JIMIWAY 2014 – szykuje się święto bluesa

Bardzo ciekawie zapowiada się kolejny Jimiway Blues Festival. W tym roku święto bluesa w Ostrowie Wielkopolskim 17 i 18 października uświetnią zespoły i artyści z USA i Polski. Zagrają: John Nemeth, Larry McCray Band, Cee Cee James, Carlos Johnson & Hoodoo Band, JJ Band i TwoTimer, Tandeta Blues Band.

JIMIWAY_plakat

JIMIWAY BLUES FESTIVAL to międzynarodowe, październikowe święto bluesa w Ostrowie Wielkopolskim, od 20 lat organizowane przez Towarzystwo Adoracji Bluesa i Rocka ’70. Miejscem festiwalu od początku jest Ostrowskie Centrum Kultury. Oprócz koncertów na głównej scenie – co roku odbywają się wystawy towarzyszące, jam session, koncerty akustyczne. Festiwal cieszy się świetną marką w środowiskach muzycznych Polski i zagranicy.

Festiwal powstawał wiele lat, jednak swój początek i praktyczny wymiar ma od 1994 r. Na festiwalowej scenie wystąpiło przez te 20 lat wielu znakomitych bluesmanów ze świata i kraju, m.in. Chris Farlowe & Norman Beaker Band – GB, Kenny Neal Band – USA, Joe Louis Walker – USA, Popa Chubby– USA , Tommy Castro and The Painkillers- USA , Nick Moss – USA, Curtis Salgado – USA, Tadeusz Nalepa, Dżem, Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Leszek Cichoński & Workshop, Irek Dudek, Cree, Kasa Chorych, Hoodoo Band, JJ Band i wielu innych. Wszystko za sprawą twórcy i dyrektora festiwalu Benedykta Kunickiego, który wraz z zespołem organizacyjnym Stowarzyszenia TABiR’70 co roku przygotowuje to niezwykłe wydarzenie oraz dzięki wsparciu finansowemu władz Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Województwa Wielkopolskiego oraz prywatnych sponsorów. Minione dwudziestolecie festiwalowych edycji było zawsze dla wielu świętem bluesa w najlepszym wydaniu.

 

 

Larry McCray – Peace, Love and Blues

JIMIWAY_Larry_McCray_Live

 

Pokój, miłość I blues – to trzy sprawy najważniejsze w życiu tego utalentowanego gitarzysty młodego pokolenia. Równie dobrze czuje się grając dzikiego, gitarowego bluesa, jak i śpiewając spokojne, melancholijne ballady. Fani bluesa z całej Polski będą się mogli o tym przekonać już 17 i 18 października, podczas kolejnej edycji Jimiway Blues Festiwalu. 

McCray’s ciężko zapracował na to, żeby stać się pierwszym artystą, z którym bluesowy oddział słynnej Virgin Records podpisał stały kontrakt. W 1990 wydali jego debiutancki album „Ambition” (Ambicja), który zapoczątkował jego wciąż rozwijającą się karierę w USA i Europie.

W 1993 McCray wydał swój drugi album „Delta Hurricane”, który został nagrany w Memphis. Do dziś w jego koncertowym repertuarze można usłyszeć między innymi piękną balladę „Soul Shine”.

Wielkim krokiem naprzód był dla McCray’a rok 1998, kiedy to wydał album „Born To Play The Blues” (Urodzony, by grać bluesa). Intensywne, wręcz rockowe riffy jego gitary mieszają się tu z miękkim, soulowym wokalem Larry’ego i funkowym rytmem.

W 2000 założył do spółki z kolegą własną wytwórnię Magnolia Records. Pierwsza płyta „Believe It” (Uwierz) okazała się sukcesem i umożliwiła dalszą drogę twórczą nieco poza oficjalnymi kanałami show biznesu I związanej z tym presji.

Wielkim osiągnięciem McCray’a było zdobycie w roku 2000 tytułu Male Blues Guitarist of the Year – czyli męskiego gitarzysty roku. Warto dodać, że wcześniej ten tytuł zdobywały takie sławy, jak: Jeff Beck czy Eric Clapton.

Wytwórnia Magnolia Records wydała w 2005 roku pierwszy album koncertowy McCray’a „Live On 75”. W 2006 ukazał się kolejny krążek artysty zatytułowany po prostu „Larry McCray”, który zdobył sporą popularność w całych stanach Zjednoczonych I Europie.

W tym roku ma się ukazać kolejny album studyjny artysty, który zagra na Jimiway Blues Festivalu w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Carlos Johnson – z powrotem w Ostrowie

JIMIWAY_Johnson

Na tegorocznym Jimiway Blues Festival powraca do Ostrowa Wielkopolskiego Carlos Johnson – nieprzeciętny gitarzysta amerykański, którego występ w … roku na długo pozostał w pamięci polskich fanów bluesa. Johnson powraca, jako jeszcze dojrzalszy artysta, więc możemy się spodziewać znakomitego koncertu. 

 

Ten urodzony w 1957 roku w Chicago leworęki gitarzysta gra na instrumencie przeznaczonym dla praworęcznych trzymanym odwrotnie, jak robili przed nim Otis Rush czy Albert King. Johnson to znany od lat 70. ubiegłego wieku przedstawiciel bluesa chicagowskiego, jednak na swoją pierwszą płytę pod własnym nazwiskiem musiał czekać aż do roku 2000.

Być może dlatego jego pierwsza płyta nosi tytuł „My Name Is Carlos Johnson” (Nazywam się Carlos Johnson) I została wydana w… Argentynie. Johnson to bowiem bluesowy obieżyświat. W 1989 miał swoją pierwszą duża trasę po Japonii, gdzie szybko zdobył dużą popularność. Ponownie przyjechał do Kraju Kwitnącej Wiśni w 2004, gdzie zastąpił Otis’a Rush’a, który uległ kontuzji. Własne trasy koncertowe po Japonii „zaliczył” w 2007 i 2009.

Jak dotąd może się pochwalić pięcioma własnymi albumami. Na Jimiway zagra z polskim The HooDoo Band.

 

Benedykt Kunicki, twórca i dyrektor JIMIWAY Blues Festival:

AGFA DIGITAL CAMERA

- Kolejna edycja JIMIWAY Blues Festival 2014 będzie wspaniałym świętem muzyki bluesowej i blues – rockowej oraz podsumowaniem mojej pracy i wielu ludzi dobrej woli dla bluesa. Nasze miasto i festiwal są już znane w USA, jesteśmy na bluesowej mapie świata, a Ostrów Wielkopolski uznawany jest w środowisku muzyków i miłośników bluesa za jeden z ważniejszych ośrodków bluesowych w Polsce.

Przy organizacji festiwalu przyświeca nam zawsze cel, aby poza muzyczną ucztą z udziałem najlepszych krajowych i zagranicznych muzyków promować nasze miasto Ostrów Wielkopolski oraz zainteresować młode pokolenie innym sposobem spędzania czasu. Blues to zjawisko ponadpokoleniowe, więc cieszę się zawsze, jak widzę wśród publiczności ludzi młodych. Każdy może w bluesie znaleźć coś dla siebie, bo to muzyka z głębokim przesłaniem, które zawsze pozostanie aktualne, mimo zmieniającego się wokół nas świata. Niech więc kolejny raz połączy nas blues.

Jarosław Wardawy

 

20 lat - JIMIWAY BF

Karnety i Bilety /numerowane miejsca/ będą do nabycia w kasie OCK oraz na: http://www.bilet.pax.pl/ od dnia 08 września 2014 r. od godziny 8.00

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie