Intensywna terapia już oddana do użytku

Większy i wyposażony w nowoczesny sprzęt, a do tego pierwszy w nowym szpitalnym skrzydle – mowa o Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który w poniedziałek został oficjalnie oddany do użytku. Budowa skrzydła to największa dotychczasowa inwestycja w ostrowskim ZZOZ, która – wraz z wyposażeniem nowego oddziału –  pochłonęła blisko 15 mln zł.  

 45_szpital_skrzydlo_2

 

Perełka oddziału – dziesięciołóżkowa sala intensywnego nadzoru

Nowe skrzydło, połączone z budynkiem głównym ZZOZ, ma powierzchnię ponad 4,3 tys. m kw. Docelowo znajdą się tam: Centralna Sterylizacja, Oddział Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej, Blok Operacyjny. Działa już natomiast oficjalnie oddany do użytku w poniedziałek, 6 listopada, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Kilka dni wcześniej oddział zobaczyli dziennikarze.

 

Większy i przestronny

Do tej pory OIOM znajdował się na drugim piętrze budynku głównego szpitala. Teraz został przeniesiony na parter nowego skrzydła. Nieprzypadkowo taka lokalizacja. Chodzi o bliskość z Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym, który też znajduje się też na parterze, ale budynku głównego szpitala. SOR z nowym OIOM-em dzieli teraz tylko korytarz. – Oddział Intensywnej Terapii jest zapleczem SOR-u. Pacjenci po wstępnej stabilizacji trafiają zazwyczaj właśnie na intensywną terapię. Dotychczas musieliśmy ich przewozić windą na drugie piętro, teraz będziemy mieć duże ułatwienie – wyjaśniał w piątek dziennikarzom dyrektor szpitala Dariusz Bierła.

Dotychczasowy oddział był siedmiołóżkowy, nowy ma 12 łóżek. – Mamy trzy sale intensywnego nadzoru. Na jednej z nich jest 10 w pełni wyposażonych stanowisk, kolejne dwie to pojedyncze sale dla pacjentów, którzy nie mogą przebywać z innymi, muszą być izolowani. W każdej z takich pojedynczych sal jest w pełni wyposażone stanowisko, na którym znajduje się sprzęt wart ok. 400 tys. zł. To, oprócz łóżka: zestaw pomp infuzyjnych, kardiomonitor, który monitoruje czynności życiowe pacjenta, defibrylator, służący do czynności reanimacyjnych, respirator do wspomagania oddechu, sztuczna nerka – wyjaśnia Dariusz Bierła.

Na oddziale znajdują się też m.in. pomieszczenia służbowe. Na oddziale zwraca uwagę jego wystrój, za który odpowiedzialny jest – tak jak za pozostałe, oddawane w ostatnim czasie szpitalne oddziały – plastyk Piotr Łopatka. Korytarze pomalowane są w wyciszone kolory, dla których mocnym akcentem są barwne obrazy Piotra Łopatki.

Na Oddział trafiają głównie ofiary wypadków komunikacyjnych z urazami wielonarządowymi, osoby przewlekle chore, pacjenci w stanie bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia. Przebywają tam w zależności od stanu swojego zdrowia – od kilku dni do nawet kilku miesięcy. W minionym roku na oddziale, który przecież był mniejszy od właśnie oddanego do użytku, hospitalizowanych było w sumie 160 pacjentów.

45_szpital_skrzydlo_5

Tak obecnie wygląd hol główny szpitala w starym budynku – za drzwiami znajduje się przejście na oddział i do nowego skrzydła

 

Miliony na oddział

W sumie koszt budowy nowego skrzydła wraz z wyposażeniem wyniósł blisko 15 mln zł, wydany z budżetów powiatu i szpitala. – Nikt przed nami nie odważył sie podjąć takiej decyzji, aby przystąpić do budowy tego obiektu, co nazywamy inwestycją 50-lecia – mówił podczas spotkania z dziennikarzami starosta Paweł Rajski, odnosząc się właśnie do jubileuszu półwiecza szpitala. – Po drugie, dzięki rozbudowie pozyskaliśmy dodatkową powierzchnię na prowadzenie usług medycznych, bo w tym obiekcie znajdą się oddziały, które do tej pory funkcjonowały w budynku głównym. Po trzecie: w obiekcie pacjenci będą mieli zapewnione nowoczesne i komfortowe warunki leczenia. Warto też podkreślić, że  nowy obiekt to też zasługa dyrektorów szpitala i radnych powiatu ostrowskiego, że tak wielkie i ważne przedsięwzięcie jest realizowane w zgodzie i bez kłótni. A ten oddział to pierwsze słowo w tym budynku. Na przyszły rok planujemy tutaj kolejne przedsięwzięcia – mówił starosta Paweł Rajski.

Tekst i fot. Hanna Olejnik  

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie