Filmowe otwarcie – trwa Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy

Konkursowe – i nie tylko filmy – spotkania z aktorami, muzykami i specjalistami z branży filmowej złożyły się na pierwsze trwającego wciąż w Ostrowie Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy. W niedzielę bardzo ciekawe było spotkanie z Tomaszem Lachem, pasierbem Krzysztofa Komedy, autorem wspomnieniowej książki. Poniedziałek zdominowało spotkanie ze znanym aktorem, Janem Nowickim.

 Komeda_1

Festiwal Filmowy potrwa w Ostrowie jeszcze do końca tygodnia

 

Festiwal rozpoczęła w niedzielne popołudnie projekcja filmu „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej z muzyką Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, ale tak naprawdę wszystko zaczęło się od ciekawego spotkania z Tomaszem Lachem, pasierbem Krzysztofa Komedy, autorem wspomnieniowej książki  „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych”. Książka jest niezwykle szczerym, napisanym „od środka”  obrazem rodziny Komedów.

 

Książka nie o Komedzie

Komeda_2

 

Tomasz Lach opowiada o swojej książce o Komedzie

 

– To jest nie tyle książka o Komedzie, co czasach mojego dzieciństwa w latach 50-60. Nie chciałem powtarzać innych książek o Komedzie, a było ich przecież wiele. Napisałem książkę z punktu widzenia dziecka, którym wtedy byłem – mówił autor.

 – Napisałem o emocjach i namiętnościach które targają ludźmi o pewnych mrocznych stronach natury ludzkiej. Czytając teraz wspomnienia o Komedzie wiem, że był nieuczciwy wobec mojej matki, bo ją zdradzał. Mając 14 lat sam byłem tego świadkiem – wyznawał pasierb Krzysztofa Komedy.

Lach mówił sporo o samochodach Komedy.

– W tamtych czasach był widoczny mocny podział społeczeństwa na lepiej i gorzej sytuowaną grupę. Komeda jeździł zawsze dobrymi samochodami i to był wyraźny wyznacznik przynależności do bardziej zamożnej grupy. Mieliśmy dwa volkswageny, potem sportowe bmw i o ile wiem były tylko dwa takie auta w Polsce. To było podkreślanie pozycji artystycznej. Gdy zaczęło nam się lepiej powodzić mama chciała kupić większe mieszkanie, a Komeda wybierał samochody – opowiadał autor książki. 

 Jak się okazało, było sporo kontrowersji wydawniczych związanych z jego książką.

– Miałem znakomitego redaktora prowadzącego, który nie chciał początkowo zgodzić się na moja formę książki. Chciałem nawet zerwać umowę. Ostatecznie książka ukazała się w mojej poprzekładanej formie i z tego co wiem sprzedaje się całkiem dobrze.  Podczas jej pisania Zosia podarowała mi podręcznik pisania scenariuszy i z niego skorzystałem . Skonstruowałem książkę tak, jak konstruuje się scenariusze filmowe – opowiadał autor.

 Podczas spotkania sporo mówiono o niezwykłej atmosferze mieszkania Komedów w warszawie, do którego przychodziło bardzo wielu wybitnych artystów.

– Mieszkanie moich rodziców było cudownym miejscem w którym się oni gromadzili, modnym miejscem. Miałem wielkie szczęście w nim się wychowywać. Zosia –  jak mówi autor książki o swojej matce – zostawiła mi mnóstwo materiałów z których chętnie korzystałem. Teraz w książce opisuję znanych i sławnych, ale w czasie kiedy jeszcze nie byli takimi ludźmi, jakimi dziś ich pamiętamy. Oni byli wtedy bardzo młodzi, a ich kariera musiała się dopiero rozwinąć – przekonuje autor książki.  

 Sporo miejsca poświęcono Zofii Komedowej, matce autora książki. Lach podkreślał, że pisząc biografie trzeba trzymać dystans.  

– Są różne opinie o mojej matce. Do końca mnie atakowała za wszystko co robiłem i za to jestem jej najbardziej wdzięczny, bo wytykała mi moje błędy – mówił autor przyznając, że gdyby żyła to nie opublikowałby swojej książki.

 Po spotkaniu i oficjalnym rozpoczęciu festiwalu w niedzielę można było obejrzeć film „Wiosna smoków” w reżyserii Jarosława Wszędybyła i porozmawiać z wywodzącym się z Ostrowa reżyserem. Wieczorem, na ostrowskim rynku, zaprezentowano film „21 x Nowy Jork” w reżyserii Piotra Stasika, z muzyką Karola Rakowskiego.

 

Nowicki o roli sztuki

KOmeda 3

Jan Nowicki „zaczarował” festiwalową publiczność

 

W poniedziałek festiwalowa publiczność miała okazje zobaczyć trzy filmy. Były to obrazy 12.00 – „Magiczna zima Muminków” w reż. Iry Carpelan i Jakuba Wrońskiego, z muzyką Łukasza Targosza, zakwalifikowany do konkursu film „Niewidzialne” w reżyserii Pawła Sali z muzyką Marcina Krzyżanowskiego oraz   „Barierę” Jerzego Skolimowskiego z muzyką Krzysztofa Komedy.

Najważniejszym wydarzeniem dnia było spotkanie z Janem Nowickim, który opowiadał między innymi o braku swoich osobistych kontaktów z Komedą, przy okazji kręcenia „Bariery”.

– Niestety, podczas realizacji tego filmu nie doceniłem, jak wielkim i ponadczasowym artystą był Komeda. Dopiero po czasie pojąłem, że człowieka najlepiej poznać podczas jego pracy. Nie miałem tego szczęścia ze Zbyszkiem Cybulskim, nie doceniłem tego z Komedą i na dobre zrozumiałem to dopiero, gdy poznałem  Holubka, z którym razem pracowałem – wspominał Nowicki. 

Aktor mówił o sobie, że nie jest wielkim kinomanem, choć z żoną Martą Meszarosz zdobyli wiele nagród.

– Filmy, w których nie wiadomo o co chodzi są doskonałe, ponieważ aby się wzruszyć nie trzeba czegoś do końca zrozumieć. Sztuka działa na nas, kiedy nie końca ją rozumiemy. Wtedy uruchamiają się marzenia. Tępa dosłowność jest dla blokowisk – przekonywał aktor.

Nowicki odpowiadał też na pytania z Sali o zarobki aktorów.

– Im większe gówno, tym większe pieniądze – odparł w swoim stylu aktor.

– Tak naprawdę pamiętam słowa mojej mamy, że trzeba zarobić ładnie pieniądze, a nie dużo.

Jan Nowicki przyznał, że nie lubi oglądać filmów, w których występował jako młody aktor.

– Film, a zwłaszcza telewizja, szybko się starzeją, jak aktorzy, tracą aktualność i ponadczasowość. Tylko muzyka, malarstwo i dobra literatura nigdy się nie zestarzeją  – przekonywał aktor.

Tekst i zdjęcia: Jarosław Wardawy, foto 1 x (erw)

 

 

Co jeszcze podczas festiwalu?

6 czerwca, środa

15.00 – „Ucho wewnętrzne”, film o Mikołaju Trzasce – reż. Szymon Uliasz, Magdalena Gubała (OCK)

16.30 – KONKURS: „Amok” reż. Kasia Adamik, muz. Antoni Komasa-Łazarkiewicz (OCK)

Spotkanie z Kasią ADAMIK, Antonim KOMASĄ-ŁAZARKIEWICZEM i Mary KOMASĄ (OCK)

19.30 – „Jak wyjść z gafy” – recital Joanny TRZEPIECIŃSKIEJ, Bogdan HOŁOWNIA – fortepian (Forum Synagoga)

20.30 – Spotkanie z Jowitą BUDNIK, Joanną TRZEPIECIŃSKĄ i Małgorzatą ZAJĄCZKOWSKĄ oraz promocja książek „Aktorki. Odkrycia” i „Aktorki. Portrety” Łukasza MACIEJEWSKIEGO (Forum Synagoga)

21.30 – „Młynarski. Piosenka finałowa” – reż. Alicja Albrecht (Forum Synagoga)

7 czerwca, czwartek

17.00 – Wernisaż wystawy Jana Kantego Pawluśkiewicza (Muzeum Miasta)

19.00 – Wernisaż multimedialny Jana Kantego Pawluśkiewicza „Ściany – 3D” (OCK)

19.30 – KONKURS: „Człowiek z magicznym pudełkiem” – reż. Bodo Kox, muz. Sandro di Stefano (OCK)

Spotkanie z Bodo KOXEM (OCK)

22.00 – KONCERT NA EKRANIE: Ladies and Gentlemen…, The Rolling Stones (Kino Komeda)

 

8 czerwca, piątek

16.00 – KONKURS: „Zwierzęta” – reż. Grzegorz Zgliński, muz. Bartosz Chajdecki (Kino Komeda)

Spotkanie z Bartoszem CHAJDECKIM (Kino Komeda)

18.30 – spotkanie z Magdaleną GRZEBAŁKOWSKĄ i promocja książki „Komeda. Osobiste życie jazzu” (Muzeum Miasta)

20.00 – KONKURS: „Atak paniki” – reż. Paweł Maślona, muz. Radzimir Dębski (OCK)

Spotkanie z Pawłem MAŚLONĄ i Radzimirem DĘBSKIM (OCK)

22.00 – EABS – Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda) – koncert (Rynek)

 

9 czerwca, sobota

12.00 – „Twój Vincent” – reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, muz. Clint Mansell (Kino Komeda)

16.00 – Panel dyskusyjny „Po co muzyka w filmie?” z udziałem: Jowity Budnik, Bartosza Chajdeckiego, Aleksandra Gruza, Zygmunta Koniecznego, Joanny Kos-Krauze, Bodo Koxa, Krzysztofa Kwiatkowskiego, Tomasza Lacha, Łukasza Maciejewskiego, Pawła Maślony, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Mikołaja Trzaski, Anny Wróblewskiej (ock)

19.00 – Gala zamknięcia Festiwalu, wręczenie GRAND PRIX KOMEDA 2018 i nagrody za całokształt twórczości Zygmuntowi KONIECZNEMU.

Koncert WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET „Komeda” (OCK)

22.00 – Ethiopiques. Muzyka duszy / HBO Europe, reż. Maciej Bochniak, muz. Paweł Lucewicz (Rynek)

 

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

28 maja / 18:00 – wykład Zdzisława Schuberta nt. plakatu filmowego (OCK)

19:00 – wernisaż wystawy Muzyka i film w sztuce plakatu ze zbiorów MNP (OCK)

2 czerwca / 17:30 – „Wieża. Jasny dzień” – reż. Jagoda Szelc, muz. Teoniki Rożynek (Kino Komeda)

19:30 – „Prawdziwa historia” – reż. Roman Polański, muz. Alexandre Desplat (Kino Komeda)

3-9 czerwca/ warsztaty dziennikarskie – telewizja festiwalowa z Jarosławem Wszędybyłem i Włodzimierzem Więckowiakiem (OCK)

4 czerwca / 9:00 – 3. Miejska Gra Filmowa.

5-7 czerwca/ warsztaty aktorskie z Małgorzatą Zajączkowską (OCK)

15 czerwca/ spotkanie z dr. Piotrem Pławuszewskim

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie