Jubileuszowe Mazel Tov

Różne odcienie muzyki żydowskiej i wystawa plastyczna wypełniły odbywający się głównie w Forum Synagoga Mazel Tov Festival. Imprezę, tradycyjnie, dopełniła konferencja naukowa dotycząca społeczności żydowskiej.

 1

– Ideą naszego ostrowskiego festiwalu jest prezentowanie muzyki nie tylko klezmerskiej, która jest lubiana, ale też  mniej oczywiście z kulturą żydowską się kojarzącą. Chcemy pokazać, że sztuki plastyczne czy muzyka, związane z kulturą żydowską, są żywe, odwołują się nie tylko do tradycji, ale czerpią również z teraźniejszości – mówi Sebastian Górski, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.

I faktycznie, na Mazel Tov wybrzmiała nie tylko tradycja. Impreza rozpoczęła sie otwarciem wystawy prac Miry Żelechower-Aleksium pt. ,,Kalendarz Pamięci wg Brunona Schulza”, które aktualnie można oglądać w Forum Synagoga. Tego samego dnia, 17 listopada, odbył się pierwszy koncert – zespołu Łukasza Lacha pt. ,,10 piosenek Boba Dylana”. Festiwalowa sobota to koncert Oli Bilińskiej w Forum Synagoga – ,,Libelid”. 5. Mazel Tov Festiwal zakończył koncert Symchy Kellera ,,Bramy”. Mazel Tov tradycyjnie już towarzyszyła Ogólnopolska Konferencja Naukowa pod tytułem ,,Lokalna społeczność żydowska”. Została ona zorganizowana przez Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego i OCK.

5. Mazel Tov Festival odbył się w dniach od 16 do 19 listopada i został zorganizowany przez Ostrowskie Centrum Kultury. (hol)

 

Przeczytaj również

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie