Gospodynie XXI wieku – 60 lat Koła Gospodyń Wiejskich w Sobótce GALERIA FOTO

Piękny jubileusz 60-lecia działalności obchodziło Koło Gospodyń Wiejskich w Sobótce. Bez ich pomocy nie odbędzie się żadne większe wydarzenie we wsi. Panie organizują dożynki, imprezy charytatywne, zjazdy rocznicowe, znajdując czas na doszkalanie się na różnego rodzaju warsztatach.

 GOSPODYNIE_1

Życzenia dla KGW Sobótka od wójta gminy Piotra Kuroszczyka ze współpracownikami

Założycielką koła KGW w Sobótce była miejscowa bibliotekarka, Maria Stępniewska. Pomysł spotkał się od początku z dużym zainteresowaniem i z powodzeniem jest kontynuowany do dziś.

W kolejnych latach działalnością KGW Sobótka kierowały: Maria Wilczura, Anna Szymczak, Jadwiga Wojtczak, Bronisława Panek, Maria Godylska, Danuta Janusz, Janina Szulc, Maria Jańczak, Eleonora Kubiak. Obecnie kołem zarządza Barbara Jaworska. Skarbniczką jest Aleksandra Adamczak, sekretarzem Mariola Staszak. Skład zarządu uzupełniają: Kazimiera Bocianowska, Czesława Wojciechowska, Zofia Starczan. W Komisji Rewizyjnej zasiadają: Eleonora Kubiak, Ewa Kunty, Urszula Noweta.

– W XXI wieku można sobie zadać pytanie: czy jeszcze jesteśmy potrzebne? Może to relikt minionych czasów i nikt nie traktuje nas poważnie? My jednak trwamy i udowadniamy, że jesteśmy potrzebne. Kiedy patrzę na nasze prace, wydaje mi się, że jeszcze dużo możemy – mówiła podczas uroczystości jubileuszu Barbara Jaworska.

Odpowiedzią na te pytania był długi sznur osób z życzeniami dla jubilatek. Jako pierwsi z życzeniami pośpieszyli przedstawiciele władz gminy Ostrów Wielkopolski, z wójtem Piotrem Kuroszczykiem na czele. Wójt Kuroszczyk podziękował gospodyniom z Sobótki za ich dotychczasowe dokonania i życzył długich lat aktywności.

Szefowa KGW przypomniała najważniejsze działania koła w ciągu ostatnich 7 lat. Jednym z najważniejszych wyzwań była organizacja w roku 2011 gminnych dożynek. Gospodynie z Sobótki co roku biorą udział w konkursach na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Panie chętnie biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach, na przykład w wykonywaniu ozdób świątecznych.

Chętnie i często reprezentują wieś na różnego rodzaju imprezach. Panie z KGW brały między udział w: Festiwalu Rękodzieła, Festiwalu Chleba, Jarmarku Świątecznym – organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Gorzycach. Co roku biorą udział w finale regionalnego konkursu Wielkopolski Rolnik Roku oraz w imprezach organizowanych przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Czynnie włączają się także w akcję rozdawania i sadzenia sadzonek drzew.

Można śmiało powiedzieć, że bez pań z KGW nie obejdzie się żadne większe wydarzenie w Sobótce. Gospodynie przygotowywały 155-lecie Koła Rolniczego w Sobótce, Święto Sołtysów oraz wiele imprez charytatywnych. (jw)

 

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie