Gabinety stomatologiczne wróciły do szkół w Ostrowie

Uczniowie ostrowskich szkół podstawowych znowu mogą korzystać z nowych gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych w szkołach. Wprawdzie w dwóch placówkach: SP nr 1 i SP nr 5  – ale za to dostępnych dla pozostałych szkół. Możliwością profilaktyki i leczenia stomatologicznego zostało w ten sposób objętych blisko 5 tysięcy uczniów.

 Gabinety stomatologiczne (01)

Niektórzy rodzice zapewne pamiętają, że niegdyś gabinety stomatologiczne – zazwyczaj słabo wyposażone i nie zawsze czynne – były jednak niemal w każdej szkole. W wielu placówkach były też pielęgniarki. Kilkanaście lat temu z niemal wszystkich szkół zostały wycofane zarówno pielęgniarki, jak i pomoc stomatologiczna. Dziś niektóre samorządy wracają do zdrowotnej tradycji sprzed lat, między innymi w Wielkopolsce. Pierwsze w regionie gabinety otwarto w Ostrowie Wielkopolskim, w Szkole Podstawowej nr 5 oraz w Szkole Podstawowej nr 1 – nakładem ponad 300 tys. zł.

Jak podkreślali w swoich przemówieniach przybyli na uroczystość w SP nr 5 goście, m.in. Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolska, Wiesław Wawrzyniak, przewodniczący Delegatury Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Ostrowie Wielkopolskim, a także Tomasz Kuczma, dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, oficjalne otwarcie szkolnych gabinetów stomatologicznych to bardzo ważny moment dla wspólnoty samorządowej Ostrowa Wielkopolskiego.

– To także bardzo ważny moment dla naszego województwa. To właśnie w Ostrowie rozpoczynamy tworzenie gabinetów stomatologicznych i jestem przekonana, że inne samorządy będą brać z Ostrowa przykład. To także doskonały przykład na współpracę pomiędzy rządem i samorządem. Miasto zadbało o odpowiednie miejsce oraz wyposażenie gabinetów, a państwo zagwarantowało kontrakt w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – mówiła Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolski.

– Dzięki tym gabinetom dzieci będą miały szansę na przeglądy i szeroki pakiet świadczeń stomatologicznych w szkołach, a więc w miejscach, w których bywają na co dzień. Miejscach, które są im znane i w których mają łatwiejszy dostęp do uzyskania fachowej pomocy czy konsultacji u stomatologa. Lepiej zapobiegać niż leczyć! – przekonywała prezydent miasta.

Choć pierwsze gabinety zlokalizowane są w dwóch placówkach szkolnych na terenie miasta, to mogą z nich korzystać także uczniowie pozostałych szkół. Możliwością profilaktyki i leczenia stomatologicznego zostało więc objętych 5 tysięcy uczniów.

Miasto, intensywną walkę z próchnicą rozpoczęło jednak już w ubiegłym roku akcją profilaktyczną „Żeby piękny uśmiech mieć – trzeba tylko chcieć”. Program ten zaczął się od spotkań stomatologów z nauczycielami ostrowskich szkół i przedszkoli. Prelekcje dotyczyły prawidłowych zasad higieny. Równolegle odbywały się szkolenia dla rodziców ostrowskich pięciolatków. Kolejnym etapem była ich wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie wykonano m. in. przegląd zębów z ukierunkowaniem na wykrycie wad zgryzu oraz wychwycenie zmian próchnicowych. Programem objęto grupę około 730 dzieci.

 Próchnica to ogromny problem i choroba naszych czasów, zwłaszcza u dzieci. Szacuje się, że w niektórych województwach próchnice ma niemal 70 % dzieci. (jw)

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie