Herwich zostaje

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman nie stwierdził nieprawidłowości podczas wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Oznacza to, że Marian Herwich został wybrany zgodnie z prawem, wbrew temu, co twierdzili radcowie prawni Urzędu Miejskiego oraz część rady popierająca prezydent Beatę Klimek.

 wojewoda o herwichu_@

 

Foto: Marian Herwich (w środku) prawidłowo wybrany przewodniczącym rady miejskiej. Fot: (jw)

Przypomnijmy, że personalna karuzela ruszyła w Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego po tym, jak trzech radnych; Marian Herwich, Alojzy Motylewski i Wojciech Matuszczak zdecydowało się poprzeć opozycyjny klub radnych Platformy Obywatelskiej. Spowodowało to zasadniczą zmianę układu sił w radzie, której pierwszym efektem była rezygnacja Jarosława Lisieckiego z funkcji przewodniczącego rady. 

W jego miejsce wybrany został Marian Herwich, którego okoliczności wyboru wywołały sporo kontrowersji. Wątpliwości dotyczyły tego, czy radny może głosować sam na siebie. Tak właśnie było w przypadku Herwicha, którego głos był na dodatek w tej sprawie decydujący. Ostrowska rada liczy 23 radnych, a większość potrzebna do wyboru przewodniczącego to 12 głosów – czyli w sam raz tyle, iloma głosami dysponował klub radnych PO uwzględniając Herwicha. Część radnych popierających prezydent Beatę Klimek, wsparta opinią radców prawnych Urzędu Miejskiego, stała na stanowisku, że radny nie może w takiej sprawie głosować sam na siebie, przez co wybór Herwicha na przewodniczącego jest niezgodny z prawem. Innego zdania byli wnioskodawcy, którzy zostawili ostateczną oceną prawną wojewodzie.

Wojewoda wielkopolski przeanalizował sytuację i nie znalazł podstaw do stwierdzenia naruszenia prawa w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. Oznacza to, że Marian Herwich został wybrany zgodnie z prawem i może pełnić funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. (jw)

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie