Inwestycyjna wycieczka ostrowian

Nowe przedszkole przy ulicy Kujawskiej, centrum przesiadkowe, mediateka i muzeum 3 D w ratuszu – te inwestycje obejrzało 1 maja kilkuset ostrowian podczas objazdu przygotowanego przez Urząd Miejski. Największe wrażenie wywarła na zwiedzających nowoczesna ekspozycja Muzeum Miasta.

 DSC_2510

 

Tradycyjnie już mieszkańcy Ostrowa mieli okazję, by z bliska przyjrzeć się niektórym miejskim inwestycjom. 1-majowy objazd cieszył się dużą frekwencją. Zwiedzanie inwestycji zorganizowano w dwóch turach. Sprzed ostrowskiego Urzędu Miejskiego podstawione autobusy miejskie wyruszyły dwa razy – o godzinie 9.00 i 12.00.

W tym roku na mapie objazdu znalazły się inwestycje, których realizacja właśnie trwa – budowa przedszkola w rejonie ulicy Kujawskiej oraz centrum przesiadkowego pomiędzy Wojska Polskiego a Dworcową. Kolejnymi punktami była mieszcząca się na deptaku i urządzana właśnie Mediateka oraz działające już w ostrowskim Ratuszu Muzeum 3d.  W każdym z autobusów znajdował się narrator, który przybliżał mieszkańcom miejsca znajdujące się na trasie przejazdu.

Uczestnicy objazdu otrzymali ulotkę, która szczegółowo prezentowała liczne miejskie inwestycje, a także najnowszy numer ostrowskiego informatora. W czasie przejazdu, na monitorach zamontowanych w autobusach, mieszkańcy miasta mogli obejrzeć materiały filmowe z kolejnych etapów realizacji niektórych zadań inwestycyjnych.

 

Nowe przedszkole przy ulicy Kujawskiej

DSC_2498

W rejonie ulicy Kujawskiej powstaje nowe przedszkole. Na razie to jeszcze plac budowy, ale już teraz widać, że obiekt wygląda imponująco. Projekt został wybrany w drodze konkursu. Będzie to duże, ośmiooddziałowe przedszkole z zapleczem kuchennym, administracyjnym, socjalnym i dydaktycznym oraz przylegającym placem zabaw. W projekcie wydzielono dwie strefy zewnętrzne dla dzieci – plac wewnętrzny o charakterze zabawowym – z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową i urządzeniami do zabawy oraz placem zewnętrznym o charakterze „przyrodniczym” – trawa, ogródki, boisko, ścieżki sensoryczne.

Przedszkole będzie pełnić funkcje integracyjne. Będzie w pełni dostosowane do osób niepełnosprawnych, w tym także do dzieci autystycznych. Nowe przedszkole będzie jednokondygnacyjne, przy każdej sali znajdować się będzie toaleta, będzie więcej miejsc dla zajęć terapeutycznych.

Nowe przedszkole przyjmie przedszkolaków już od 1 września br.

 

Centrum przesiadkowe

DSC_2520

Centrum Przesiadkowe powstaje na terenach pomiędzy ulicą Wojska Polskiego i Dworcową. Inwestycja to część ogromnego projektu – Unowocześnienie transportu miejskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi – na który miasto pozyskało blisko 32 miliony złotych.

Zadaniem nowego Centrum będzie zapewnienie wygodnej przesiadki i oczekiwania pomiędzy komunikacją miejską, regionalną i dalekobieżną. Po oddaniu do użytku właśnie z Centrum rozpoczynać i kończyć się będą między innymi kursy autobusów do Kalisza, linii M i 19.

W ramach inwestycji w rejonie ulic Wojska Polskiego i Dworcowej powstanie: budynek obsługi centrum przesiadkowego, wiata przesiadkowa, 5 przystanków autobusowych, 2 stacje ładowania autobusów, parking dla 37 samochodów osobowych (w tym dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych), 2 miejsca do ładowania samochodów osobowych, parking Kiss &Ride na 6 stanowisk (bardzo krótki czas postoju), stacja roweru miejskiego, parking na 50 rowerów, droga rowerowa i chodniki oraz zjazd z placu manewrowego na drogę lokalną, a także zieleń parkowa i mała architektura. W sumie to ponad 8700 m2 powierzchni.

 Budowa Centrum Przesiadkowego to inwestycja w rozwój ostrowskiej infrastruktury transportu publicznego, system roweru miejskiego, parking. To wszystko ma zachęcić mieszkańców do odbywania podróży wieloetapowych przy wykorzystaniu czterech form transportu: komunikacji autobusowej, rowerowej, samochodowej i kolejowej (odległość 300 m od dworca PKP). Centrum będzie koordynować zakres usług różnych przewoźników oraz ich rozkłady jazdy tak, by jak najlepiej dopasować godziny odjazdów i przyjazdów do potrzeb użytkujących. Poza tym dostępny tam będzie również rozkład jazdy PKP, by jak najlepiej skoordynować proces przesiadania się.

 Obiekt zawiera również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, m.in.: dostosowanie krawędzi chodników/peronów do poziomu podłogi obsługującego linię taboru, a także wyznaczenie miejsc do parkowania dla osób z niepełnosprawnościami w najbardziej dogodnych miejscach. Zakończenie inwestycji zaplanowano na jesień tego roku.

 

Mediateka – Przystanek Kultury

DSC_2543

W budynku dawnego Empiku przy ul. Kolejowej 24b powstaje nowoczesna mediateka. To pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce i dwunasty w Polsce. Inwestycja warta jest blisko 3,4 mln zł i dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej kwotą w wysokości 2,8 mln zł.

W mediatece gości witał dyrektor biblioteki, Włodzimierz Grabowski. Powstaje tu miejsce kultury, które skupiać będzie jej najważniejsze dziedziny – nazywane przystankami kultury. W projekcie zostały przewidziane Przystanki kultury z dziesięciu dziedzin: muzyki, kultury technicznej, literatury, kina, sztuki, filmoteki, fonoteki, czytelni regionalnej, spotkań z kulturą oraz wypożyczalni.

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, której filią będzie „Multimedia Biblioteka Przystanek Kultura”, jest jedyną która bierze udział w cyfrowym projekcie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej – najbardziej obszernej, pierwszej w Polsce. Jest także jedyną biblioteką w skali Wielkopolski, która digitalizuje swoje własne zbiory jako OBC – Ostrowska Biblioteka Cyfrowa. W siedzibie „Multimedia Biblioteka Przystanek kultura” zbiory te będą udostępniane na nośnikach cyfrowych.

Obiekt zaprojektowany został „bez barier” – wszystkie pomieszczenia obiektu zostały dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób niewidomych.

 

Muzeum 3D w ratuszu

DSC_2609

 

Objazd szlakiem ostrowskich inwestycji kończył się w oddanym niedawno do użytki nowoczesnym Muzeum 3 D na parterze ratusza. Role gospodarza pełnił dyrektor muzeum, Witold Banach, który przekonywał zwiedzających, że ostrowska placówka to dziś jedno z najnowocześniejszych muzeów tego typu w Polsce. 

Od tego roku ostrowianie mogą odbyć multimedialny spacer starymi ulicami naszego miasta, zobaczyć dawne sklepy, a także spędzić czas w kinie zaaranżowanym na wnętrze dawnego Kina Roma.

Inwestycja kosztowała miasto 2,4 mln zł. Wartość dofinansowania Muzeum 3d to ponad2 mln zł, co znaczy, że miasto ze swoich środków zapłaciło za tę inwestycje jedynie ok 400 tys. zł. Inwestycja obejmowała adaptację części parteru ostrowskiego Ratusza na cele kulturalne, przez co poszerzyła się oferta Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Ekspozycja ma powierzchnię 152m2. Jej integralną częścią są elementy multimedialne. Powstała tutaj stała wystawa z multimediami o nazwie „Ulica Dawnego Ostrowa” oraz „Cafe Muzeum”.

Głównym elementem wystawy jest rekonstrukcja dawnej ulicy miejskiej. Jest ona zaprojektowana na wzór ostrowskiej ulicy z początku XX wieku. W tle słyszalne są dźwięki ówczesnego Ostrowa – gwar ludzi, stukot koni, dźwięki pojazdów jeżdżących po bruku. We wnękach zaprojektowane zostały witryny sklepowe z ekspozycją towarów. Na końcu przestrzeni ulicy zaprojektowany został stylizowany słup ogłoszeniowy, na którym wyświetlają się plakaty ogłoszeniowe.

Kolejnym elementem tego atrakcyjnego obiektu jest niewielkie kino z wnętrzem stylizowanym na dawne ostrowskie Kino Roma. Można tutaj obejrzeć krótkie filmy zmontowane z archiwalnych materiałów filmowych w zbiorach Muzeum.

Obok dawnej ostrowskiej uliczki znajduje się „Cafe muzeum” – kawiarnia urządzona w stylu belle-epoque. W kawiarni znajdują się stoli, przy których siedzą figury Jadwigi Żylińskiej i Gustaw Bojanowski. Zwiedzający mogą dosiąść się do stolika i posłuchać fragmentu powieście Gustawa Bojanowskiego oraz oryginalnego głosu Jadwigi Żylińskiej opowiadającej o dawnym Ostrowie.

Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy

 

 

 

13

W nowoczesnym muzeum 3 D można poczytać stare wydania Gazety Ostrowskiej

14

Odtworzony salon fryzjerski z początków XX wieku

15

Fotka z Bojanwskim? Takie rzeczy tylko w Muzeum 3 D

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie