Gawłowski z odznaką

Ostrowianin Wojciech Gawłowski wyróżniony ministerialną odznaką honorową ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Poeta został nagrodzony podczas 25-lecia dwumiesięcznika ,,Topos”, z którym od lat współpracuje, i które właśnie wydało płytę m.in. z jego wierszami.

W tym roku wiceminister kultury Jarosław Sellin wręczył medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” twórcom i współpracownikom dwumiesięcznika TOPOS, które obchodzi 25-lecia swojego istnienia. Krzysztof Kuczkowski, Przemysław Dakowicz, Tadeusz Dąbrowski, Jarosław Jakubowski oraz Wojciech Gawłowski zostali uhonorowani podczas uroczystości, która odbyła się w zabytkowym Dworku Sierakowskich w Sopocie. Z pięciu odznaczonych, jeden to rodowity ostrowianin. Wojciech Gawłowski, bo o nim mowa, to znany poeta, którego wiersze od lat są doceniane na arenie ogólnopolskiej. Poeta, który mieszka w Ostrowie, związany jest m.in. ze środowiskiem literackim Sopotu i tamtejszym dwumiesięcznikiem literackim ,,Topos”, z którym współpracuje. – Przyznana mi odznaka ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” to dla mnie bardzo ważne i cenne wyróżnienie – mówi Gawłowski.

Uroczystość wręczenia medali i odznak odbyła się w dniach 28 i 29 września podczas jubileuszu 25-lecia ,,Toposu”. Gawłowski w tym czasopiśmie regularnie publikuje od połowy lat 90.; ,,Topos” jest także wydawcą trzech z kilkunastu tomów poetyckich ostrowianina: ,,Podania, życiorysy, legendy i baśnie”, ,,Lunapark nieśmiertelności” i ostatniego, który ukazał się w tym roku, ,,Muzeum dusz czyśćcowych”. Wreszcie też, dzięki inicjatywie redaktorów pisma, jego teksty ukazały się właśnie na płycie CD. W sumie nagrane zostały teksty 8 poetów Konstelacji Topoi, w tym 3 Gawłowskiego. To wiersze: ,,Prowincja zimowego zmierzchu”, ,,Don Kichote” i ,,Didaskalia”. Wszystkie w mistrzowskiej interpretacji: Andrzeja Seweryna i Andrzeja Mastalerza. – Po raz pierwszy moje wiersze znalazły się na płycie. To duża satysfakcja odsłuchiwać je w tak znakomitych interpretacjach – mówi Gawłowski.

Płytę można nabyć w ostrowskiej synagodze, albo przez internet – w ,,Toposie”. Niebawem natomiast twórczość Wojciecha Gawłowskiego oraz czasopismo ,,Topos” i pisarzy z nim współpracujących będą przedmiotem sesji literackiej, zaplanowanej w listopadzie na Uniwersytecie w Białymstoku.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie