MAHLE Behr dla studentów

23 września, uczniowie ostrowskich szkół technicznych, zaproszeni goście oraz pracownicy MAHLE Behr i ich rodziny mieli okazję uczestniczyć w pierwszej prezentacji bolidów Formuły Student. To międzynarodowa seria zawodów dla inżynierskich zespołów studenckich, których ideą jest samodzielne zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowane pojazdu wyścigowego na wzór tych z Formuły 1.

 

mahle 3

 

 

Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się od  uroczystej prezentacji dwóch zespołów konstruktorskich Formuły Student: PWR Racing Team (z Politechniki Wrocławskiej) i PUT Motorsport (z Politechniki Poznańskiej), których sponsorem jest ostrowska firma.

Największymi atrakcjami tego dnia były także pokaz jazdy bolidu RT08, konkursy motoryzacyjne, zdjęcia w bolidach, wystawa komponentów i produktów ostrowskiej firmy.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. W czasie, gdy dorośli podziwiali pojazdy wyścigowe skonstruowane przez studentów, najmłodsi wzięli udział w malowaniu bolidów, w strefie przeznaczonej specjalnie dla dzieci, gdyż jednym z celów imprezy było to, by zarażać najmłodszych pasją do motoryzacji.

Emocjom w konkursach towarzyszyła także wystawa wyrobów MAHLE Behr. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się podczas wydarzenia ostrowscy profesjonaliści z szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej, którzy wspierali młodych innowatorów w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań przy budowie bolidów.

Podczas imprezy pracownicy MAHLE Behr udzielali odpowiedzi na pytania dotyczące zatrudnienia w firmie. Na stoisku Działu Personalnego rozdawane były drobne upominki dla odwiedzających.

 

mahle 1

 

Spotkanie było też dobrą okazją do rozmów na temat przyszłości podopiecznych ostrowskich szkół i ich planów po zakończeniu szkoły.­­ Zakład MAHLE Behr oprócz działalności produkcyjnej aktywnie udziela się na płaszczyźnie edukacyjnej.

Formuła Student to międzynarodowa seria prestiżowych zawodów dla inżynierskich zespołów studenckich organizowana każdego roku przez organizację SAE International. Inicjatywa ta zrodziła się blisko 40 lat temu, a obecnie zawody Formuła Student odbywają się na czterech kontynentach, w kilkunastu krajach, m.in. na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, Riccardo Paletti we Włoszech oraz Hockenheimring w Niemczech.

Ideą zawodów jest samodzielne zaprojektowanie, zbudowanie i przetestowane pojazdu wyścigowego na wzór tych z Formuły 1. Skonstruowane przez studentów bolidy poddawane są w czasie zawodów serii testów i ocen, od design’u począwszy, a na próbach szybkościowych kończywszy. Formuła Student stawia cztery podstawowe cele: kształcić najlepszych, weryfikować talenty, tworzyć więzi między studentami – pracodawcami oraz promować myśl techniczną.

Projekt ten łączy pasję do innowacji z nauką zarządzania projektem. Pokazuje on, jak innowacyjni potrafią być uczestniczący w nim studenci. Ostrowska firma MAHLE – jeden z największych pracodawców należący do światowego koncernu i lidera branży motoryzacyjnej –  wspiera zespoły finansowo oraz poprzez doradztwo techniczne i biznesowe. Zawody Formuły Student odbywają się na różnych torach, także tych na których odbywają się wyścigi Formuły 1. Maszyny zostają poddane serii testów – statycznych i dynamicznych. Do tych drugich należy także jazda poślizgiem, tzw. ósemka (skid pad) zaprezentowana przez lidera zespołu PWR Racing Team podczas wydarzenia w MAHLE Behr.

Prekursorem Formuły Student w Polsce jest studencki zespół z Wrocławia – PWR Racing Team, który rozpoczął swoją działalność w 2009 roku. Wrocławski zespół z bolidem RT08 jako pierwszy polski team wygrał zawody FSAE Italy na torze Riccardo PalettiCircuit, a udany sezon 2016/17 pozwolił studentom z Wrocławia przesunąć się na 8. pozycję w klasyfikacji światowej zawodów Formuła Student wśród 540 drużyn. Zespół z Poznania, PUT Motorsport, został utworzony w 2014 roku, a ich najnowsza konstrukcja – bolid CYBINA sprawił, że sezon 2016/17 był dla nich przełomowym. Z zawodów Formula Student IMechE w Wielkiej Brytanii poznański zespół wrócili z zaszczytnym 5. miejscem w klasyfikacji ogólnej zawodów.

mahle 2

 Dzięki współpracy z doświadczonymi konstruktorami, zatrudnionymi w MAHLE Behr, studenci mogą efektywniej wykorzystywać posiadane zasoby i mieć dostęp do najnowszych rozwiązań technicznych.

– Firma MAHLE Behr zamierza być cyklicznym sponsorem tych dwóch zespołów i z roku na rok będzie je wspierać – zapewnia Dariusz Adamek, Prezes MAHLE Behr. – Studenci, którzy biorą udział w zespołach Formuła Student mają zapewniona pracę w najlepszych firmach motoryzacyjnych, w tym w MAHLE – dodaje. (jw)

Redakcja nie bierze odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy. Wpisy naruszające obowiązujące w tym zakresie prawo i dobre obyczaje będą bezwzględnie usuwane, a numery IP osób je publikujących trafią do bazy danych administratora.

Obejrzyj nasze stałe galerie