Inwestycja w bezpieczeństwo – nowy SOR już przyjmuje pacjentów

Z tej inwestycji mogą się cieszyć wszyscy ostrowianie, choć oby jak najrzadziej z niej korzystali. Kosztem ponad 9 mln złotych, z czego 6 mln stanowiła dotacja unijna, otwarto dziś w ostrowskim szpitalu gruntownie zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy. Znacznie się zwiększy się dzięki temu komfort pacjentów i ich bezpieczeństwo.

 SOR otwarcie_7@

 

– Mamy sprzęt z najwyższej półki. Powierzchnia jest także dwukrotnie większa, ale nie byłoby tego wszystkiego gdyby nie nasz personel. SOR jest najcięższym odcinkiem w szpitalu. To często wygląda jak praca na pierwszym froncie podczas wojny. Często na tym oddziale rozgrywane są dramaty ludzkie. To serce szpitala, ale też pierwsza linia frontu, najtrudniejszy odcinek. Taka jednak nasza praca, więc nowe skrzydło w dużym stopniu wszystkim nam pomoże – powiedział Dariusz Bierła, dyrektor szpitala.

 

SOR_1@

Dyrektor szpitala Dariusz Bierła prezentuje gościom nowy punkt przyjęć

 

 

Zaledwie we wrześniu ub. roku wmurowany został kamień węgielny pod budowę, by dziesięć miesięcy później oddać do użytku zarówno nową, jak i wyremontowaną tzw. starą część.

– Słyszymy czasem, że trzeba na SOR-ze czekać na udzielenie pomocy, ale musimy mieć świadomość, że to oddział pierwszej linii i tu zawsze będzie obowiązywać segregacja dotycząca ważności i pilności przyjęć. To tutaj trafiają pacjenci przywożeni karetkami, ale także ze skierowaniami od lekarza rodzinnego, z nagłymi urazami. Stąd są przenoszeni na poszczególne oddziały szpitalne. Dziennie bywa to do 100 pacjentów, których trzeba zdiagnozować i leczyć.  W 2017 SOR ambulatoryjnie obsłużyliśmy 13 tys. osób , a na obszarze obserwacyjnym leżało 6 tys. pacjentów, do tego 22 tys. przez SOR trafiło do szpitala. Liczby pokazują skalę przyjęć – dodał Dariusz Bierła.

 Ilość pacjentów, ale także możliwość pozyskania funduszy unijnych zadecydowały o wyborze inwestycji do realizacji. Na zadanie szpital dwukrotnie pozyskał wsparcie z funduszy unijnych Ministerstwa Zdrowia. Całość kosztowała ponad 9 mln zł, z czego prawie 6 mln  stanowiło zewnętrzne dofinansowanie. Dzięki tym środkom udało się przeprowadzić remonty oraz zakupić pełne wyposażenie. Powstał także obszar dla dzieci i młodzieży, udało się zwiększyć liczbę stanowisk wstępnej intensywnej terapii z dwóch do 5.

SOR otwarcie_5 @

Marszałek Marzena Wodzińska potwierdziła dobrą opinię ostrowskiego szpitala

– Jako organ prowadzący jesteśmy zobligowani do inwestycji w infrastrukturę i z obowiązku tego staramy się wywiązywać jak najlepiej i jak pozwalają możliwości. Od 2011 na inwestycje przeznaczyliśmy ponad 60 mln zł to jest to kwota ogromna. Zapowiadane 3 razy TAK po woli dobiega już końca. Oddaliśmy neonatologię , skrzydło wraz z Anestezjologią a teraz SOR – miejsce szczególne. Nie oznacza to, że żegnamy się ze szpitalem, przeciwnie. Już pod koniec września planujemy oddanie nowej Chirurgii Dziecięcej wraz z Wielkopolskim Centrum Oparzeń, to także będzie kamień milowy w rozwoju szpitala’’ – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

SOR otwarcie_8@Paweł Rajski Starosta Ostrowski zapowiedział kolejne inwestycje w ostrowskim szpitalu

 

– Jestem dumna, że pracuję na oddziale, który ma tak rozbudowaną infrastrukturę i nowoczesny sprzęt. Kiedy dowiedzieliśmy się o rozpoczęciu inwestycji zastanawialiśmy się jak to wszystko będzie wyglądać, a teraz nie wyobrażam sobie pracy bez nowego skrzydła. Dopiero teraz widać jak to było potrzebne’ – powiedziała Lucyna Szymankiewicz, oddziałowa SOR, jednocześnie konsultant wojewódzki w zakresie pielęgniarskiej medycy ratunkowej.

 W nowym oddziale oprócz 10-łózkowej sali obserwacyjnej na uwagę zasługuje utworzony 2-łóżkowego obszaru wstępnej intensywnej terapii dla dzieci i młodzieży. Do tej pory pacjenci dorośli i dzieci mieli wspólną salę. Po wstępnej diagnostyce i ustabilizowaniu funkcji życiowych dzieci trafią stąd następnie na właściwe do schorzenia oddziały szpitalne.

W uroczystość otwarcia wzięli także udział: Łukasz Mikołajczyk Senator RP, Marlena Maląg Wicewojewoda Wielkopolski,  Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Radni Powiatowi, samorządowcy Powiatu Ostrowskiego z Prezydentem Ostrowa Wielkopolskiego na czele.

Po przecięciu symbolicznej wstęgi obiekt poświęcił nowy kapelan szpital ks. Krzysztof Lipiński. 

Tekst i zdjęcia: Jarosław Wardawy 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie