskie i niezwykle wnikliwe studium jednego z najważniejszych rodów związanych z powiatem i naszym miastem, zyskując duże zainteresowanie regionalistów, środowisk naukowych i ziemiańskich.

 

 1. 12.           Paweł Moch

Znany ostrowskim realizatorom przedsięwzięć kulturalnych scenograf, kostiumolog, reżyser światła i dźwięku, inspicjent. Należy do grona bardzo oddanych ostrowskich animatorów kultury. W minionym roku kulturalnym uczestniczył w realizacji wielu ważnych przedsięwzięć, m.in.: Marsz Wszystkich Świętych, ”Marsz Króli” wraz z inscenizacją Widowiska Bożonarodzeniowego, koncert z okazji 100-rocznicy ur. Ks. Jana Twardowskiego, dwa widowiska „Ludzie dla ludzi”, Droga krzyżowa ostrowskich środowisk twórczych oraz  widowiska plenerowego Misterium Męki Pańskiej.

 

 1. 13.           Krzysztof Ryfa

Plastyk. Pomysłodawca i współzałożyciel Niezależnej Galerii 33, która cieszy się  uznaniem zarówno wśród artystów jak i amatorów, odbiorców sztuki. Organizator Międzynarodowych Plenerów Malarsko-Rzeźbiarskich „Plenerowy Wymiar Sztuki” w 2014 i 2015 r. Wychowawca wielu młodych adeptów sztuki, animator życia plastycznego, promujący lokalne środowisko artystyczne.

 

 1. 14.           Ewa Smolińska

Kierownik kina Komeda OCK,  organizatorka Klubu Filmowego „Na Wolności” i Filmowego Klubu Seniora. Od momentu zawiązania się klubu ostrowscy kinomani skorzystali już z ponad dwustu seansów. Prowadzony klub filmowy stał się znakomitym miejscem nie tylko promującym sztukę i muzykę filmową, ale również ciekawych rozmów, spotkań z ludźmi filmu. Jest jego autorką programową, przygotowuje i realizuje prelekcje oraz moderuje dyskusje. Pełni tez role gospodarza-biletera, witając indywidualnie każdego gościa. Jest najwyższej klasy fachowcem w dziedzinie upowszechniania kina, będąc zarazem w naszym mieście największą ambasadorką tego nurtu kultury. Za działalność kinową w roku 2014 Zarząd Stowarzyszenia „Kina Polskie” uhonorował ją prestiżowym „Złotym Biletem”.

 

 1. 15.           Piotr Szczepaniak

Instruktor teatralny OCK, reżyser, animator kultury słowa i teatru. Prowadzi z sukcesem pracownie teatralna „Scena Dramatyczna”. Reżyser i współrealizator widowisk, misteriów i koncertów o charakterze ogólnomiejskim, m.in. ”Marsz Króli” wraz z inscenizacją Widowiska Bożonarodzeniowego w kościele p.w. św. Antoniego oraz dwóch edycji widowisk plenerowych Misterium Męki Pańskiej, w którym uczestniczyło ponad 5 tysięcy widzów. Ponadto reżyseruje działania w ramach ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”

 

 1. 16.           Robert Zawadzki

Ostrowianin. Znany z małego ekranu, został jednym z laureatów prestiżowego Edinburgh Festival Fringe. Zagrał jedną z trzech ról w nagrodzonym Fringe First irlandzkim spektaklu „Quietly”Jimmy’ego Faya. Roberta Zawadzkiego znają widzowie seriali „Teraz albo nigdy!”, „Prawo Agaty”, „Ojciec Mateusz”. Na swoim koncie ma także niewielkie role w „Pianiście” Romana Polańskiego i „Wenecji”. W 2012 roku występował na deskach narodowego teatru irlandzkiego wraz z Declanem Colonem i Patrickiem O’Kane’em.

 

 1. 17.           Stowarzyszenie Pracownia Teatralna

W 2014 roku miała miejsce XV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych. Uczestnikami festiwalu były dotąd czołowe krajowe teatry niezależne, prezentujące różnorodne formy wypowiedzi: teatr dramatyczny, plastyczny, muzyczny, ruchu i tańca, lalkowy, plenerowy etc. W minionych edycjach festiwalowych wystąpiło ponad 120 zespołów teatralnych z całej Polski dając blisko 160 spektaklami. Festiwal adoptuje do swych działań różnorodne przestrzenie na terenie miasta.  Dzięki festiwalowi ostrowianie mają możność obejrzenia „innych” dokonań artystycznych teatru offowego z całej Polski.

 

 1. 18.           Stowarzyszenie STREFA KULTURY

W bieżącym roku odbyła się XV – jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Reggae na Piaskach. Podczas dotychczasowych edycji wystąpiła w Ostrowie cała polska czołówka zespołów reggae oraz wykonawcy zagraniczni, między innymi z Jamajki, Zimbabwe, Mozambiku, Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Bułgarii, Peru, Szwajcarii, Holandii. Festiwalowi towarzyszy Konkurs Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka. Od lat Organizatorzy Festiwalu nie szczędzą wysiłków, by fani muzyki reggae, którzy przybywają do Ostrowa z całej Polski, wywozili stąd jak najmilsze wspomnienia.

Dyrektorem festiwalu oraz prezesem stowarzyszenia Jarosław Wardawy, a nigdy go nie opuszcza w działaniach Ewa Rubach-Wardawy.

 

 1. 19.           Stowarzyszenie JAZZ W MUZEUM

Wiosna tego roku odbywał się 20. Muzeum Jazz Festiwal. Przez te wszystkie lata fani jazzu mogli na żywo spotykać gwiazdy  światowego formatu. Dzięki m.in. temu cyklowi – wśród wielu innych przedsięwzięć – Ostrów postrzegany jest jako miejsce oferujące niezwykle atrakcyjną ofertę kulturalną.  Muzeum Jazz Festiwal jest przedsięwzięciem bardzo liczącym się na polskim rynku jazzowym.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Jerzy Wojciechowski.  A „ministrem finansów” w stowarzyszeniu i prawą ręką prezesa jest Beata Łopatka.

 

 1. 20.           Stowarzyszenie JIMIWAY Towarzystwo Adoracji Bluesa i Racka ‘70

W ubiegłym weekend ostrowskie  Stowarzyszenie JIMIWAY- Towarzystwo Adoracji Bluesa i Rocka 70 z charyzmatycznym prezesem Benedyktem Kunickim zorganizowało już 24. edycję Jimiway Blues Festival. To już marka nie tylko ostrowska, i nie tylko krajowa… Zespół organizacyjny stowarzyszenia do nagrody za wieloletnie zaangażowanie w organizację i obsługę Jimiway Blues Festival

 • Oskar Kunicki – muzyk, współtwórca festiwalu, tłumacz
 • Przemysław Czaja – plastyk i grafik festiwalu, członek Zarządu TABiR’70, szef Biura festiwalu
 • Tomasz Szukalski –  muzyk, sekretarz Zarządu TABiR’70, szef techniczny festiwalu
 • Aleksandra Kamińska –  szef- koordynator obsługi muzyków i gości festiwalu
 • Jerzy Kubiak – szef organizacji Małej Sceny festiwalu.

 

 1. 21.           THE NATURA BORN CHILLERS

czyli

– Michal Lis – wokal, gitara, klawisze, syntezator

Piotr Lis – perkusja, drum pads

Bartosz Ignor – bas

Maciek Matysiak – klawisze i syntezator.

Występowali już na wielu scenach świata. Wszystko za sprawą projektów multimedialnych, do których napisali muzykę. Jednym z przełomowych momentów w ich twórczości był wyjazd do Seulu w Kolei. Tam w ramach „Projektu Azja”, czyli szerzenia kultury polskiej na tym kontynencie, zaprezentowano spektakl „Samotność pól bawełnianych” z muzyką „Chillersów”. Sztuka Bernarda-Marie Koltsa to spotkanie dwóch mężczyzn: Dilera i Klienta. Nie tylko wśród polskich krytyków spektakl zyskał pochlebne opinie.

 

Młody Talent

 

 1. 1.               Weronika Gabryś

Młoda szczególnie utalentowana wokalistka i uczennica w klasie fortepianu Zespole  Szkół Muzycznych. Wielokrotna  laureatka konkursów wokalnych – miejsca I-III (w sezonie 2014/2014 uczestniczyła w ponad 12). Nominowana do udziału w 36. Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca Konin 2015.

 

 1. 2.               Marta Popiel

Młoda bardzo utalentowana wokalistka. Mimo młodego wieku (10 lat) wielokrotna laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów (ponad 11 w sezonie 2014/2015). Ponadto wzięła udział w nagraniu 12 odcinka programu „Petersburski Music Show” występując na „Scenie Talentów” w TVP ABC w Warszawie.

 

 1. 3.               Katarzyna Rynkowska

Młoda artystka wokalistka, plastyczka i poetka. Jest związana z wieloma ostrowskimi środowiskami twórczymi. Współzałożycielka Grupy „Filomaci”, której celem jest szerzenie kultury słowa i pasji literackich. Występowała podczas wielu imprez realizowanych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Ostatnio była bohaterką działań artystycznych  „Szuflada”

 

4.  Hanna Szczepaniak

Szczególnie utalentowana młoda tancerka Grupy Baletowej „Gwiazda”. Ostatnim wielkim osiągnięciem Hani jest zdobycie I miejsca w solowym tańcu klasycznym podczas międzynarodowego Konkursu Młodych Talentów Top Art. Festival w Chorwacji, gdzie wspólnie z grupą wywalczyła również Grand Prix konkursu.

 

 1. 5.     Julia Trześniewska

Młodziutka tancerka Grupy Baletowej Gwiazda. Wybitny talent sztuki tanecznej. Zdobywczyni I miejsca w solowym tańcu klasycznym podczas międzynarodowego Konkursu Młodych Talentów w Chorwacji, gdzie wspólnie z II grupą, w której tańczy zdobyła I i II miejsce w kategorii zespołowej.

 

 Dzieło Roku 2015 otrzymuje:

 1. Stowarzyszenie  „Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin” w Ostrowie Wielkopolskim  za koncert specjalny „Barbara Hesse-Bukowska im memoriam” w ramach 33. Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni – Antonin” z udziałem m.in. Ewy Pobłockiej, Włodka Pawlika, Olgierda Łukaszewicza.

2. JACEK  MALKOWSKI autor książki  „O rodzie Brodowskich herbu Łada i majątku Psary w powiecie ostrowskim”

3. Stowarzyszenie Kulturalno – Edukacyjne  „Ostrów Wielkopolski Zachodni” w Ostrowie Wielkopolskim za  spektakl  MISTERIUM  MĘKI  PAŃSKIEJ  wg scenariusza ks. Adama Kraski, scenografii Pawła Mocha, reżyserii Piotra Szczepaniaka i ks. Adama Kraski.

 4. art. plast. Janusz Jurek za  sukces artystyczny  – zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Independent Festival of Creative Communication w Chorwacji za grafikę “ PAPILARNIE”

Tytuł BENEFACTOR  CULTURAE OSTROVIENSIS 2015

czyli Dobrodziej Kultury Ostrowskiej – za wspieranie działań artystycznych, społeczno-kulturalnych

 

 1. Galeria Ostrovia w Ostrowie Wielkopolskim
 2. Spółdzielnia Mleczarska LAZUR w Nowych Skalmierzycach
 3. SKLEJKA-EKO S.A. w Ostrowie  Wielkopolskim
 4. Info-GLOBAL s.j. Ostrów Wielkopolski
 5. Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej MZGM Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim
 6. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy OZC S.A. Ostrów Wielkopolski
 7. Producent Wózków Dziecięcych JEDO – Ostrów Wielkopolski

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie