Jubileusz wytańczony z przytupem – 35 lat Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice” GALERIA FOTO

Niemal tysiąc koncertów w 16 krajach europejskich,  w których wzięło udział ponad 360 tancerzy w wieku od 6 do 22 lat. To tylko fragment dorobku Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice”, który na ludowo – czyli hucznie i z przytupem – obchodził jubileusz 35-lecia działalności.

 

PRZYGODZICE_1

Najmłodsze tancerki w zespole mają po niespełna 6 lat

 

W uroczystości wzięło udział kilkaset osób. Zespół zaprezentował się w kilkunastu tańcach. W programie znalazł się polonez i mazur, ale najwięcej było oczywiście tańców ludowych. Licznie zgromadzona publiczność oklaskiwała miedzy innymi: suitę wielkopolską, polkę, maryneczkę. Była także suita kaszubska, taniec z batami, zabawy i tańce wielkopolskie, czy kujawiak i oberek.  

 Zespół Pieśni i Tańca „Przygodzice” stara się wiernie odtwarzać kulturę, obyczaje i zwyczaje „ziemi wielkopolskiej”. Poza licznymi rodzajami tańców regionalnych, prezentuje również obrzędy ludowe: chodzenie z szopką, gaik-maik, dożynki, noc świętojańska, zapusty – podkoziołek. Bierze udział w koncertach okolicznościowych, charytatywnych i sakralnych.

 

PRZYGODZICE_6

Taneczne obrzędy w wykonaniu dzieci

Program artystyczny zespołu to: pieśni i tańce wielkopolskie, suity kaszubskie, polonezy, mazury, oberek, taniec z batami, trojak, taniec z girlandami, polki, klepany, klaskany oraz układy choreograficzne popularnych kolęd, pastorałek i pieśni ludowych.

Przez kilka lat współpracowali z Kapelą „Wojtki” i Kapelą „Furmany”. Obecnie zespołowi przygrywa Kapela „Boćki”. Dobrze układa się współpraca z Zespołem „Przyjaciele” działającym przy Warsztatach Terapii Zajęciowej w Przygodzicach, Zespołem Śpiewaczym „Baryczanki” oraz Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Na przestrzeni lat układy choreograficzne tworzyli: Józef Balicki, Janusz Roszak, Ryszard Lewandowski, Marzena Machała, Arletta Polańska, Agata Niedzielska. Opracowaniem muzycznym zajmowali się: Krzysztof Rasiak, Stanisław Furmanek, Leszek Łuczak, Grzegorz Polański, Roman Gosławski, Kornelia Tysiak.

Aktualnym choreografem zespołu jest Arletta Polańska i Agata Niedzielska. Rolę inspicjentki pełni Ewa Mazurkiewicz.

Kierownikiem i dobrym duchem zespołu jest od początku jego istnienia Zygmunt Paszkowski.

Tekst i foto: Jarosław Wardawy

WIĘCEJ W ŚRODOWEJ GAZECIE OSTROWSKIEJ 

 

 

 

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie