Koniec pewnej epoki – Muzeum w Lekowie zamyka podwoje dla zwiedzających i czeka na wielką modernizację

To jednocześnie koniec jednej epoki i początek kolejnej. Muzeum w Lewkowie zostało zamknięte dla zwiedzających. Obiekt czeka na gruntowny remont i rozbudowę, na który Urząd Marszałkowski w Poznaniu zarezerwował już ok. 20 mln zł. Prezentujemy pierwsze wizualizacje pałacu po rozbudowie.  

 

Lewków_2

Foto: Tak pałac w Lewkowie będzie się prezentował po modernizacji  Żródło: Facebook Muzeum w Lewkowie

Historia pałacu w Lewkowie sięga końca XVIII wieku, kiedy generał Wojciech Lipski kupił majątek w Lewkowie i rozpoczął budowę swojej siedziby rodowej. Lipscy herbu Grabie byli właścicielami majątku i pałacu do zakończenia II wojny światowej. Pod koniec lat 80. XX wieku w pałacu utworzono muzeum wnętrz, jako jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Od 1 czerwca 2017 r., zgodnie z uchwałą sejmiku województwa wielkopolskiego, pałac w Lewkowie wraz z otaczającym parkiem został wyłączony ze struktur Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i utworzono nową instytucję kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego: Muzeum w Lewkowie Zespół Pałacowo-Parkowy.

 Od początku 2017 roku w Muzeum w Lewkowie przygotowywana była dokumentacja projektowa związana z kompleksową konserwacją pałacu, oficyn, parku. Po zakończeniu procesu przygotowawczego został złożony wniosek do Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014 2020. Projekt pozakonkursowy pt. „Konserwacja, rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Pałacowo-Parkowego w Lewkowie” złożony przez Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy, został poddany ocenie formalnej i merytorycznej, które zakończyły się wynikiem pozytywnym.

lewków 4

 W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na realizację projektu, po czym rozpoczną się prace budowlane i konserwatorskie. Zanim to nastąpi, należy odpowiednio zabezpieczyć zbiory muzealne. W związku z powyższym Muzeum w Lewkowie zostało zamknięte dla zwiedzających od 11 kwietnia 2018 r.

 Przypomnijmy, że decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka na remont kompleksu pałacowego w Lewkowie zarezerwowano kwotę około 20 milionów złotych, z czego 85 procent to środki zewnętrzne. W zmodernizowanym obiekcie utrzymana zostanie funkcja muzealna. Nowe projekty dotyczą stworzenia centrum edukacji historycznej, zagospodarowania oficyn na cele hotelowe oraz wprowadzenia funkcji gastronomicznych. W ten sposób powiat chce pozyskać środki, które w przyszłości pozwoliłyby równoważyć koszty funkcjonowania całej placówki. (jw)

 

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie