Fundusz z poślizgiem – kłopoty stowarzyszeń i opóźnienie Funduszu Grantowego

Powinien zwyczajowo ruszyć w marcu, a stowarzyszenia zwyczajowo miały czas do końca września na organizację zaplanowanych przedsięwzięć. Tymczasem jeszcze w maju nie było wiadomo czy tegoroczna, 14. już edycja Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, w ogóle ruszy. Ostatecznie, Fundusz przyjmuje wnioski, ale tylko do połowy czerwca i ma do rozdysponowania mniejszą kwotę pieniędzy.

 

 fundusz grantowy

 Zawirowania i brak decyzji w sprawie umowy władze Ostrowa Wielkopolskiego tłumaczyły fuzją koncernu paliwowego z Lotosem.

Tymczasem Arkadiusz Ciesielski z PKN Orlen twierdzi, że wniosek Ostrowa Wielkopolskiego wpłynął niekompletny.

 Na stronie stowarzyszenia w marcu br. pojawił się lakoniczny komunikat „W związku ze zmianami w PKN ORLEN SA termin rozpoczęcia XIV Edycji Funduszu Grantowego zostaje przesunięty. O terminie zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani na naszej stronie internetowej”.

 O sprawę – w imieniu zaniepokojonych stowarzyszeń – pytała na sesji radna PO Milena Kowalska, która złożyła interpelację w tej sprawie.

Dotychczasowa umowa była wynegocjowana przez poprzedni Zarząd Stowarzyszenia i podpisana na 3 lata – na rok 2015, 2016 i 2017r.  Prezydent Beata Klimek w odpowiedzi na interpelację radnej Kowalskiej informowała, że pismo do PKN Orlen w sprawie finansowania kolejnych edycji wystosowano 17 listopada 2017r. Wykorzystywano także pośrednictwo senatora PIS Łukasza Mikołajczyka, by pomógł w tej sprawie.

Radio Centrum skontaktowało się z PKN Orlen, przedstawiciel firmy podaje inne informacje.

– Wniosek stowarzyszenia wpłynął do nas na początku 2018 roku. Ponieważ nie był kompletny poprosiliśmy o jego uzupełnienie i kolejny wpłynął do spółki w kwietniu 2018r. Wnioski o darowiznę muszą przejść określoną procedurę i rozpatrywane są wszystkie przez zarząd raz w miesiącu. Myślę, że możemy zapewnić, że środki dla społeczności Ostrowa Wielkopolskiego będą, ale bardzo prosimy o cierpliwość – wyjaśnia Radiu Centrum Arkadiusz Ciesielski z PKN Orlen.

 Stowarzyszenia zwykle zaczynały realizować projekty w marcu i kwietniu. W tym roku Fundusz ruszył, ale znacznie później. Miasto zdecydowało się więc ogłosić rozpoczęcie 14.edycji w ramach funduszy, które jako wkład własny są zabezpieczone w budżecie na 2018 r. Do rozdania będzie jednak dużo mniej środków – około 140 tysięcy złotych. Na składanie wniosków stowarzyszenia i grupy nieformalne mają czas do 14 czerwca. Ich realizacja – w związku z poślizgiem – będzie wydłużona i potrwa do końca października br.

 Ostrów Wielkopolski jest po Płocku drugim miastem, w którym taki fundusz działa. W skład Stowarzyszenia oprócz Miasta Ostrów Wielkopolski wchodzi jeszcze Gmina Ostrów Wielkopolski oraz Gmina i Miasto Odolanów.

Stowarzyszenie Fundusz Grantowy Dobrego Sąsiedztwa powstało w 2004 roku, od 2005r. przyznawano małe i duże granty na wiele ciekawych inicjatyw społecznych. (ostr)

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie