Laury Kultury przyznane GALERIA FOTO

Laury Kultury przyznane. Statuetki i dyplomy, przyznawane przez starostę, powędrowały do twórców i animatorów kultury z powiatu ostrowskiego. 

 45_laury_185 lat z muzyką! Edmund Marczak otrzymał Laur Kultury i zagrał na scenie Fot. Starostwo Powiatowe   

 

 Nagrody wręczono podczas symbolicznej, 13. Inauguracji Roku Kulturalnego w Powiecie Ostrowskim i zarazem VII Gali Laurów Kultury. Uroczystości odbyły się w piątek, 27 października, w Ostrowskim Centrum Kultury. – Kiedy siedem lat temu zastanawialiśmy się na wyborem formuły nagradzania ludzi związanych z kulturą, wybór padł właśnie na statuetkę z symbolicznym laurem, który już w czasach antycznych był nagrodą dla najlepszych. Co roku staję przed ogromnym dylematem wybrania laureatów spośród kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatów. Konsekwentnie nagradzam tych, którzy działają zarówno w kulturze przez duże i jak i małe „k”, ale są dla nas jednakowo ważni mówił starosta Paweł Rajski.

Uroczystość, którą prowadził asystent starosty Janusz Grzesiak, rozpoczęła sopranistka Daria Stachowicz utworem ,,Canto d’Ucceli” z repertuaru Małgorzaty Walewskiej, a na fortepianie akompaniował jej Wojciech Konopko. Po jej występie starosta wręczył statuetki, których autorką jest rzeźbiarka Agnieszka Lisiak ,,Skórka” oraz dyplomy, przygotowane przez plastyka Piotra Łopatkę. Na zakończenie dla gości wystąpił Stanisław Soyka wraz z zespołem. Artysta zaprezentował swoje najbardziej znane utwory, takie jak m.in. „Tolerancja”, czy „Tango Memento Vitae”, a także te, przywołujące teksty Agnieszki Osieckiej czy Czesława Niemena. (hol)

 

45_laury_3

Laury Kultury 2017 otrzymali:

– ksiądz biskup Teofil Wilski – teolog wykładowca, przez 16 lat współtworzył i decydował o obliczu diecezji kaliskiej, przewodniczył wielokrotnie edycjom Drogi Krzyżowej Ostrowskich Środowisk Twórczych, patronował Koncertom Papieskim, wspierał wiele przedsięwzięć kulturalnych

Andrzej Jerzyk – człowiek, którego musi znać w Polsce każdy fan bluesa, niegdyś  współtwórca ostrowskiej formacji bluesowej Blues Forever, nagrodzony tytułem „Bluesowa indywidualność roku” prestiżowego kwartalnika „Twój Blues”, od lat prowadzi audycję ,,Okolice Bluesa” w Radiu Centrum.

– Magdalena Zając – prowadzi 40-osobowy chór dziecięcy „Strzyżewskie nutki’’, który na swoim koncie ma pierwszą płytę z kolędami. W miejscowym GOK-u prowadzi zajęcia wokalne i Małe Studio Piosenki. Występuje także jako wokalistka z Ostrowską Orkiestrą Koncertową

Zygmunt Paszkowski – kierownik zespołu folklorystycznego „Przygodzice”. Od ponad półwiecza współpracuje z młodzieżą. Najważniejszym polem aktywności jest jednak działalność związana z zespołem folklorystycznym, poświęcił mu już 34 lata swego życia jako instruktor, kierownik i reżyser widowisk.

Maria Podskarbi-Hebisz – rzeźbiarka, organizatorka plenerów, twórczyni pracowni autorskiej „Jaskinia Sztuki”, ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Swoje obiekty ceramiczne tworzy w cyklach. W minionym roku obchodziła 40-lecie pracy twórczej.

– Roman Mędykowskipedagog, malarz, kopista, propagator sztuki ludowej. Instruktor ds. sztuki plastycznej, organizator i współorganizator licznych konkursów i wystaw, z jego pracowni wyszli laureaci wojewódzkich konkursów wiedzy o sztuce.

Iwona Trzcińska – zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią i projektowaniem graficznym. Od roku 2013 związana z ostrowską Galerią 33, w której wspiera i promuje młodych twórców.

– Krzysztof Maciejewski – pasjonat, kolekcjoner, informatyk, grafik z dziennikarską przeszłością, organizator plenerów fotograficznych, założyciel Ostrowskiego Klubu Kolekcjonera.

Zespół Muzyki Dawnej EFFASCINATO – zespół działa od 2009 r. i wykonuje muzykę dawną świecką i religijną. Przebojem wdarli się na Ogólnopolski Festiwal Muzyki Dawnej Schola Cantorum i od lat zdobywają główne nagrody tego przeglądu.

Małgorzata i Tomasz Mielochowie – pomysłodawcy serii wydawniczej polskiej współczesnej poezji religijnej, za co byli nominowani do ogólnopolskiej nagrody Orfeusz. Mają na swoim koncie także bestsellerową pozycję krótkofalarską „Marna głowa jednozakresowa’’, współpracują z wieloma organizacjami i podmiotami z regionu, prowadzą wydawnictwo ,,Republika Ostrowska”

Ryszard Zapart – chórzysta i członek wielu ostrowskich chórów, działacz społeczny animator kultury, długoletni (przez 20 lat) prezes Stowarzyszenia Śpiewaczego LIRA Niewidomych, Słabowidzących i innych Niepełnosprawnych

Daria Stachowicz – urodzona w Lewkowie absolwentka wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu i studentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Sopranistka obdarzona wyjątkową barwą głosu, laureatka wielu konkursów, w ubiegłym roku reprezentowała Polskę w 35.Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Kapsztadzie w RPA.

Stanisław Szymanowski – wieloletni pracownik Opery Wrocławskiej, nauczyciel Szkoły Muzycznej II stopnia we Wrocławiu z 20-letnim stażem, który ostatecznie swoje losy związał z Sośniami, w których zamieszkał. Kapelmistrzem Gminnej Orkiestry Dętej.

Agnieszka Lisiak „Skórka” – artystka rzeźbiarka, zajmuje się rzeźbą i ceramiką, dekoratorstwem oraz projektowaniem. W Ostrowie ma swoją pracownię, realizuje m.in. warsztaty rzeźbiarsko-ceramiczne, autorka przestrzennych realizacji także na terenie Ostrowa

Maciej Kasprzak – muzyk, plastyk i pedagog absolwent dyrygentury chóralnej. Nauczyciel muzyki, przygotowuje z powodzeniem swoich podopiecznych do udziału w konkursach, przeglądach i festiwalach

Edmund Marczak – przygodę z muzyką rozpoczął jako 14-letni chłopiec w orkiestrze wojskowej 60. Pułku Piechoty. W 1937 r., po ukończeniu Konserwatorium Muzycznego, wcielony został do Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Ma w swoim życiorysie członkostwo w orkiestrach dętych m.in. w: Nowych Skalmierzycach, Ostrowie, przy Fabryce Wagon, Sulmierzycach, Kaliszu. Nadal jest perkusistą w Miejsko-Gminnej Orkiestrze Dętej OSP Skalmierzyce.

 

Przeczytaj również

Zostaw komentarz


 
Zapisz komentarz
Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie