Film, muzyka i ,,Aktorka”

Znana aktorka Grażyna Błęcka-Kolska oraz Łukasz Maciejewski – dziennikarz i krytyk filmowy gościli wczoraj w Ostrowie. Publiczności mówili m.in. o filmach, w których zagrała Błęcka-Kolska, oraz o nowej książce Maciejewskiego pt. ,,Aktorki”.  

maciejewski_5

Spotkanie, które odbyło się we wtorek, 19 grudnia,  w Forum Synagoga, poprzedziła projekcja filmu ,,Jasminum” w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Obraz ten i inne filmy Kolskiego były zresztą jednym z tematów spotkania z ostrowską publicznością. – Aktor ma olbrzymi wpływ, bierze odpowiedzialność za rolę, ale też w filmach przenika się nasza energia – aktorów, reżysera. To nieuniknione, jak się razem pracuje. Należy mówić swoje zdanie, trzeba rozmawiać, aby historie przez nas pokazywane były prawdziwe – mówiła Grażyna Błęcka-Kolska.

Aktorka mówiła też o swojej roli w filmie ,,Kogel-mogel”. Nie ma co ukrywać, dla wielu widzów jest znana przede wszystkim właśnie z tej komedii w reż. R. Załuskiego. Aktorka zagrała w nim główną rolę, choć wcześniej miała niewielkie doświadczenie filmowe. – Do filmu ,,Kogel-mogel” dostałam się z castingu. Wtedy nikt nie przypuszczał, że to będzie tak popularny film. Przyjechałam na plan i… graliśmy. Nikt ze mną niczego nie omawiał – mówiła Błęcka-Kolska.

Łukasz Maciejewski, który prowadził z nią wtorkowe spotkanie w Forum Synagoga, jest autorem książki ,,Aktorki”, w której jeden z rozdziałów – ,,Nakarmić kamień” – to opowieść o Grażynie Błęckiej-Kolskiej. Co ciekawe, gość spotkania będzie teraz częściej witał w naszym mieście. Łukasz Maciejewski został bowiem dyrektorem artystycznym ostrowskiego Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. Publiczności zdradził swoje pomysły na to wydarzenie. – Wiele festiwali filmowych w Polsce jest do siebie podobnych. Państwo ,,macie” Komedę – można się spierać, czy on jest bardziej z Ostrowa, czy z Hollywood. Nieważne, jego nazwisko od razu profiluje ten festiwal. Chciałbym się mocniej tego trzymać, co nie oznacza, że teraz na festiwalu będą tylko filmy z muzyką Komedy. Nie chcę mocno zmieniać festiwalu, bo to jest dobre, słyszałem o nim, byłem jego gościem na poprzedniej edycji. Chciałbym jednak, aby tutaj pojawiało się więcej gości związanych z muzyką filmową, bo mamy przecież fantastycznych kompozytorów muzyki filmowej – mówił Łukasz Maciejewski.

Na koniec spotkania goście podpisywali książkę ,,Aktorki”. Wcześniej znany krytyk filmowy zdradził, jak w ogóle wybrał ten zawód. – Chyba rzadko który z chłopców marzy o tym, by zostać krytykiem. Ja też o tym nie myślałem. Na moje zainteresowania duży wpływ mieli nauczyciele. Jako nastolatek napisałem recenzję, która wygrała w konkursie ,,Gazety Wyborczej”, potem pracowałem m.in. w radiu w Tarnowie. Nie starałem się, to los za mnie decydował. Dzisiaj robię to, co kocham – a to duże szczęście i wielka satysfakcja. (hol)

SZERSZA RELACJA ZE SPOTKANIA W KOLEJNYM WYDANIU ,,GAZETY OSTROWSKIEJ”

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie