Koncert Papieski w kościele św. Antoniego – już po raz 14. w Ostrowie wspominano św. Jana Pawła II

XIV Koncert Papieski pod hasłem „Święty Janie Pawle II – nauczycielu patriotyzmu, módl się za nami!” odbył się w niedzielę, 21 października w kościele św. Antoniego. Tym razem publiczność miała okazję zobaczyć i wysłuchać ostrowskich artystów.

 

 

Wystąpiły: Chór Nauczycielski im. Stanisława Wiechowicza pod dyrekcją Janusza Lipińskiego, Chór Mieszany Zespołu Szkół Muzycznych im. Krzysztofa Komedy Trzcińskiego „Con Forza” pod kierunkiem Janusza Lipińskiego oraz Ostrowska Orkiestra Koncertowa pod batutą Mariana Sikorskiego. Koncert rozpoczął się od wykonania przez chóry utworu „Hosanna”. Potem wiernych powitał proboszcz parafii św. Antoniego ks. prałat dr Witold Szala. Nawiązał on do niedawnej 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

– Często wracamy pamięcią i próbujemy ustalić, w jakich okolicznościach zastała nas ta wiadomość. Warto uświadomić sobie, jak ten pontyfikat zmienił świat. W jakim punkcie byliśmy w roku 1978, a w jakim w roku 2005, kiedy Jan Paweł II odchodził do Domu Ojca – powiedział ks. prałat.

Podczas koncertu zaprezentowali się również soliści Chóru Nauczycielskiego: Bogusława Górska, Marek Dziubaty, Lucyna Rajch, Lilianna Smółka, Tadeusz Przybylski, Marcin Kasprzak, Natalia Świtała i Tomasz Koper. Repertuar, na który złożyły się pieśni bliskie Papieżowi – Polakowi zapewnił słuchaczom wspaniałe doznania artystyczne. Zabrzmiały m.in. takie utwory jak: „Barka”, „Abba Ojcze” „Moje miasto Wadowice” i „Czarna Madonna”. W programie nie zabrakło również kompozycji nawiązujących do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, m.in „Marsz, marsz Polonia” czy Hymn Wielkopolski.

Poszczególne kompozycje przeplatane były czytaniem tekstów papieskich w wykonaniu aktora Michała Grudzińskiego. Ich wyboru dokonała dr Małgorzata Juda – Mieloch. Przypomniano fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszonych podczas pielgrzymek do Ojczyzny czy też przemówienia w polskim parlamencie. Rozważania dotyczyły Ojczyzny, patriotyzmu, dziejów narodu polskiego i służby politycznej (obok zamieszczamy niektóre z czytanych fragmentów). Po koncercie, zgodnie z wieloletnią tradycją, nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez przedstawicieli władz samorządowych i parlamentarzystów pod pomnikiem św. Jana Pawła II znajdującym się na placu przy kościele św. Antoniego. Była to również okazja do wspólnej modlitwy. Ostrowskie Koncerty Papieskie odbywają się nieprzerwanie od roku 2005. Mają na celu propagowanie postaci św. Jana Pawła II.

Warto przypomnieć, że pierwszy taki koncert odbył się dokładnie w dniu pogrzebu Jana Pawła II z inicjatywy ks. infułata Tadeusza Szmyta i ówczesnego prezydenta miasta Jerzego Świątka.

Renata Weiss

CZYTAJ WIECEJ W PAPIEROWYM WYDANIU GAZETY OSTROWSKIEJ

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie