Historyczny sukces koszykarzy BM Slam

BM Slam Stal w finale Mistrzostw Polski. Ostrowianie, pokonując 3:1  Polski Cukier Toruń, zagrają o złoty medal. To historyczny sukces koszykówki w Ostrowie. Dotychczas koszykarze Stali zdobyli dwa medale. Wszystkie w kolorze brązowym.

bm_Fotor

- Kiedy wracaliśmy do ekstraklasy, a było to trzy lata temu, nieskromnie w jednym z wywiadów stwierdziłem, że za kilka lat będziemy walczyć o złoto. Proszę. Jak widać nie rzucam słów na wiatr. BM Slam jest w finale. Czy ktoś się tego spodziewał kilka lat temu? – mówił Paweł Matuszewski, prezes BM Slam, który podkreśla, że jego zespół nie powiedział jeszcze ostatniego zdania.  – Srebro już mamy, ale nam to nie wystarcza. Zespół będzie walczył o złoto mistrzostw.  Myślę, że drużyna jest już gotowa na to – podkreślał prezes BM.

To był słabszy mecz

Ostrowianie po dwóch meczach półfinałowych z Polskim Cukrem prowadzili 2:0. Wydawało się, że i trzeci mecz nawet na parkiecie w Toruniu zakończy się zwycięstwem ekipy Emila Rajkovića. Niestety,  tym razem ostrowianie zagrali znacznie słabiej niż przyzwyczaili do tego kibiców. I tak we wtorek, 15 maja, Polski Cukier przerwał serię zwycięstw BM Slam Stali Ostrów. Ostrowianie po zaciętym i emocjonującym meczu przegrali 78:84.

Początek należał do ostrowian, którzy prowadzili 10:2. Na początku trzeciej kwarty z kolei gospodarze mieli 8 punktów przewagi. Później znów do głosu doszli przyjezdni, których w Toruniu dopingowało około 300 kibiców z Ostrowa. Niestety, końcówka należała do Twardych Pierników.

- To był kolejny zacięty mecz pomiędzy naszymi drużynami. Dwie, może trzy akcje zadecydowały o tym, że to spotkanie wygrał zespół z Torunia. To są takie półfinały. Wszyscy widzą, że parę punktów decyduje o tym, kto zwycięży. Nie zwieszamy głów. Wyciągniemy wnioski z popełnionych błędów i w czwartek wyjdziemy na boisko po zwycięstwo – mówił Michał Chyliński z BM Slam Stali.

Formalności stało się zadość

W czwartek ostrowianie nie pozostawili już złudzeń rywalom. Ponownie zagrali bardzo dobrze. – Po wtorkowej porażce wspólnie wyciągnęliśmy wnioski. Dokładnie wiedzieliśmy, co zrobić, aby w czwartym meczu nie doszło do żadnych przykrych dla nas spraw. Widać było, że kontrolowaliśmy przebieg spotkania od pierwszych do ostatnich minut. Trener doskonale nas przygotował, a my na parkiecie tworzyliśmy prawdziwy kolektyw – podkreślał Łukasz Majewski, kapitan BM Slam. I tak w czwartek koszykarze BM Slam Stal Ostrów pokonali Polski Cukier Toruń po raz trzeci 92:78 i awansowali do wielkiego finału PLK, w którym zagrają po raz pierwszy w swojej historii.

Sam mecz był równie ciekawy jak wcześniejsze. Wprawdzie długo, bowiem przez dwie minuty żadna z drużyn nie mogła trafić do kosza. Pierwsze punkty zdobył w końcu Jure Skifić z linii rzutów wolnych. W końcu ostrowianie się przebudzili i po dwóch trafieniach za trzy Holta oraz jednej trójce Johnsona Stal prowadziła po 5 minutach 12:2. Wydawało się, że pierwszą kwartę gracze Emila Rajkovića mają pod kontrolą, gdyż wygrywali w 8. minucie 18:7. Gospodarze zdołali jednak część strat odrobić i po 10 minutach BM Slam prowadził 22:14. Przez całą drugą odsłonę to ostrowianie dyktowali warunki gry. Ta część gry zakończyła się remisem 24:24, a po 20 minutach Stal prowadziła 46:38.

Po przerwie gospodarze, widząc, iż Stal się rozpędza, starali się jeszcze walczyć. Jednak ku uciesze ostrowskich kibiców, którzy ponownie licznie stawili się w Toruniu, nie dało się odrabiać strat. Tym bardziej, że gospodarze nie trafiali z dystansu. Ważnymi punktami odpowiedział znów Mateusz Kostrzewski, który w półfinałach gra wyśmienicie, a po serii rzutów z dystansu skutecznego Cartera zrobiło się już nawet 70:67 dla gości z Ostrowa.

Warto dodać, że torunianie oddali aż 39  rzutów wolnych. Ostrowianie natomiast oddali tylko 15 rzutów wolnych. Gracze Cukru z wolnych zdobyli 33 punkty. Do tego sędziowie odgwizdali Stali aż 30 fauli, a gospodarzom tylko 19. (gg)

Polski Cukier Toruń – BM Slam Stal Ostrów  84:78 (17:20, 22:20, 24:25, 21:13)

BM Slam:  Kostrzewski 18, Johnson 14, Holt 13, Marković 13, Łukasiak 7, Skifić 6, Carter 5, Łapeta 2, Chyliński 0, Majewski 0, Ochońko 0, Surmacz 0.

Polski Cukier Toruń – BM Slam Stal Ostrów 78:92 (14:22, 24:24, 19:26, 21:20)

BM Slam Stal: Johnson 20, Kostrzewski 18, Carter 15, Łukasiak 10, Holt 9, Łapeta 8, Skifić 6, Surmacz 3, Chyliński 0,  Majewski 0, Ochońko 0.