Gdzie są składki pracowników EKK Wagon ?

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. Prowadzi  postępowanie w sprawie nieodprowadzenia przez Zarząd Europejskiego Konsorcjum Kolejowego „Wagon” Sp. z o.o. składek na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz przywłaszczenia składek z tego ubezpieczenia. Sprawa dotyczy okresu od 8.02.2012 r. do czerwca 2015 r. EKK Wagon wydało w tej sprawie oświadczenie, które publikujemy w całości.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Ostrowie Wielkopolskim dotyczy lat 2012 – 2015. W tym czasie, zdaniem prokuratury, zarząd EKK „Wagon” miał naruszać prawa pracownicze zatrudnionych przez nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne oraz przywłaszczanie składek z tego ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych.

 Sprawa jest poważna, gdyż  może dotyczyć nawet ponad 1 tys. osób i kwoty ok. 25 mln zł. Wszystkim pracownikom zatrudnionym w okresie od 8 lutego 2012 r. do czerwca 2015 r. przysługuje status osoby pokrzywdzonej.

Krótko po ukazaniu się tej informacji EKK Wagon wydało oświadczenie, które publikujemy w całości.  

 

Oświadczenie

Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji dotyczącej Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon Spółka z o.o. w imieniu Zarządu pragnę poinformować opinię publiczną oraz załogę Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon Spółka z o.o., że  zawiadomienie przez  Zakład Ubezpieczeń Społecznych Prokuratury  o naruszeniu przez Zarząd Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon Sp. z o.o. praw pracowniczych poprzez nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników oraz przywłaszczenia składek z tego ubezpieczenia w części opłacanej przez ubezpieczonych zostało złożone już 2016 roku. Sprawa dotyczy okresu od 2012-2015 roku w tym czasie funkcjonowały trzy Zarządy Firmy  , obecny  Zarząd  został  powołany  w 2013 roku, gdy było już prowadzone postępowanie przygotowawcze do upadłości likwidacyjnej Spółki.

W tych latach sytuacja w Europejskim Konsorcjum Kolejowym Wagon Spółka z o.o. była skomplikowana i bardzo złożona. Ogromne trudności finansowe w tych latach doprowadziły do sytuacji, w której Zarząd musiał wybierać czy wypłacać wynagrodzenia dla pracowników i utrzymać produkcję, czy też złożyć wniosek o upadłość firmy. Wybrano wariant pierwszy – wypłacano wynagrodzenia  a składki na ZUS płacono nieterminowo. Dzięki temu utrzymano 500 miejsc pracy i zakład nadal funkcjonuje, a załoga pomimo tak trudnych dla nich chwil (nie terminowe wypłacenie wynagrodzeń) z pełnym zrozumieniem przyjmowała  zaangażowanie organów Spółki i nie prowadziła żadnych akcji protestacyjnych.

Ostatnie 4 lata to ogromny wysiłek władz Spółki. Udało się stworzyć plan naprawczy, a efektem tych działań jest pozyskanie nowego inwestora dla zakładu oraz otwarcie przez Sąd Rejonowy w Kaliszu postępowania sanacyjnego. Dlatego zobowiązania  wobec ZUS w całości wraz z ustawowymi odsetkami zostaną spłacone. Przygotowany obecnie program restrukturyzacji daje ogromną szanse  odbudowy potencjału produkcyjnego jedynego Polskiego producenta taboru kolejowych, daje on tez ogromną szansę nie tylko do utrzymania 500 tak cennych miejsc pracy ale utworzenia w niedalekiej przyszłości nowych stanowisk pracy. Firma będzie się rozwijać nie tylko na rynku Polskim ale również europejskim o czym świadczą już podpisane umowy i kontrakty.

Nie ma mowy o przywłaszczeniu środków Spółki! Można łatwo to zweryfikować, ponieważ co roku Spółka, zgonie z ustawą o rachunkowości przechodzi badania biegłych rewidentów, a w przypadku naszej Spółki jest to renomowana firma audytorska. Dlatego twierdzenia, że Zarząd przywłaszczył środki przeznaczone na ubezpieczenie społeczne jest nieuprawnione i krzywdzące dla Zarządu, i dla pracowników, którzy pomimo tak ogromnych trudności, które pojawiły się w Spółce nadal pracują i chcą pracować, bo widzą szanse na rozwój naszego przedsiębiorstwa.

Zarząd Spółki

 

 

Przeczytaj również

2 komentarze to "Gdzie są składki pracowników EKK Wagon ?"

  1. Z7 pisze:

    Ambergold, afera w Warszawie…. Może pora również przy okazji ujawnić WSIową „prywatyzację” czyli złodziejstwo z na Wagonie w latach 2002-2003?

  2. Z7 pisze:

    Którzy z ówczesnych pracowników Wagonu współpracowali z WSI i pomagali w tym złodziejstwie?

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie