Jabłka na ulicach

Dziesięć jabłek z brązu zostało umiejscowionych na ostrowskich ulicach. Prace wykonała rzeźbiarka Agnieszka Lisiak ,,Skórka”. Jabłka mają kojarzyć się z naszym miastem.

41_jablka_2 

– Pomysł na jabłuszka zrodził się kilka lat temu, ale dopiero teraz został urzeczywistniony. Wymyśliłam jabłuszka, ponieważ one pięknie nawiązują do naszego herbu miasta, do naszej legendy oraz do ,,Ostrószka”, które już funkcjonuje wśród dzieci i byłoby pomysłem na promocję miasta – wyjaśnia autorka małych form przestrzennych Agnieszka Lisiak ,,Skórka”.

Każde jabłko ma po ok. 30 cm wysokości i jest wykonane z brązu. Od początku października na ostrowskich ulicach natkniemy się na te owoce z brązu. Całe lub przepołowione – jak te w Parku Miejskim, bądź na jabłka nawiązujące do miejsc, w których się znajdują. – Jabłuszka zostały zaprojektowane w miejscach związanych z kulturą i historią miasta. W sumie w mieście stanęło już jedenaście jabłek przy: magistracie, ratuszu, synagodze, OCK, kinie Komeda, starym cmentarzu, w parku przy ul. Chopina, przy poczcie, dwa w Parku Miejskim, a jedenaste przy mojej pracowni ,,Unikat”. Jabłka zostały zrealizowane w ramach inicjatywy lokalnej – wyjaśnia autorka projektu i realizacji Agnieszka Lisiak ,,Skórka”. – Ostrów Wielkopolski, niestety, jest ubogi w formy rzeźbiarskie, w małą architekturę. Od dawna społeczność lokalna, a w szczególności plastycy, architekci, turyści przyjeżdżający do naszego miasta zwracają uwagę na znaczenie tak ważnego i istotnego elementu, jakim jest mała architektura, zwłaszcza rzeźba w pejzażu naszego miasta – dodaje Agnieszka Lisiak ,,Skórka”, która dodatkowo chce także postawić od siebie dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego kolejne jabłuszko. W tym celu ogłosiła konkurs na miejsce jego lokalizacji – najwięcej głosów uzyskało miejsce przy dworcu.

 

Przeczytaj również

Jedna Odpowiedz to "Jabłka na ulicach"

  1. Pawel pisze:

    W końcu mieszkańcy się o nie nie pozabijaja:) dotatkowo fajny biznes kilkanaście jablek za 30.000 zl

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie